Alle emner
2418/4437Glostrup
Grønland. 1915-1998. Godt parti med en del Pakkeporto og Amerikanerudgaver. Bør ses
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4438Glostrup
Grønland. Omfattende lager i 2 flyttekasser. Meget nyere fra abonnement, stadig i abokuverter sammen med diverse brochurer osv. Mange frankerede kuverter fra
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2418/4439Glostrup
Grønland. Parti med komplet sæt årsmapper 1977-2012, en del særmapper, mange UOFFICIELLE ÅRSMAPPER samt alle DAFILA og Faaborg
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4440Glostrup
Grønland. Årsmapper 1977-2013 komplet incl. 3 typer 1977 samt nogle særmapper mv.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4441Glostrup
Grønland. Årsmapper. Samling årsmapper komplet 1977-2023! Desuden dubletter af tidligere årgange og diverse specialmapper
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/4442Glostrup
Grønland/Danmark. Lille blandet lot bedre udgaver
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4443Glostrup
1856-1866. 3 cents, karminrød. Udstillingsplanche. Ex. Klaus Bonde Larsen. En atest medfølger
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4444Glostrup
1856. 3 cents, karmin, brun gummi. 2 fine ubrugte mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4445Glostrup
1856. 3 cents, karmin, gul gummi. Fint stumt 3-ringsstempel. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2418/4446Glostrup
1856. 3 cents, karmin. Gul gummi. Luxus-stemplet med stumt 5-ringsstempel
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4447Glostrup
1872. 3 cents, karmin. Linietakket. PRAGTEKSEMPLAR. Ex. Klaus Bonde Larsen. Attest Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4448Glostrup
1873. 3 cents, 2.tryk, tyk ramme. Pos. 40 og 41. 2 smukke stemplede mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2418/4449Glostrup
1873. 3 cents, 3.tryk, pos. 68. Single på meget smukt brev fra Christiansted til St. Croix med fint stumt stempel. Ex. Klaus Bonde Larsen. Attest Nielsen
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2418/4450Glostrup
1873. 4 cents, 2.tryk. 3-stribe og fireblok fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2418/4451Glostrup
1873. 14 cents, lilla/grøn. Pos. 50. Meget smukt og friskt ubrugt mærke med original gummi. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4452Glostrup
1873. Tofarvet 1 cents - 50 cents. Udstillingsplanche med 9 stk. ubrugte/postfriske mærker. Bemærk at 7 cents er ISOLERET TYK RAMME MED CARØES SNIT
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4453Glostrup
1876-1901. 5 cents, grøn/grå. Diverse mærker fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2418/4454Glostrup
1876. 5 cents, 5.tryk. LUX-eksemplar med perfekt stempel ST. JAN 5.12.1892. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4455Glostrup
1877. 12 cents, 2.tryk. Single på lille klip annulleret ST. THOMAS 15.1.1879. Stor sjældenhed. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2418/4456Glostrup
1898. 1 cent, 10.tryk, tk.12. Del af udstillingsplanche med bedre mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4457Glostrup
1901. 4 cents, 3.tryk. Brevkort sendt fra CHRISTIANSTED 8.2.1906 til Østrig. Sendt VIA AARHUS 24.2.1906. Stor sjældenhed. Signeret Osper BPP
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2418/4458Glostrup
1901. 10 cents, 8.tryk. Pos. 1-2/11-12. (tk.12). Perfekt postfrisk fireblok. AFA 6.800++. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4459Glostrup
1900-1903. Våbentype. Parti bedre mærker og varianter m.v. fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4460Glostrup
1900. Våben, 5 cents, blå. Single på korrekt frankeret brev fra ST. THOMAS 20.10.1902 til Porto Rico. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2418/4461Glostrup
1901. 4 cents, blå/brun. 3.tryk, pos. 97-98. Luxusstemplet par med stumt 4-ringsstempel
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2418/4462Glostrup
1902. København Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. 2 stk. 25-blokke med diverse ovalfejl, kilefejl etc. 6 mærker i nedre blok er let hængslet. Øvrige er fine post
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2418/4463Glostrup
1902. København Overtryk, 2/3 cents. Postfrisk fireblok med pos 50 ISOLERET RET RAMME. Perfect centreret
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4464Glostrup
1902. København overtryk. 11 mærker fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4465Glostrup
1902. Købh. Overtryk, 8/10 cents. Single på brev fra St. Thomas 3.9.1902 til New York. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2418/4466Glostrup
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents. Pos. 51-55/91-95. Perfekt postfrisk 25-BLOK. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4467Glostrup
1903. Våben, 8 cents, brun. Single på lille brev fra ST. THOMAS 8.11.1903, via London DE 1 03 til Konstantinople. Ankomststempel DEC 2 03
