Liv i den klassiske kunst

Aftenauktionen over internationale malerier viste, at der er masser af liv i den klassiske kunst.

P. S. Krøyer: "Nøgen Dreng, set fra højre Side i Løb paa Sandet ud mod Vandet". Hammerslag: 1.300.000 kr.

Vilhelm Hammershøi: Portræt af kunstnerens søster Anna Hammershøi. Hammerslag: 900.000 kr.

2 billeder

 

P. S. Krøyers "Nøgen  Dreng, set fra højre Side i Løb paa Sandet ud mod Vandet" var auktionens dyreste maleri med et hammerslag på 1.300.000 kr. Auktionens højest vurderede maleri, “Badeliv på Skagen Nordstrand. Middagssol”, af Laurits Tuxen opnåede et hammerslag på 620.000 kr., og tæt på millionen kom Vilhelm Hammershøis portræt af søsteren Anna med et imponerende hammerslag på 900.000 kr. mod en vurdering på 300.000 kr.

 

Også Paul Fischer opnåede rigtige gode hammerslag. Eksempelvis fik det lidt anderledes Fischer-maleri, "Trine Tipman tørrer tøj, Moes børn sidder i græsset i Hvidsten ved Kristianiafjorden" et hammerslag på 420.000 kr. mod en vurdering på 200.000-300.000 kr.

 

På skulptursiden opnåede Edvard Eriksens berømte bronzeskulptur af den lille havfrue udført i halv størrelse, sensationelt et hammerslag på 580.000 kr. mod en vurdering på 200.000 kr. Det er det højeste hammerslag på et værk af Eriksen nogensinde.

 

Den udsøgte samling af malerier af Carl Fischer var også genstand for stor interesse fra det købelystne publikum. Her var priser hvor rigtig mange kunne være med, og man kunne aflæse en voksende interesse for denne meget interessante, men ikke så kendte, maler.

Auktion og indlevering

Næste internationale auktion finder sted til november i forbindelse med Bruun Rasmussens 60 års jubilæum (auktion 795). Denne jubilæumsauktion bliver noget helt særligt med kunst i absolut særklasse. Desuden sættes der igen i år fokus på den russiske kunst, som sælges med stor succes i disse år. Først med en onlineauktion i juni samt med en stor russisk auktion i Bredgade (auktion 796) i tilknytning til november måneds jubilæumsauktion.

 

De er velkommen til at indlevere malerier og andre kunstværker til auktion hver dag i vores åbningstid mellem 11.00 og 17.00, hvor vores kunstfaglige medarbejdere står klar til at vurdere værkerne og besvare Deres spørgsmål.

Vel mødt!

 

For yderligere information, kontakt venligst:

Kasper Nielsen: +45 8818 1121 · k.nielsen@bruun-rasmussen.dk

 

For yderligere information, kontakt venligst:

Kasper Nielsen: +45 8818 1121 · k.nielsen@bruun-rasmussen.dk