Vurdering af ældre glas og porcelæn
Udstilling af H.A. Brendekildes glasproduktion
Vurderingsdagen finder sted i anledning af særudstillingen “Brendekildes glas – form og dekoration for Fyens Glasværk”, og der er mulighed for at besøge udstillingen i forbindelse med arrangementet.
Den fynske maler H.A. Brendekilde (1857 – 1942) er især er kendt for sine malerier, men han arbejdede også med keramik, bogillustrationer og glaskunst. På udstillingen vises Brendekildes arbejde med dekoration og formgivning af glas. I 1901 blev han engageret af Fyens Glasværk, hvor han udførte tegninger og akvareller, der blev anvendt som forlæg for lamper, vaser, bisquitdåser, kander og skåle.
Tid og sted
Arrangementet finder sted på Fyns Kunstmuseum, Jernbanegade 13, 5000 Odense C. Fredag den 12. november kl. 13 – 17. Der er fri entré, og deltagere kan hver medbringe op til 4 effekter til vurdering.
De er velkommen til at kontakte:
Charlotte Hviid: +45 3343 6982 · c.hviid@bruun-rasmussen.dk
Lei Ipsen : +45 3343 6979 · l.ipsen@bruun-rasmussen.dk