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2418/4468Glostrup
1905. Chr.IX, 5 bit, 10 bit, 20 bit og 25 bit samt Fr.VIII, 5 bit. Pragtfuldt REC-brev fra ST. THOMAS 11.9.1911 til København
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4469Glostrup
1907. Fr.VIII, 5 bit, grøn. Udstillingsplanche med diverse varianter og flot brevkort fra KINGSHILL. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4470Glostrup
1907. Fr.VIII, 25 bit, blå og 30 bit, violet/sort på brev af 3.VÆGTKLASSE fra St. Thomas 19.8.1914 til Bergen, Norge. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4471Glostrup
1915. Chr.X. Komplet sæt på kuvert annulleret ST. THOMAS 7.1.1917. Sjældent
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2418/4472Glostrup
Dansk Vestindien. Interessant lot arkivmateriale med bl.a. kasse med foto af sjældne breve med historiske hammerslag samt andet specialiseret studiemateriale
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4473Glostrup
Mærkat "ST. THOMAS HARBOUR". Postfrisk fireblok med arkrand på 3 sider
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4474Glostrup
Dansk Vestindien. 1856-1916. Mindre samling på 4 albumblade med både stemplede og ubrugte mærker. AFA ca. 11.000
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2418/4475Glostrup
Dansk Vestindien. 1856-1917. God samling opsat i tyk indstiksbog med mange bedre mærker
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2418/4476Glostrup
Dansk Vestindien. 1856-1917. Samling på løse sider. Komplet i hovednumre
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/4477Glostrup
Dansk Vestindien. Planche med diverse mærker. Incl. 1 cent, tk. 12 med ISOLERET RET RAMME etc.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2418/4478Glostrup
Finland. 2 album med moderne hæfter og blokke/miniark med bl.a. mange 1. og 2. kl. mærker
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4479Glostrup
Finland. 1856-1980. Ældre samling i Leuchtturm-album med mange bedre mærker
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4480Glostrup
Finland. 1856-1992. God og velbesat ældre samling i ringbind med flere Stortakkede, Våbentype, Københavnertryk, bedre Russisk udgave, mængder
Vurdering :
2.400 DKK Næste bud:
2418/4481Glostrup
Finland. 1866-1986. Spændende originalt parti med både stemplet og **/* samling + lagermappe med helark
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/4482Glostrup
Finland. Lagerparti i 5 album med masser af materiale, bl.a. Stortakkede incl. 1 Mk 1866 (med fejl), mange Våben udgaver til 10 Mk, Russisk Type og meget andet
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4483Glostrup
Åland. Omfattende originalt parti fra nyhedsabonnement til ca. 2011 i en flyttekasse. Masser af postfrisk, stemplet, FDC osv.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2418/4484Glostrup
1902. I GILDI. 5 Aur, grøn, tk. 12 3/4. Overtryk i BLINDTRYK. Ubrugt. Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4485Glostrup
1907. To Konger. 6 Aur, grå, tk. 12 3/4, postfrisk 6-blok. Desuden Tjeneste 20 Aur I GILDI, tk. 14 i postfrisk 4-blok
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/4486Glostrup
1911. Sigurdsson. 4 Aur, blå. FDC-kort stemplet på udgivelsesdagen 17.VI.11
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4487Glostrup
1896. Oval, 5 aur, grøn, tk.12. Perfekt postfriskt helark incl. en del AFA-varianter. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4488Glostrup
1902. Rødt Í GILDI, 6 aur, grå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4489Glostrup
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2418/4490Glostrup
1902. Rødt Í GILDI, 25 aur, brun/blå. Flot postfriskt helark incl. AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4491Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, rød, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
750 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/4492Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, rød, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Noget splittet perf. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2418/4493Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 20 aur, blå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4494Glostrup
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2418/4495Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 40 aur, lilla, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Del af marginalen i SØ er løs. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2418/4496Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 40 aur, lilla, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2418/4497Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 50 aur, blå/rød, tk.12. Flot postfrisk helark med flere klichefejl i grundmærke og overtryk. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: