Finere våben på auktion
En udsøgt Holland & Holland Royal De Luxe bøsse fra 1996. Vurdering: 250.000 kr.
Bøje Benzons Mannlicher-Schönauer repeterriffel. Vurdering: 8.000-10.000 kr.
Vi oplever stor interesse for moderne jagtvåben i disse år og er derfor stolt over at præsentere nogle særdeles udsøgte jagtvåben til feinschmeckerne. Et af auktionens højdepunkter er en udsøgt Holland & Holland Royal De Luxe bøsse fra 1996, der er graveret med detaljerige vildtscener. Med en vurdering på 250.000 kr. er det auktionens absolut kostbareste våben.
Safari eller Europa?
Er du en inkarneret safarijæger, bør du byde med på den udbudte McLoughlin & Sons kaliber 500 dobbeltriffel til 50.000-75.000 kr. eller se nærmere på den håndbyggede Wilkie & Son take down riffel med sigtekikkert til 30.000 kr.
Fra den tyske fabrikant W & O Dittmann i Hamburg er der udbudt en række håndbyggede repeterrifler, der er særdeles velegnede til dig, der går på jagt i Europa.
Storvildtjægeren Bøje Benzon
På auktionen er vi ligeledes begunstiget af en række udsøgte våben fra den legendariske storvildtjæger og naturbeskytter dr. scient Bøje Benzon (1891-1976), der var formand for Københavns Zoo fra 1937-45. Han hjembragte en omfattende samling af store afrikanske pattedyr til Zoologisk Museum fra Central- og Østafrika og skrev bl.a. bogen ”Mine Afrikanske Eventyr” (1948).
Vi udbyder den repeterriffel af mærket Mannlicher-Schönauer, som Benzon brugte på sine mange ekspeditioner verden over, bl.a. i Afrika og på Nordpolen, hvor han skød antiloper, elefanter, løver, leoparder og aber samt sæler og isbjørne. Vi udbyder også hans uhyre sjældne Liege Sporting Gun og store håndkikkert af mærket Barr & Stroud Glasgow & London.
Uniform med kongelig proveniens
På auktionsmarkedet hører det til sjældenhederne at se en dansk generalsuniform fra Napoleonstiden, der antageligt har tilhørt Frederik VI. Den dobbeltradede røde uniform er dekoreret med broderede stjerner for Elefantordenen og Hubertusordenen og har en tilhørende sort chapeau med sorte og hvide strudsefjer.
Det er ikke tilfældigt, at Frederik VI anvendte Hubertusordenen på sin uniform, da mange af Europas statsoverhoveder også havde den, bl.a. George IV. Han fik tildelt ordenen den 6. marts 1815 af Maximilian Joseph I, konge af Bayern. Uniformen stammer fra fyrsteslægten Hessen-Kassel, der var beslægtet med Frederik VI’s dronning, Marie Sophie Frederikke. Hun var oprindeligt prinsesse af Hessen-Kassel.
Eftersyn og auktion
Vores kommende våbenauktion afholdes på nettet søndag den 27. september fra kl. 13. Eftersynet foregår på Sundkrogsgade 30 i København torsdag den 24. september kl. 10-17, fredag den 25. september kl. 10-15.30 og lørdag den 26. september kl. 10-14.
Se alle de udbudte våben
For yderligere information, kontakt venligst:
David Utzon-Frank: 8818 1221 · duf@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
David Utzon-Frank: 8818 1221 · duf@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
David Utzon-Frank: 8818 1221 · duf@bruun-rasmussen.dk