Alle emner
2418/836Lyngby
Børge Mogensen: "Fruens værelse". Cirkulært sofabord af massiv mahogni. Udført hos snedkermester I. Christiansen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/837Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på plade. 31 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/838Lyngby
Poul Henningsen: "PH-Anker". Drejeligt væglampestel af patineret messing.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/839Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3/2". Skærmsæt af gulmalet enkeltlags opalglas. Udført ca. 1930 hos Louis Poulsen. (3)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2418/840Lyngby
Evald Nielsen: "No. 3". 12 kaffeskeer af sølv med hamret overflade. L. 11,3. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/841Lyngby
Johannes Hedegaard: "Yasmin". Figur af stentøj i form af stående kvinde. Sign. Johannes Hedegaard, 21696. H. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/842Aarhus
Tróndur Patursson: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. T. Patursson 03. Litografi i farver. Lysmål 51×71. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/843Lyngby
Johannes Hedegaard: Fire kvindebuster af chamotte. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/844Lyngby
Dansk snedkermester: Let buet sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med grøn velour. L. 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/845Lyngby
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". En samling på 17 opbevaringsbokse og kander med låg af klart, presset glas. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/846Lyngby
Bjørn Wiinblad: En vase, en opsats samt en strøfugl af lertøj. H. 9,5-32,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/847Aarhus
André Derain: Portræt af en pige. Stemplet Atelier André Derain. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/848Lyngby
Arne Vodder: Armstol med stel af teak. Sæde og vipperyg betrukket med patineret sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/849Aarhus
Kay Bojesen: Samling dyrefigurer af hhv. bemalet træ og egetræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark. H. 6-20. (12)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/850Aarhus
Steffen Dam: Skål af blåt glas, dekoreret med øvre kant i orange. Sign. Dam 97. H. 10. Diam. 18,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/851Lyngby
Dansk snedkermester: Skammel af bejdset bøg. Sæde betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/852Lyngby
Poul Henningsen: "PH-5". Bordlampe med skærme af grålakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/853Aarhus
Mari Simmulson: Firkantet fad af lertøj, dekoreret med kvindeskikkelse. Sign. Mari. H. 3. L. 22. B. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/854Aarhus
Melike Abasiyanik: Vase af stentøj, dekoreret med brun/sort glasur. Sign. Kgl. P. H. 8. Diam. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/855Aarhus
Carl Halier: Vase af stentøj, dekoreret med grønlig glasur på lys base med grållige elementer. Sign. H. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/856Lyngby
Hans J. Wegner: “AT 35”. Bakkebord med sammenklappeligt stel af massiv eg, Top af massiv teak. H. Diam.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/857Lyngby
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Armstol af mahogni, sider og ryg med flet. Sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2418/858Aarhus
Møller & Bøgely: To vaser af stentøj med i reliefmotiver. Stemplet monogram. H. 9,5 og 13,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/859Lyngby
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/860Lyngby
Johannes Hedegaard: En buste, en lågkrukke i form af buste samt to identiske vægrelieffer med motiv af kvinder og fugle af fajance. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/861Lyngby
Karl Hansen Reistrup: "Ørnevasen". Høj vase af lertøj modelleret med to ørnehoveder. Dekoreret med grøn glasur. H. 32,5.
Vurdering :
2418/862Lyngby
Myre Vasegaard: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med gråhvid glasur. Udvendigt med indridset dekor i form af en figen, denne med blå elementer.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/864Lyngby
Johannes Hedegaard: "Pige med Barn", "Nanna", "Pige med Duer", m.fl. To figurer og to kvindebuster af chamotte. H. 15,5-31,5. (4)
Vurdering :
2418/865Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af massiv eg med udskæringer, betrukket med lys uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/866Lyngby
Edith Sonne: Stor rund lågkrukke af stentøj. Dekoreret med rødbrun, blå og blåsort glasur. Sign. Sonne, 162-77. H. 18. Diam. 21,5.
