Jesper Christiansens kunst
Vi kender ham bedst for de farverige interiørmalerier med svimlende perspektiver. Siden midten af 1980’erne har Jesper Christiansen (f. 1955) arbejdet serielt med skiftende temaer som f.eks. det lukkede rum, victorianske interiører, fremtidsagtige byplaner og barndomserindringer.
På vores aktuelle net-auktion finder man fire malerier af Jesper Christiansen – heriblandt en komposition med tre stole, der netop er indsat i en form for forvredet perspektiv. To af de andre malerier stammer fra midten af 80’erne og tager med sine mørke farver og titlerne ”På vej til psykolog” og ”En ven giver gode råd” livtag med mere eksistentielle temaer.
En anerkendt kunstner
Jesper Christiansen er i dag repræsenteret på et stort antal museer i Skandinavien. På sit CV kan han også skrive en række udsmykninger, hvoraf den mest kendte er et større vægmaleri i Frederik VIII's Palæ på Amalienborg, der huser kronprinseparret. Han er anerkendt for sin indsats som professor ved Det Kongelige Danske Kunstakademi I årene fra 2003-8, hvor han har påvirket et stort antal af tidens nye kunstnere.
Go Back!
Det er titlen på Brandts Klædefabriks nye stortanlagte satsning – en retrospektiv udstilling med flere end 300 malerier, plakater og tegninger af Jesper Christiansen, der vises i kunsthallen frem til den 2. februar 2014. Udstillingen er blevet særdeles positivt anmeldt, bl.a. i programmet ”Smagsdommerne” på DR K, og er bestemt et besøg værd!
Eftersyn og auktion
Du har nu også mulighed for selv at erhverve et af Jesper Christiansens værker. Eftersynet over de udbudte værker foregår i vores afdeling påSøren Frichs Vej 34 D i Aarhus i vores sædvanlige åbningstider, som du kan se her. De endelige hammerslag falder på tirsdag den 26. november kl. 20.
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: 8818 1186 · pb@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: 8818 1186 · pb@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: 8818 1186 · pb@bruun-rasmussen.dk