Alle emner
2419/235Lyngby
"Flora Danica" tresidet opsats samt rund skål. 3511 og 3505. Royal Copenhagen. L. 23 cm. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/236Lyngby
"Flora Danica" fem sidetallerkener, en kagetallerken samt to dybe tallerkener. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/237Lyngby
Et par stager af sølv, Svend Toxværd. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/238Lyngby
Bouquetiere af porcelæn, dekoreret i purpur. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/239Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2419/240Lyngby
Baccarat kandelaber af krystalglas, model Bambou, to-armet. Sign. Baccarat under fodstykket. H. 32,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/241Aarhus
Gabriel Metsu (Metzu), kopi efter: "Man en vrouw aan de maaltijd". Sign. n. Gabriël Metsu. Olie på lærred. 70,5 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/242Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Gårdparti med Henne kirke i baggrunden. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 45 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/243Lyngby
Tre Baccarat stager af krystalglas, heraf et par. Sign. Baccarat i bunden. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/244Lyngby
To Versace kandelabre, Rosenthal. H. 30 cm. I original emballage. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/245Lyngby
Temaskine af sølv. Mestermærke HD. forhandlet af Schwarz & Steiner, Wien 1872-1922. Lødighed 800. Vægt 2048 g. L. 35 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/246Aarhus
Friedrich Johann Bertuch: Fem botaniske plancher af planter. Håndkolorerede tryk. Lysmål hver 23 x 18. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/247Lyngby
Svensk trompetformet barok vase af sølv. Stockholm 1699. Vægt 394 g. H. 18,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/248Lyngby
'Herregård' fiskebestik af sølv. Vægt 1067 g. Endvidere en lagkagekniv og en tarteletspade. (20+2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/249Lyngby
'Herregård' otte hummergafler af sølv. Cohr. Vægt 256 g. L. 18 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/250Lyngby
Helen Schou: En orne. Figur af porcelæn. 4558. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 15 cm L. 31 cm.
Vurdering :
2419/251Lyngby
Henri Giraud: Kriger med hellebard. Sign. Giraud. Bronze. Monteret på base af rødbroget marmor. H. 27/29,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/252Lyngby
Alexandre Vibert: Bladformet Art Nouveau relief af forgyldt bronze. Sign. A. Vibert.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/253Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2419/254Lyngby
Stor tibetansk plakette af kobber med dekoration i relief. 20. årh. Diam. 47 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/255Lyngby
Hetsch efeuvase af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh. H. 42 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/256Lyngby
Barokform kammerstage af sølv, til to lys. P. Hertz, Københavns bymærke 1866. Vægt 497 g. H. 14 cm L. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/257Lyngby
Kinesisk Canton vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver og guld. 20. årh. H. 25,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/258Lyngby
Kinesisk tallerken af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. Diam. 25,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/259Lyngby
Engelsk brandy kasserolle af sterlingsølv med stjerthank af drejet træ. Mester
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/260Lyngby
Otte cigaretholdere af sølv prydet med sten. Hugo Grün m.fl. L. 8-10 cm. (8)
Vurdering :
2419/261Aarhus
C. Hornung-Jensen: Skovparti med et lille vandløb. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på lærred. 38,5 x 44.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2419/262Lyngby
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1542 g. (37)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/263Lyngby
Fire lågkrus af glas med emaljedekoration. Tyskland, 19. årh. H. 24 og 25 cm. (4)
Vurdering :
2419/264Lyngby
Gerhard II ter Borch, stil, 18. årh.: Musiktimen. Interiør med en kvinde, der spiller efter noder. Usigneret. Olie på træ. 35 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/265Lyngby
Oscar Knudsen: Hestetrukken Frederikbergsporvogn på Vesterbrogade. Sign. Oscar Knudsen 1938. Olie på lærred. 39 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/266Lyngby
Albert Edelfelt: "Larin Paraske". Sign. Albert Edelfeldt 1905 og med dedikation til 'Fru Georg Brandes'.Radering.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/267Aarhus
Bukkelfad af hvidglaseret fajance, Tyskland 18. årh. Diam. 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/268Aarhus
To par barok lysestager af messing, begge med balusterformede stammer. 18. årh. H. 15-16. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/269Aarhus
Johan Neumann (efter Carl Locher): Redningsbåden går ud. Sign. Johan Neumann 1921. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/270Lyngby
Samling engelske, hollandske og tyske glas med emaljedekoration. 19. årh. H. 5-10,5 cm. (14)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/271Aarhus
Johannes Larsen: Rødkælk. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 16,5 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/272Aarhus
Johannes Larsen: Flyvende svaner. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 24 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/273Aarhus
Nordahl Grove: Vinterparti. Sign. Nordahl Grove, 1882. Olie på lærred. 58 x 82. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/274Aarhus
Hugo Larsen: Æblegren med modne æbler. Sign. Hugo Larsen 1920. Olie på lærred. 50 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/275Aarhus
Parker: Skrivesæt af 14 kt. guld bestående af fyldepen og skrueblyant. L. 13,4 og 12,7. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2419/276Aarhus
Væglampe af bronze i form af bevinget kvindeherme med skærm af glas. Empirestil. 20. århs begyndelse. H. 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/277Aarhus
Anthonore Christensen: Bakket landskab med store sten. Sign. monogram. Olie på malepap. 26 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/278Lyngby
Bert Stern: Marilyn Monroe, 'The Last Sitting'/'The Pink Scarf Series', 1962. Signeret Bert Stern og betegnet 12/75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2419/279Lyngby
Cecil Beaton: Et par signerede s/h præsentationsfotografier af dronning Elizabeth II af England (1926-2022) og Prins Philip (1921-2021). (2).
Vurdering :
2419/280Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Parti fra Møns Klint med sommerspiret. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/281Aarhus
Christian Clausen: Interiør med læsende kvinde ved vinduet. Sign. monogram. Olie på lærred. 56 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/282Lyngby
Stor samling danske s/h amatørfotografier fra Shanghai, Hong Kong og de bagvedliggende landområder.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/283Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/284Aarhus
Samuel Bough: Landskab med fiskende mand ved bredden. Usigneret. Olie på papir monteret på masonit. 25,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/285Aarhus
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 42. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/286Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Medaljon på rødlig bund med heratimønster, med silke konturer. 20./21. årh. 303 x 202.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/287Aarhus
Fransk biblioteksbord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, rund plade af marmor. 19. årh. H. 61. Diam. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/288Aarhus
Japansk fad af cloisonné, dekoreret i farver med en kriger kæmpende med en drage. Edo. 19. årh. Diam. 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/289Aarhus
Kinesisk madspand af porcelæn, dekoreret i farver og guld med procession. Qing, 19. årh. H. 20. Diam. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/290Lyngby
Mappe med 18 store s/h prospektfotografier fra København. Vilhelm Trydes Forlag, ca. 1895. (18).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/291Aarhus
Et par amforaformede vaser af patineret jern, dekoreret med hanke. Cirka 1900. H. 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/292Lyngby
Album med 26 s/h fotografier af moderne dansk arkitektur. Opklæbet. Ca. 1935. (26).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/293Aarhus
Et par prydvaser af porcelæn, dekorerede i guld med figurscenerier. 19. årh. H. 32,5. Diam. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/294Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/295Aarhus
Barok kandelaber af forgyldt bronze, stamme i form af havfrue. 18. årh. H. 29. B. 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: