Alle emner
2418/98
Senempire konsol og spejl af mahogni, spejl flankeret af halvsøjler. 19. årh. H. 202. B. 60. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/66
"Guld Vifte". Jardinere af porcelæn, dekoreret med guld. Nr. 11532. Royal Copenhagen. H. 13. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2418/102
Samling dørgreb og møbelbeslag af messing. 20. årh. L. 3-33. (32)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2418/101
Sydtysk skab fra Tyrol af bemalet fyrretræ, dekoreret med årtal '1806' samt initialer 'V' og 'M', greb og lås af jern. 19. årh. H. 158. B. 118. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/99
Vase af cloisonné dekoreret med fugl siddende på gren med blomstrende prunus. Kina, 20. årh. H. 31,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/91
Theodor Philipsen: "I Campagnen". 1878. Sign. monogram. Olie på lærred. 19 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2418/97
Albert Gottschalk: "I udkanten af en Skov". Sign. på bagsiden Albert Gottschalk. Olie på malepap. 30 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/95
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2418/96
Fad af lys terrakotta, dekoreret i farver med syrener og kaprifolium. P. Ipsens Enke, Kjøbenhavn. 104. Diam. 29.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2418/94
August Fischer: Kanalparti fra Hamburg. Sign. Aug. Fischer. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/93
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/92
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlfelt. Rokoko form. 19. årh. H. 102. B. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/90
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue med låg af træ. 19. årh. Diam. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/89
Fransk taburet af frugttræ. Charles X form, ca. 1900.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/87
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/86
Engelsk sideboard af mahogni, front med skuffe, flankeret af to skuffer på hver side. 20. årh. H. 74,5. B. 109. D. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/85
Julius Andersen: En grønlandsk fanger, der bjærger en sæl. Sign. Jul. Andersen. Olie på lærred. 29 x 92.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/84
Serveringsbakke af sterlingsølv med profileret og ligeknækket fane. Svend Toxværd. 20. årh. L. inkl. hanke 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/83
To danske Louis XVI spejle i rammer af mahogni og guldstafferet træ. 18. årh.s slutning. H. 157. B. 55. og H. 133. B. 49. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/81
Sutra lågæske af sølvholdigt metal. 19th century. 14,5 x 12,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/80
Et par engelske armstole af bemalet træ, rigt dekoreret med figurmotiver fra østen, sæder med rørflet. 20. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/75
Kinesisk zitan scale case, paddelformet L. 33 cm, og hongmu inkstone lågæske 13 x 9 cm. 19th century. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/79
Ole Ring: Vej ved en gård, Vallensbæk. Sign. Ole Ring 36. Olie på lærred. 32 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/78
Simon Kristoffersen: Kvindebuste af udskåret fedtsten. Sign. Simon K. 88. H. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/77
Kommode af mahogni med plade af marmor, afrundede hjørner med skuffer. Louis XVI form, ca. 1900. H. 78. B. 107. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/76
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en klippekyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 17 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/73
Vilhelm Groth: "Aften ved Aalsgaard". Sign. Vilh. Groth 1889. Olie på lærred. 66 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/72
Knud Kyhn: Isbjørn i kamp med en sæl. Figurgruppe af porcelæn. Royal Copenhagen. 1108. L. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/71
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2418/70
Emanuel A. Petersen: Solnedgang over Godthåbsfjorden, Grønland. Sign. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2418/69
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/68
Lille George II lampetspejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. England. Ca. 1760. H. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/67
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Et par blomsteropstillinger. Usignerede. Olie på lærred. Hver 95 x 71. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/65
Engelsk regency 'library armchair', armstol af fletværk og mahogni, sæde og ryg med hynder af rødt læder. 19. årh.s første halvdel.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/63
Kinesisk huanghuali stand, rektangulær form. 18. årh. Vægt 408 g. H. 8 cm L. 33 cm B. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2418/62
Nain tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh. 250 x 164.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/64
Johannes Larsen: Seks motiver. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Bladstørrelse 23 x 31-36 x 50. Uindrammet. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/45
Kinesisk Longquan celdadonglaseret skål. Song dynasti 960-1279. H. 7,5 cm Diam. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/60
Tre kinesiske bogopslag med seks erotiske kompositioner. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. Lysmål 23,5 x 20,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/59
Fransk spejl i ramme af forgyldt træ. Regence form, 19. årh.s midte. H. 130. B. 73.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2418/55
C. F. Sørensen: Kystparti med udsigt til Sønderborg Slot. Sign. C. Frederik Sørensen 1858. Olie på lærred. 20 x 28,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2418/58
Johannes Larsen: Studie af vinger fra ænder. Sign. monogram, 7 febr. 1922. Tusch på papir. Lysmål 23 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/56
Sidebord af mørkbejdset nøddetræ, rigt dekoreret med forgyldte beslag. Louis XVI form. 20. årh. H. 70. Diam. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/54
Regency form tekande af sølv, A. Dragsted, København 1919. Endvidere kaffekande, sukkerskål og flødekande stemplet P. Vægt 1750 g. (4).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/53
Fransk chaiselong/ solstol med fodskammel af formbøjet træ og rattan fletværk i farver. Ca. 1930. H. 102. B. 72,5. L. 138/ 187.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/52
Johannes Larsen: Flyvende gøge. Sign. monogram, Nov 23. Tusch på papir. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/44
Rokoko konsolskab af nøddetræ og rosentræ, front med låge. 18. årh. H. 85. B. 57. D. 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2418/48
Et par empire prydvaser af patineret bronze med forgyldte beslag i relief. 19. årh.s begyndelse. H. 42. (2E1
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2418/49
Anthonore Christensen: "Humle og Tjørn". Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2418/51
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/37
Frans Schwartz: Portræt af en lyshåret ung kvinde med fletning. Sign. monogram. Olie på træ. 45 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2418/50
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/47
Junghans Ato magnetpendel skelet bordur af messing under glaskuppel, serienr. 523521. Tyskland, ca. 1950/60. H. 22,5. B. 21,5. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/46
Johannes Larsen: Studie af en vinge fra en and. Sign. monogram, 15-2-22. Tusch på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/43
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Casa del Portinaio i Villa Borgheses have i Rom. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 33 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/41
Fransk bordur i kasse af forgyldt bronze og zink, skive af hvid emalje. 19. årh.s anden halvdel. H. 31. B. 38. D. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2418/40
Carsten Henrichsen: Nordsjællandsk landskab med udsigt til antageligt Arresø. Sign. Olie på lærred. 50 x 41.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2418/39
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Ikke solgt
2418/38
Engelsk Georg III chatol af nøddetræ med skrå skriveklap. 18. årh.s. slutning. H. 104. B. 105. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/36
Engelsk Georg III tedåse af frugttræ i form af pære. Ca. 1800. H. 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/35
Byarums Bruk: Havemøblement 'fern leaf pattern' af hvidlakeret aluminium. Sverige, 20. årh. Bænk L. 144. Bord H. 72. Diam. 65. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK