Christen Købke 200 år

Én af dansk guldalders største kunstnere, Christen Købke, ville være rundet 200 år i år. Det markerer vi ved auktionen i Bredgade til december.

Christen Købke: "Portrait af en Fiskerdreng fra Capri", ca. 1844. Vurdering: 350.000-450.000 kr. (udbydes på auktion 29.11.2010)

Martinus Rørbye: "Templet i Girgenti".Sign. M. R. Girgenti 1840. Hammerslag: 140.000 kr. (solgt 27.09.2010)

Louis Gurlitt: Parti fra Palermo bugten med Monte Pellegrino og Palermo.Sign. L. Gurlitt Gotha. Hammerslag: 130.000 kr. (solgt 27.09.2010)

3 billeder

”Portrait af en Fiskerdreng fra Capri”

En ung dreng fra Capri står med åben skjorte, ring i øret, huen på sned, en fiskestang over sin venstre skulder og en kurv med fisk under sin højre arm. Portrættet af den smukke, mørklødede dreng med de udtryksfulde brune øjne er indlevende skildret af dansk guldalders betydningsfulde maler Christen Købke (1810-1848).

Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen omtaler motivet således i "Christen Købke Italien tur-retur": "Den spædlemmede og broncefarvede dreng er en legemliggørelse af den befolkning, guldaldermalerne søgte ved de kyster, hvor grækerne engang havde hjemme. Han er med sin frygiske hue de gamles ætling og på vej til at træde i deres sted i den daglige dont på kysten".

Øen Capri blev "opdaget" af de danske guldalderkunstnere i begyndelsen af 1820erne i forbindelse med udgravningerne i Pompei og Herculanum lidt uden for Napoli i det sydlige Italien. Der opstod hurtigt en stor interesse for og fascination af egnen. En lokalitet som den "Blå Grotte" på Capri blev et yndet motiv for malerne og en romantisk forestilling om det frie og lykkelige liv ved Napolibugtens kyster fik næring blandt de eventyrlystne kunstnere.

Den danske tronfølger Christian Frederik (VIII) og Caroline Amalie besøgte øen i 1820, hvor kongeparret inviterede I. C. Dahl til et længere arbejdsophold. Bertel Thorvaldsen og Christian Thöming var på egnen 1828. Der opstod i Danmark en stor interesse for stedet og en maler som Fritz Petzholdts billeder fra området gjorde indtryk på Købke, der besluttede sig for at tage til Capri sammen med Constantin Hansen. De tilbragte tre måneder på øen i 1839.

Købkes begejstring for både naturen og befolkningen var skabt. Resultatet blev en lang række smukke landskaber og landskabsstudier fra egnen omkring Napoli. Både den særegne natur men også den lokale befolkning - det folkloristiske interesserede og fascinerede ham meget.

”Portræt af en Fiskerdreng fra Capri” udbydes på vores internationale auktion til december.

Indlevering

Hvis du ønsker at indlevere ældre malerier til årets store internationale auktion i Bredgade til december, hvor vi markerer 200 året for Christen Købke, er indleveringsfristen mandag 18. oktober 2010.

Her finder du os

Sundkrogsgade 30, 2100 København Ø og Søren Frichs Vej 34D, 8230 Åbyhøj (Århus).

Se åbningstiderne i København her
Se åbningstiderne i Århus her

 

For yderligere information, kontakt venligst:

Birte Stokholm: +45 8818 1122 · b.stokholm@bruun-rasmussen.dk

Jeannette Trefzer: +45 8818 1123 · j.trefzer@bruun-rasmussen.dk

 

 

For yderligere information, kontakt venligst:

Birte Stokholm: +45 8818 1122 · b.stokholm@bruun-rasmussen.dk

Jeannette Trefzer: +45 8818 1123 · j.trefzer@bruun-rasmussen.dk