Alle emner
2417/242
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Republik. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/240
Damaskdug indvævet med blomsterkrukker, ranker og store muslinger i hjørnerne samt 12 servietter. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/239
Kinesisk vase af porcelæn, hexagonal balusterform, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 43 cm. E1
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2417/238
Egyptisk fad af sølv. 20. årh. Vægt 960 gr. Diam. 38 cm. I original æske.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/237
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing-Republik. H. 28,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/236
Fem kinesiske demilune skåle, heraf fire dekorerede i emaljefarver samt en i grisaille, flere mærkede Tongzhi (1861-1875). (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/235
To mindre og to større snapseglas med emaljedekoration. Nordeuropa, 19. årh.s anden halvdel. H. 9-10,5 cm. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/234
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing/Republik. Diam. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/233
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing Diam. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2417/232
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 31 cm. E3
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2417/231
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. Qianlong seglmærke, men Republik. H. 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/230
Samling kinesisk porcelæn, tekande, skål, cikadebure, penselbæger mv.Sen Qing-Republik. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/213
To Kashmir silketæpper, Indien. Persisk keshan Mothashem design. 199 x 121. Kirman design 139 x 213. Begge 21. årh.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/229
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/228
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing. Diam. 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2417/227
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i jernrødt. Sen Qing-Republik. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/225
Valery Oleksandrovych Chernenko, 20.-21. årh.: Bjergrigt kystparti. Sign. V. Chernenko. Olie på lærred. 50 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/207
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Konturer med silkeluv. 21. årh. 173 × 255.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/224
To checkbeskyttere af sortmalt og forgyldt metal i form af “Papir præger” samt “Hullemaskine”. 19. årh. H. 14/17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/222
Kitty Cantrell: "Gossip Column". 1995. Sign. Cantrell. Bronze. H. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2417/220
To kaukasiske kelimtæpper. Kuba kelim. Ca. 1940-1950. 276 x 165. Samt antik Shirvan kelim. 19. årh. 102 x 126.(2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2417/218
Signerert Täbriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Konturer med silkeluv. 21. årh. 191 x 150.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/217
Kinesisk eksport bowle af sølv med fliget kant støbt med bladranker og hanke, opsat på hvælvet fod. Stemplet ZeeWo samt kinesisk mærke. Vægt 1404 g. H. 22 cm. 3
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/194
To kelimtæpper. Sydpersisk kelim. 20. årh.s slutning. 209 x 165. og Marokkansk tæppe. 21. årh. 224 x 120.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/215
Bidjar løber, Persien. Design med tre medaljoner. 21. årh. 92 x 250.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/214
Antikt Tabriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 450 x 360.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2417/208
Tabriz tæppe, Persien. Design med træer og dyremotiver. Ca. 1940-1950. 143 × 193.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2417/212
Bergama kelim, Tyrkiet. Kelim væv og Cicim/broderi teknik. 20. årh.s midte. 195 x 147.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2417/211
Tre Orientalske tæpper. To Bochara. 20. årh.s første halvdel. 243 x 153. 140 x 115. og Lenkoran, Kaukasus. 1900-1920. 133 x 253.(3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/210
Antikt Perepedil tæppe, Kaukasus. Klassisk design med stiliserede bukkehorn og fuglemotiver. Ca. 1900. 174 x 132.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/209
Antikt Karageshli tæppe, Kaukasus. Klassisk design med kassetter og stiliserede blomster og rosetter. 1880-1900. 185 x 130.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2417/188
Qum helsilketæppe, Persien. Paradistes have design. Pæn kvalitet. Ca. år. 2000. 100 x 150.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/204
Et par Keshan tæpper, Perisen. Design med niche, træer og fuglemotiver på blå bund. Knyttet med korkuld. 207 x 139. Ca. 1940-1950.(2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2417/198
To Keshan tæpper, Persien. 115 x 178. 136 x 213. Begge 1960.(2)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/184
Mesopotamisk/irakisk “Sheff”(arabiske ord som betyder “noget at brede over sig”) nomade tæppe/broderi. 20. årh.s midte. 213 x 153.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/201
Nain tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund. 21. årh 299 x 200.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/196
Kinesisk tæppe, design med gentagelsesmønster på lys bund. Ca. 1960-1970. 273 x 190.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2417/199
Ferahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med herati-mønster på blå bund. Ca. 1900-1920. 535 x 325.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2417/193
Sydperisk kelim, flot dramatisk design. 21. årh. 300 x 146.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/192
Senneh Kelim, Persien. Design med fem trappemedaljoner. 20. årh.s slutning. 286 x 90.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/190
Keshan tæppe, Persien. Design med søjler, slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s slutning. 206 x 126.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2417/189
Afghan tæppe i persisk medaljondesign. 21. årh. 200 x 291.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/175
Mesopotamisk/irakisk “Sheff”(arabiske ord som betyder “noget at brede over sig”) nomade tæppe/broderi. 20. årh.s midte. 215 x 150.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2417/183
Tre kinesiske tæpper. Design med påfugl på lys bund. 164 x 90. Design med blomstervaser, opsats m.m. 179 x 91. Design med central medaljon. 181 x 94.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Ikke solgt
2417/187
Antikt Kuba keilim, Kaukasus. Design med forskudte geometriske ornamenter i forskellige farver. 20. årh.s begyndelse. 317 x 162.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/186
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bujnd. 21. årh. 150 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2417/185
Sarab tæppe, Persien. Klassisk design med skjoldformet medaljon i douche farver. 21. årh. 360 x 250.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2417/179
To Persiske forliggere. Goltough. 129 X 80. samt Moud. 59 x 85. Begge 21. årh.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2417/182
Monogram signeret Hereke helsilketæppe, Tyrkiet. Design med niche og hængende blomsterdekoration. 1,21(11 x 11 på en cm2) mio. kn. pr. m2. 95 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/181
To Kinesiske tæpper. Design med blomstervaser, bord og penselbæger m.m. 129 x 202. Design med landsskabspartier. 165 x 101. Begge 1900-1940.(2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/171
Sjældent antikt "Tree" Kasak tæppe, Kaukasus. Fremstår med utydelig datering eller signatur. 1880-1910. 190 x 222.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/178
Tre Kinesiske tæpper. Lyst. 193 x 120. Blåt med plaketter. 206 x 132. Design med vaser og opsatse. 186 x 122. Alle 1900-1950.(3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/177
Qum tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med slyngede grene og palmetter på lys bund. Partier med silkeluv. Ca. 1960-1970. 140 x 223.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2417/176
Bidjar tæpper, Persien. Design med fire sammenhængende kantet medaljoner. Pæn kvalitet. 21. årh. 425 x 174.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/172
Persisk Harsin Kelim løber. Design med tre trappemedaljoner med bund med stiliserede blomster og dyremotiver. Ca. 1950-1960. 122 x 379.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/170
En samling på ni stk. persiske sadeltasker. Dobbelt Luri/shiraz taske. 48 x 97. Lille khasgai pose, tre Gutchan kurdiske poser samt fire Belouch poser.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/139
Julius Paulsen: Sommerlandskab med en vindmølle. Sign. J.P. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2417/169
Hosseinabad løber, Hamadan området, Persien. Gentagelsesmønster med heratidesign. 21. årh. 83 x 586.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2417/168
Signeret Mashad tæppe, Persien. Klassisk design med skjoldformet medaljon. 20. årh. 320 x 247
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2417/167
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde, flot kvalitet. 21. årh. 207 x 149.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/166
Isfahan tæppe, Persien. Usædvanligt midterdesign på lys bund. Ca. 1940. 147 x 194.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK