Højt humør!
Frigjorte streger
"Er de nu også sikker på det er nødvendigt til et pas foto??", siger blondinen, der er ved at klæde sig helt af foran fotografen ...
Når man læser billedteksten til Anni Lipperts humoristiske tegning, er det ikke så svært at forstå, at den kvindelige tegner er blevet udskældt for at være mandschauvinist! Kritikken har til tider været alvorligt ment – andre gange har den været placeret med et glimt i øjet. Anni Lipperts humoristiske streg har afklædt mange barmfagre kvindefigurer og har som sådan en sexistisk slagside. Samtidig er der dog ingen tvivl om, at det i lige så høj grad er (ægte)manden, der i parforholdets gøren og laden bliver klædt af til skindet.
Niels Hausgaard har engang sagt, at det værste ved ægteskabet er tidsubegrænsetheden! I Anni Lipperts optik er utroskabet et af de centrale omdrejningspunkter for de komiske situationer: Som den intetanende mand, der kommer hjem alt imens hans kone inde i stuen kysser med en matros. Teksten lyder: “Når jeg tænker på de stakkels søfolk i sådan et vejr”.
Blondinens hævn
Den veldrejede, blonde tegneseriefigur med de store, uskyldige øjne kan næsten ikke gøre for det, når hun gør sin mand til hanrej, og hendes vovede fremfærd spiller åbenlyst med på 1960‘ernes seksuelle frigørelse. Hvor det før typisk har været ægtemanden, der havde et godt øje til sekretæren eller stuepigen, er rollerne med ét vendt om. På den måde er manden ikke længere herre i eget hus, men kørt ud på et sidespor, der gør ham til en komisk figur.
Andre situationer udstiller “hvor let” hankønnet lader sig forføre af blondinenes fortrin. Nok er kvinden i den dristige streg gjort til objekt, men i ord og i handling viser hun gang på gang, at det er hende, der har bukserne på!
Netop pga. tvetydigheden har Anni Lipperts illustrationer til Hudibras været en accepteret gave under juletræet: Lidt lummer men også lidt lækker i sin humoristiske udfording af kønnenes kamp og ægteskabets fortrædeligheder.
Anni Lippert kunne for tre år siden fejre sin 80-års fødselsdag. Den dag i dag er hun fast tegner til Hudibras og magasinet, der kan erhverves for under en 100-kroners seddel, præsenterer sig stadig som en oplagt julegaveidé til onkel Jørgen.
SAZ, WOW, Cosper og Iber
Foruden de mange Lippert tegninger udbyder vi på auktion 1137 andre striber udført af Hudibras faste stab af tegnere: Werner Wejp-Olsen alias “WOW”, Ib Bjerregaard “Iber”, Leon, Siegfred “Cosper” Cornelieus m.fl. Materialet stammer fra den tidligere redaktør Torben Sahlertz, som selv tegnede under acronymet “SAZ”.
Sahlertz deltog som ung i modstandsbevægelsens informationsvirksomhed sammen med Børge Outze o.a. Han måtte i 1943 flygte til Sverige, hvor han ernærede sig som skribent, tjener m.m. Efter krigen etablerede han en dansk udgave af Readers Digest med titlen "Lys". I begyndelsen af halvtredserne og frem til sin død i 1983 var han redaktør af Hudibras.
Forspild ikke chancen for at erhverve en eller flere af de unikke tegninger. Alt hvad de fine striber behøver, er en lille ramme og et ledigt søm! Bemærk at mange af katalognumrene udbydes til startpriser, der nærmest er helt til grin!
Alle vittighedstegningerne sælges som et særskilt tema i forbindelse med auktion 1137.
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: +45 8818 1186 · p.beck@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: +45 8818 1186 · p.beck@bruun-rasmussen.dk