Vurdering :
2418/867Lyngby
Gunnar Nylund: Tre vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer. Udført hos Rörstrand, Sverige. H. 28,8-35. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/868Aarhus
Erik Peitersen: "Seile II. Mellemrummet". Sign. Erik Peitersen. Olie på lærred. 178 x 103.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/869Aarhus
André Lanskoy: Uden titel. Sign. Lanskoy 96/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 75.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2418/870Aarhus
Louis Rosen Schmidt: Uden titel. Sign. Louis Rosen Schmidt, Roma, 1990. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/871Aarhus
Carl Halier: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med sungglasur. Sign. monogram, 21826. Kgl. P. H. 6. Diam. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/872Aarhus
Susanne Raaschou-Nielsen: "Rimtåge", 1982. Sign. SR-N med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 91 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/873Lyngby
Sten Lykke Madsen: Vase af stentøj modelleret med slank hals og indridsede figurer. H. 24,7.
Vurdering :
2418/874Aarhus
Albert Bertelsen: "Bemalet træ". Sign. Albert Bertelsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/875Aarhus
"Vélodrome Municipal de Vincennes". Vintage cykelplakat fra Vélodrome Jacques Anquetil. Bladstørrelse 84 x 56.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2418/876Aarhus
Aage Sikker-Hansen: "Pige med sort haar". Sign. Sikker Hansen, 39. Tusch og bly på papir. Bladmål 58 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/877Aarhus
Walasse Ting: "Hot and Sour Soup", 1969. Sign. og dateret. Album med 22 litografier i farver. Bog nr. 734. 41 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/878Lyngby
Kay Bojesen: Tre legetøjsfigurer af hhv. teak og limbatræ, samt bemalet træ i form af aber og zebra. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/879Lyngby
Kay Bojesen: Stor abe af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. H. 48.
Vurdering :
2418/880Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på ti stole. Indvendigt betrukket med grå alcantara, skaller af hvidlakeret træ. (10)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/881Lyngby
Hans J. Wegner: "Y-stole". Sæt på seks armstole af ahorn med auberginefarvet papirgarnsflet. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2418/882Lyngby
Poul Henningsen: “PH 4/3”. Et par bordlamper med skærme af hvidlakeret aluminium, stamme af forkromet stål. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/883Lyngby
Saxbo: To små vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. gul og turkisgrøn glasur. H. 6-6,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/884Lyngby
Ivan Weiss: Rund gulvvase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med sort, grå og brun glasur. H. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/885Aarhus
Allan Schmidt: "Figur", 1964. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 130 x 65.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/886Lyngby
Christian Poulsen: En rund skål af stentøj. Indvendigt dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 11,1. Diam. 19.
Vurdering :
2418/887Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Et par bordlamper af stentøj. Dekoreret med grønlige og blå glasurer. Palshus. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/888Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren" og "Liljen". Et sæt på ni stole af guldlakeret træ, stel af stål. Udført hos Fritz Hansen. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/889Lyngby
Poul Henningsen: "PH-2/2"/"Vintergæk". Lav stålampe af forniklet metal, fatningshus af bakelit.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/890Aarhus
Preben Wölck: "Dage på Mors". Sign. Wölck. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/891Aarhus
Reidar Magnus: "Myten om sommeren". Sign. Reidar Magnus, 1965. Olie på lærred. 130 x 162. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/892Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J Birkemose. Mixed media på litografi. Bladstørrelse 160 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/893Aarhus
Trine Boesen: "Hot Potato". Sign. på bagsiden Trine Boesen, 2012. Akryl på lærred. 75 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/894Lyngby
Sten Lykke Madsen: En skulpturel skål samt to krus af stentøj. Dekoreret med polykrome glasurer. Unika. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/895Aarhus
Preben Wölck: "Nysgerrig", 1975. Sign. Wölck. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/896Lyngby
Hans J. Wegner: "Y-stole". Sæt på syv armstole af ahorn med sort papirgarnsflet. (7)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2418/897Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: