Alle emner
2419/184Lyngby
Kompas af messing på base af træ. 20. årh., med ældre kompasrose mrk. Fredk. Smith Southampton. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/185Aarhus
Paul Fischer, efter: Fire plaketter af porcelæn med printet dekoration. B&G. 35 x 41 og 33 x 47. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/186Lyngby
"Musselmalet Helblonde" kaffekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1202. Royal Copenhagen. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/187Lyngby
Et par tyske stager af sølv. Utydelige stempler. 19. årh.s sidste halvdel. Udfydte. H. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/188Lyngby
Anton Thorenfeld: Udsigt over et kystlandskab nær en sommerdag. Usigneret. Verso betegnet A. Thorenfeld. Olie på lærred monteret på lærred. 17,5 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/189Lyngby
Nathus af messing med kompas, på stamme af træ. 19.-20. årh. H. 142 cm. B. 85 cm. D. 50 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/190Lyngby
Et par stigbøjlestager af messing, antagelig Spanien 18/19. årh. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/191Lyngby
Rudolf Rud-Petersen: Et selskab slapper af i haven. Usigneret. På blændrammen verso betegnet Rud.-Petersen. Olie på lærred. 58 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/192Lyngby
Syv fliser fra Guldborg-fabrikken, en Store Kongensgade flise samt fire hollandske fliser. 18. årh. (12)
Vurdering :
2419/193Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf 20. Olie på lærred. 49 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/194Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylinderformede. Sen Qing/Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 og 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/195Lyngby
Arne Skottenborg Frederiksen: Dampskib på havet. Sign. A. S. Frederiksen 75. Olie på lærred. 47 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/196Lyngby
Viggo Pedersen: Fra Klithede. Sign. Viggo Pedersen samt nummereret 67 og 321. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/197Lyngby
Jardiniere af ostindisk porcelæn med tilhørende underfad. Kina, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/198Aarhus
L. A. Schou: Akademitegning. Sign. L. A. Schou. Bly og kridt på papir. Bladmål 110 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/199Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, bestående af tallerkener, skåle og røgelsesholder. 19.-20. årh. H. 2,5-21. (18)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/200Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: En sommerdag ved Bellevue med vajende Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/201Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugter og vin. Usigneret. Olie på lærred opklæbet på plade. 38 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/202Lyngby
Hvalroskæbe, Odobenus rosmarus, med to stødtænder. H. 49 cm.
Vurdering :
2419/203Lyngby
Ovalt Louis XVI skrin af drevet sølv. 18. århs. slutning. Vægt 142 g. H. 4,5 cm. L. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/204Lyngby
Et par engelske flaskebakker og engelsk kammerstage af pletsølv. 20. årh. Diam. 12,5 cm. og 17 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/205Lyngby
Bordramme af forgyldt bronze i form af gennembrudt bladværk med ur. 20. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/206Lyngby
Bestik af sterlingsølv. Vægt ekskl. dele med stål 2036 g. (72)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/207Lyngby
"Flora Danica" fire frokosttallerkener af porcelæn. 3550. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/208Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund. 21. årh. 208 x 150.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/209Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. Gentagelsesmønster på mørk bund. 20. årh. 210 x 140.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/210Lyngby
Kinesisk lågskål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, tredelt madcontainer samt cikadebur. Sen Qing-Republik. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/211Lyngby
Fem kinesiske mandarin knopper samt løsdele til to, heraf to af glas den ene med koralrød overfang. 19/20. årh. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/212Lyngby
Kaffekande, tekande samt chokoladekande af sølv, skævknækket rokokoform. A. Steffensen m.fl. 20. årh.s første årtier. Vægt 1704 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/213Lyngby
Jan Rawicz: Kaner passerer forbi kongeslotet i Warszawa. Sign. Jan Rawiz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/214Lyngby
Hermann Carl Siegumfeldt: Strandparti med en optrukket jolle. Sign. Siegumfeldt 1876. Olie på lærred. 25 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/215Lyngby
Et par stager af sølv, barokform, mester C.C. Hermann, Københavns bymærke 1940'erne. Vægt 625 g. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/216Lyngby
Georg Emil Libert: Bjergparti med rejsende holder hvil ved en grotte. Sign. G. Emil Libert 51. Olie på træ. 26,5 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/217Lyngby
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. Samt penselbæger mærket Tongzhi 1861-1875. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/218Lyngby
Vilhelm Kyhn: Marklandskab med en sø, i baggrunden en hvid gård. Sign. monogram. Olie på lærred. 25 x 32.5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/219Lyngby
"Flora Danica" seks middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/220Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: Interiør fra havesalen på Fredensborg Slot. Sign. Ad. Heinr.-Hansen. Olie på lærred. 52,5 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/221Lyngby
Herman Alfred Wahlberg: Klippeparti med en lille sø. Sign. Alf. Wahlberg. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/222Lyngby
"Flora Danica" tre fade med gennembrudt bort. 3553, 3574 og 3528. Royal Copenhagen. Diam. 26-33 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2419/223Lyngby
Et par barokform toarmede lysestager af sølv, udfyldte. Sverige, 20. årh. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/224Lyngby
"Flora Danica" firsidet skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3510. Royal Copenhagen. L. 32,5 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/225Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med udsigt til en allé med egetræer. Usign. Olie på malepap. Lysmål 19,5 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/226Lyngby
Agnes Lunn: Indkørsel til en gård på Sjælland. Sign. Ag. L. 91. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
2419/227Lyngby
Christian Eckardt: "Indsejling til Aarhus". Sign. C. Eckardt 94. Olie på lærred. 23 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/228Lyngby
Cecilie Kleist: Tupilak samt to figurer af udskåret kaskelottand. Sign. CK. H. 2,5-11 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2419/229Lyngby
Ægvase af porcelæn, dekoreret i farver og guld med Frederiksberg slot. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/230Lyngby
Charles Blondin: Parti fra Montmartre. Sign. Charles Blondin. Olie på lærred. 27,5 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/231Lyngby
Et par Louis XVI form stager af sterlingsølv, Svend Toxværd. Vægt 452 g. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/232Lyngby
Thangka med Ushnishavijaya. Indrammet i silkebrokade. 20. årh. Billede 70 x 50 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/233Lyngby
"Venus med Æblet", figur af bronzepatineret brændt ler. Stemplet L. Hjorth. Eneret 404. H. 37,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/234Lyngby
"Flora Danica" 14 par chokoladekopper af porcelæn. 3513. Royal Copenhagen, ca. 1900. (14)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2419/235Lyngby
"Flora Danica" tresidet opsats samt rund skål. 3511 og 3505. Royal Copenhagen. L. 23 cm. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2419/236Lyngby
"Flora Danica" fem sidetallerkener, en kagetallerken samt to dybe tallerkener. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/237Lyngby
Et par stager af sølv, Svend Toxværd. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/238Lyngby
Bouquetiere af porcelæn, dekoreret i purpur. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/239Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2419/240Lyngby
Baccarat kandelaber af krystalglas, model Bambou, to-armet. Sign. Baccarat under fodstykket. H. 32,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/241Aarhus
Gabriel Metsu (Metzu), kopi efter: "Man en vrouw aan de maaltijd". Sign. n. Gabriël Metsu. Olie på lærred. 70,5 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/242Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Gårdparti med Henne kirke i baggrunden. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 45 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/243Lyngby
Tre Baccarat stager af krystalglas, heraf et par. Sign. Baccarat i bunden. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/244Lyngby
To Versace kandelabre, Rosenthal. H. 30 cm. I original emballage. (2)
Vurdering :