Alle emner
2419/732
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Olie på papir monteret på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/733
Vibe Bredahl: Uden titel. Sign. Vibe Bredahl 2006. Blyant og tusch på papir. Bladstørrelse 58 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/731
Preben Wölck: "Forårsjord". Sign. Wölck; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/721
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Egill Jacobsen 89. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/729
Roberto Matta: Komposition. Sign. monogram, 1/50. Radering i farver. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/727
Niels Østergaard: Skovskitse, 1963. Sign. Niels Østergaard. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/726
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 62. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/725
Mogens Hertz: Rygvendt model i interiør. Sign. Mogens Hertz 53. Olie på lærred. 89 x 116.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/724
Wilhelm Freddie: To kompositioner. Begge sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 18 x 13 og 21 x 15. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/723
Kai Lindemann, Seppo Mattinen, Hans Voigt Steffensen: Tre kompositoner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 33. Lysmål 15 x 21. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/703
Peter Brandes: "Ben", Colombes. Sign. Brandes 88; sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/722
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/720
Ejler Bille: Uden titel. Sign. Ejler Bille 85. Oliekridt på papir. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/719
Ib Geertsen, Mogens Andersen, Robert Jacobsen: Tre kompositioner. To sign. Goauche på papir. Bladstørrelse varierer (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/718
Kehnet Nielsen, Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 21 og 32 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/717
Preben Wölck: "Komposition 702-M". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 54x65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/716
Immanuel Ibsen: Udsigt over huse. Usign. Olie på lærred. 44 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/715
Ejler Bille: Fire kompositioner. Alle sign. Ejler Bille 88, 83/250. Litografi i farver. Lysmål 26 x 19. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2419/714
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/713
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/712
Jacob Stangerup: V, 2011. Sign. Jacob Stangerup. Blyant og kul på papir. Bladstørrelse 36 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/711
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 61. Olie på lærred. 50x40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2419/693
Bram van Velde: Uden titel, 1976. Sign. monogram, 25/100. Litografi i farver. Lysmål 62 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/710
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på plade. 61x50. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/709
João Penalva: "Album Men Asleep". 2018. Sign. João Penalva, Ed. 196/400+20 A.P. Trykt hos Guide Artes Gráicas. 17x21.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/708
Harald Engman: Gadeparti. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/707
Kurt Rasmussen: "Kaos", 2002-03. Sign. KR; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/706
Svend Engelund: Interiør med nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/705
Svend Engelund: Interiør med figur ved vindue. Usign. Olie på kraftigt papir. Lysmål 19,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/704
Michael Kvium: "Tapestry", 2000. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 20 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2419/700
Axel Munch: Parti fra Gudhjem. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/702
Peter Brandes: Notre Dames des Fleurs, Colombes. Sign. Brandes 91. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/701
Axel Munch: Parti fra Bornholm. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/699
Mette Møller Bovin: Komposition med blomster. Sign. MMB. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/698
Niels Reumert: Ansigt, 1975. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 23 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/697
Onorato & Krebs: "Plant House", 2008. Sign. på label på bagsiden, ed. 7/15. C-print. Lysmål 36 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/696
Ib Geertsen: Komposition. Sign. IG 16-4-46. Akvarel på karton. Bladstørrelse 29 x 22. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2419/695
Ernst Ludvig Goldschmidt: Jernbane. Sign. EG 53. Olie på plade. 71 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/694
Børge Ludvig Knudsen: Parti fra Place du Tertre, Paris. Sign. Børge L. Knudsen 55. Olie på masonit. 62 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/692
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/691
Jacob Herskind: "Konfrontation", 2002. Sign. Jacob Herskind med titel og datering. Mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/690
Gottfred Eickhoff: Kærlighedsgruppe. Sign. Eickhoff 43, bronzestøberstempel LJ Cire Perdue. Patineret bronze. H. 18. B. 12. D. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/689
Knud Nellemose: En stående kvinde. Sign. Nellemose, bronzestøbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 35,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/688
Bjørn Nordahl: Kvinde. Sign. B.N. 86; bronzestøberstempel Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/687
Kristian von Hornsleth: "POWER", 2022. Sign. på bagsiden Hornsleth, 14/100. Grafisk print på aluminium. 80 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/686
Pipin Henderson: Uden titel. Usign. Patineret bronze på sort granitsokkel Samlet H. 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/685
Gerhard Henning: Kærlighedsgruppe. Sign. G. Henning. Patineret bronze. H. 11,5. B. 13,5. D. 9.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/684
Kaj Gottlob: Cirkulært vægur af teak med konveks urskive. Visere og romertal af messing. Diam. 28.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/683
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Patineret metal monteret på træplade. Samlet mål 52,5 x 63 x 12.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2419/681
Christian Dotremont: “De pluie en pluie noire mais de plus en plus orangeuse”. Sign. Dotremont 1977, 30/100. Litografi. Bladstørrelse 76×56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/680
Henrik Plenge Jakobsen: “Kapital Melencolia”. Sign. 97/380. Litografi i farver. Bladstørrelse 68×68. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/679
Ruben Gelardi: Interiør med en død fugl på bordet. Sign. Ruben Gelardi 63. Olie på plade. 77 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/678
Lars Swane: Marklandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/677
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2419/676
Carsten Vammen: Kystparti fra Skagen. Sign. C. Vammen, Skagen. Olie på masonit. 16 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/672
Karen Bennicke: Uden titel. Sign. K.B. 1999. Keramik. H. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/675
Erik A. Frandsen: "Red". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/14. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2419/674
Roberto Matta: “8 AM”. Sign. monogram, 76/100. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 65x92,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/671
Bjørn Nørgaard: Skulpturen "PraktikPladsPris", to skitser samt bog. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/673
Lise Honoré: Uden titel. Sign. Lise Honoré 2008. Dekoreret og glaseret lertøj. H. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/668
Poul Hansen: Portræt af kunstneren Svend Wiig Hansen, ca. 1963. Usign. Patineret gips. H. 66. B. 31. D. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK