Alle emner
2417/99
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur, uglaseret fodrand. Song 960–1279. H. 6,6 cm. Diam. 12,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/98
Barok kommode af nøddetræ, svungen ligeknækket front med fire skuffer. 18. årh. H. 84,5. B. 90. D. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/96
Firsidet skrin af delvis forgyldt sølv, lågknop i form af blomst. Wien 19. årh.s slutning. H. 13,5. L. 12. B. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2417/95
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2417/86
Tabriz, medaljondesign på rød bund. Iran. 21. årh. 312 x 250.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2417/94
Constantin Hansen: Kristus velsigner de små børn. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/93
Romersk atlet af forgyldt bronze. Monteret på base af sortbroget marmor. Efter antikken, 19. årh.s slutning. H. 31/34 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/91
Theodor Philipsen: Italiensk gadeparti med to æsler. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 51 x 74,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/89
Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med Apollon med lyre. 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 40. D. 15.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en adelsmand iført rustning. Usigneret. Olie på lærred. 84 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/87
Et par tallerkner af fajance, dekorerede i farver med blomster. Sign. Rörstrand (17)67. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/85
Christian Mølsted: Marine med et sejlskib nær en kyst. Sign. Chr. Mølsted 03. Olie på lærred. 56 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/84
George III bogskab af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 212. B. 111. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/83
Fajance bakkebord. Slesvig, 18. årh.s anden halvdel. Plademål 57 x 68 cm. Nedfældet i senere bord af bemalet træ. H. 75 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2417/82
Carl Locher: Parti fra Frederik VIIs ligfærd i Københavns Havn. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/81
Jens Peter Dahl-Jensen: Flodhest. Figur af porcelæn. Bing & Grøndahl, ca. 1900. H. 18 cm. L. 37 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/80
Fransk konsolur af delvist forgyldt og lueforgyldt bronze. 19. årh.s. første halvdel. H. 44/57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/79
George Wright: "A Good Pilot". Et jagtselskab. Sign. G. Wright. Olie på lærred. 27,5 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/78
Hvalroskranie, Odobenus rosmarus, med to stødtænder. H. 39. Længste tand L. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/58
Mihovil Kruslin: Parti fra Omiš, Kroatien. Sign. M. Kruslin. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2417/77
Peter Green: Sønderjysk Louis XVI standur. Danmark, 18. årh.s anden halvdel. H. 238. B. 55. D. 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/75
Kinesisk penselbæger af udskåret bambus. Qing 19. årh. H. 15 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/61
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med jordbær. Sign. monogram 1877. Oile på lærred. 14,5 x 18,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2417/45
Mylenberg snapseglas med emaljedekoration. Danmark ca. 1860. H. 9 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2417/74
Apostlen Philip. Russisk ikon. Tempera på træ med kovtjeg (forsænket billedflade). 18. årh. 86 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2417/46
Mihovil Kruslin: Parti fra Paklenica, Kroatien. Sign. M. Kruslin. Olie på lærred. 60 x 76.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2417/73
Carl Christian Gottlieb: En rygvendt herre. Usigneret. Rødkridt på papir. Bladstørrelse 23 x 13. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/72
Sæt kinesiske tian-tsui hårsmykker af isfuglefjer. Qing, 18.–19. årh. Æske H. 4. L. 20. B. 11.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2417/71
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2417/70
Gustav Vermehren: Kystparti med store sten på stranden. Sign. Gustav Vermehren 07. Olie på lærred. 52 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/69
Stor damaskdug med indvævede liljekonvaller samt 12 servietter. 20. årh.s første halvdel. Ca. 460 x 162. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2417/63
Stor apulisk rødfigureret skyphos. 4. årh. f. Kr. H. 21 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/67
Franz Kobell: Marklandskab med køer. Sign. F. Kobell. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 15 x 19.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2417/66
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i blåt. Mærket Chenghua, men 19.-20. årh. H. 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2417/65
Stor Dansk kiste af egetræ, front med renaissance udskæringer. 17.0g 19. årh. H. 70. B. 176. B. 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2417/64
Fransk kunstner, 18. årh.: Portræt af en herre der peger mod en statue. Usign. Olie på lærred. 86 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/57
Kinesisk madspand af porcelæn. Sen Qing, ca. 1880-1910. H. 11 cm. Diam. 19,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/62
Dansk barok klapbord af egetræ, plade med to halvrunde klapper. 18. årh. H. 72. B. 58/101/144. D. 102.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/60
Mont Blanc: To fyldepenne med spids af 14 kt. guld samt en skrueblyant. L. 13-14. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2417/59
Lille Dansk kiste af fyrretræ med gennembrudte beslag af jern og lås i form af hjerte. 18. årh. H. 52. L. 75. B. 41.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2417/51
Conradsminde snapseglas med emaljedekoration. Danmark ca. 1850. H. 8,8 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2417/55
Agnes Slott-Møller: "Parti af herregården Løgismose". Usigneret. Olie på lærred. 74 x 134.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/54
Indisk figur af bronze i form af Lord Vishnu samt kinesisk røgelseskar af bronze. 19. og 20. årh. H. 21 og 15,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/53
Sønderjysk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 137. B. 58.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/52
Emanuel A. Petersen: Aftenparti fra Godthåbsfjorden, Grønland. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 71 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/50
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlfelt. Rokoko form. 19. årh. H. 155. B. 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/49
Theodor Philipsen: "To Heste forspændt en Vogn [...]". Sign. monogram 86. Olie på lærred. 28 x 37,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/25
Emanuel Larsen: Parti fra Als. Sign. Emanuel Larsen, Als den 18. april 1849. Olie på lærred. 18 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2417/48
To kinesiske figurer af udskåret og lakeret træ i form af embedsmænd. 18.-19. årh. H. 20 og 22. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2417/47
Dansk standur i kasse af mørkpoleret træ. Skiven med plakette betegnet 'Peter Green'. 20. årh. H. 221. B. 47. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2417/34
Valdemar Kornerup: "Det mørknes. Interiør". Sign. Valdemar Kornerup 1914. Olie på træ. 46 x 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/29
Københavnsk regulatorur i væghængt kasse af ådret træ, rund skive sign. Julius Adolph Øberg København. 20. årh. H. 200. B. 46. D. 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2417/41
Peter Green: Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af egetræ. Sign. Peter Green, Apenrade. 18. årh.s slutning. H. 226. B. 61. D. 40.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/42
Narhvalstand. Monodon Monoceros. Vægt ca. 510 g. L. 82.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2417/31
Viggo Fauerholdt: Parti fra Knippelsbro. Sign. V. Fauerholdt 1862. Olie på lærred. 67 x 96.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2417/40
Torsten Kruse: "Turning the Mark". Sign. T. Kruse 97. Olie på lærred. 64 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/39
To figurer i form af siddende og stående buddha. Thailand, Indien/Nepal. H. eksl. base 18 cm. and 25 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2417/37
Carl Fischer: Rygvendt kvinde læser ved et bord. Sign. Carl Fischer. Olie på træ. 72 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2417/38
Dansk Louis XVI dragkiste af gråmalet træ, front med fem skuffer. 18. årh.s. slutning. H. 133,5. B. 135. D. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2417/35
Kommode af gråmalet træ. Empireform, 20. årh. H. 85. B. 83. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2417/30
Et par gotiske skæringer af egetræ, rigt udskåret med figurmotiver og ornamentik. 16. årh. H. 9. B. 14. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK