Damp, blik og mekanik
Der er netop nu rig mulighed for at supplere eller fuldende legetøjssamlingen med de 12 katalognumre med gammelt legetøj på den aktuelle net-auktion.
Legetøj fra Tyskland
Det gælder særligt dampmaskiner fra den tyske legetøjsproducent Gebrüder Bing – også blot kaldet ”Bing”. Firmaet blev grundlagt i 1863 i Nuremberg i Tyskland af brødrene Ignaz og Adolf Bing. Produktionen og den internationale eksport tog hurtig fart, og i begyndelsen af 1900-tallet fremstod Gebrüder Bing som en af de største legetøjsproducenter i verden. Selvom firmaet producerede alt lige fra bamser til skibe, blev brødrene mest kendt for deres mekaniske og dampdrevne legetøj.
Auktionen byder på flere af de særdeles eftertragtede dampmaskiner fra Gebrüder Bing, men der er imidlertid også legetøj fra andre fabrikanter – f.eks. et lokomotiv og en dampmaskine fra konkurrenterne Märklin og Doll and Cie.
Auktion og eftersyn
De endelige hammerslag falder torsdag den 19. april fra kl. 20, men det er allerede nu muligt at byde med. Legetøjet kan ses på eftersyn i vores afdeling på Sundkrogsgade 30 i Københavns Nordhavn.
For yderligere information, kontakt venligst:
Ralph Lexner: +45 8818 1161 · rl@bruun-rasmussen.dk