Alle emner
2415/217Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Interiør med en ung pige ved klaveret. Sign. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/218Lyngby
Kinesisk blanc de chine figurgruppe med to kvinder bærende fane. 20. årh. Med stand. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/219Lyngby
Kandsskrin i rødt glas med afskårne hjørner og facetteret låg. 19. årh. H. 9,5 cm. L. 14 cm. B. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/220Lyngby
Barok form stage og to Just Andersen figurer samt andre kuriosa. 19.-20. årh. H. 9-28 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2415/221Lyngby
Tre sukkerfade af klart- og blåt glas og fem sukkerfade af klart glas med blå spiraler. 19. årh. H. 6,5-10 cm. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/222Aarhus
"Mermaid Martini". Reklameskilt med en figur af bemalet træ. 20. årh. H. 56. B. 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/223Lyngby
To russiske ikoner, Skt. Athanasius og Gudsmoder Kazanskaja. Tempera. 18.-19. årh. Varierende mål. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/224Lyngby
Kinesisk figur af glas, en snusflske samt en lille lågæske. Derudover en japansk mixed-metal tsuba. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/225Aarhus
Christoph Weigel: "Dania Jutia Holsatia Scandia". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/226Lyngby
Poul Friis Nybo: En kvinde læser i stearinlysets skær. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 48 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/227Lyngby
Barokskæring af træ, gavlstykke til vugge. 18. årh. L. 49,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2415/228Lyngby
Samling optisk drejede hyacintglas af farvet glas. 19. årh. H. 21 cm. (10)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2415/229Lyngby
Brændevinsgris af klart glas, tænder af mælkehvidt glas. 19. årh.s slutning. H. 17 cm. L. 40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/230Lyngby
Johan Rohde: "Christianshavn Vold". Sign. Johan Rohde 1901. Olie på lærred. 58 x 75.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2415/231Lyngby
Træstykke, mosefund. L. 44 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2415/232Lyngby
Samling diverse glas. Sverige, Tyskland m.fl. 18.-19. årh. H. 7-18 cm. (12)
Vurdering :
2415/233Aarhus
Carl Olsen: Marine med sejlskibe i høj sø. Sign. C Olsen 1862. Olie på lærred. 42 x 69.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2415/234Lyngby
Samling på to par og en enkelt Louis XVI lysestage af tin. 18. årh. slutning. H. 18-22,5 cm. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/235Lyngby
Syv tedåser dels af fajance dels af porcelæn, derudover en lille tekande samt æggebæger. 18-19. årh. (9)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/236Lyngby
Fem par stager af messing. 18-19. årh. H. 15,5-20 cm. (10)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/237Lyngby
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, derudover to erindringsskeer. Georg Jensen. (24)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/238Lyngby
Fire dele sølv. 18.-19. årh. H. 7-13 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/239Lyngby
F. Larsen-Særsløv: "Rødkaalen luges". Sign. L. Særsløv 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 63. Katalog medfølger. (2)
Vurdering :
2415/240Lyngby
Stor vase af porcelæn, dekoreret i farver med pæoner. 7178/134. Bing & Grøndahl. H. 40 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2415/241Lyngby
Tysk lågkrus af fajance, tinmontering. 18. årh. H. 19/28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/242Lyngby
Juleskeer af delvis forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen fra perioden 1940-1955. Vægt 572 g. (12+2)
Vurdering :
2415/243Lyngby
Eugène-Louis Gillot: Folkeliv ved en flod. Sign. E. Louis Gillot. Olie på lærred monteret på træ. 40 x 49.
Vurdering :
2415/244Lyngby
Kinesisk figur af cloisonné og patineret metal repoussé i form af Buddha. Ca. 1900. H. 35 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/245Lyngby
Kinesisk fad og tallerken af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Qianlong. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/246Lyngby
Engelsk George III tekande af sterlingsølv. John Robertson I, Newcastle 1799. Vægt 474 g. H. 16 cm. L. 29 cm.
Vurdering :
2415/247Lyngby
Lille kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Jiaqing. 18 x 27 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2415/248Lyngby
"Musling" bestik af sølv. Cohr. Vægt ekskl. knive 647 g. (15)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/249Aarhus
Friedrich August von Kaulbach, (kopi efter): Selskab i parken. Betegnet. Olie på lærred monteret på plade. 94 x 150.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2415/250Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/251Lyngby
Fiskebestik af sølv, Cohr. Bestående af seks gafler og seks knive. Vægt 624 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/252Lyngby
Tallerken af sølv, ligeknækket, fliget fane. Prydet med våbenskjold for de Neergaard. Københavns bymærke 1934. Vægt 554 g. Diam. 25,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/253Aarhus
Hans Smidth: Hedelandskab med en mand og en hund. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 37 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/254Lyngby
Kinesisk figur af bronze i form af hest. Han dynasti 206 f.Kr. til 220 e.Kr. L. 39 cm. H. 28 cm
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/255Lyngby
Kinesisk blanc de chine figur af Guanyin, stående på klippe i folderig dragt. 20. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/256Lyngby
Bordramme af forgyldt bronze i form af gennembrudt bladværk med ur. 20. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2415/257Lyngby
Stort fad af sølv, fliget fane, Hugo Grün, København 1952. Vægt 1306 g. Diam. 42 cm.
Vurdering :
2415/258Lyngby
Japansk rejsesæt af bronze og delvist forgyldt med spisepinde og kniv. Meiji 1868-1912. L. 16,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/259Lyngby
Et par ostindiske famille rose fade af porcelæn. Qianlong 1736-1795. Diam. 31,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/260Lyngby
Kinesisk ottekantet røgelseskar af forgyldt sølv. 20. årh. Vægt 711 g. L. 19,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/261Lyngby
Skål af sølv samt en sættebakke. Derudover en tallerken, prydet med perlestaf på fanen. Cohr m.fl. Vægt 1273 g. (3)
Vurdering :
2415/262Lyngby
Tre Meissen figurer af porcelæn. Tyskland, 19. årh. sidste halvdel. H. 14-16 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/263Lyngby
Ovalt fad af sølv, fliget fane samt en sauceskål på fast underfad. Kronen Sølvvarefabrik 1949 og 1957. Vægt 1876 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/264Lyngby
Thai Buddha af patineret bronze. Monteret på stand. 17.-18. årh. H. 18 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/265Lyngby
John Speed: "The Kingdome of Denmarke". Håndkoloreret kobberstik monteret i passepartout. 40 x 52.
Vurdering :
2415/266Lyngby
Et par antagelig franske lamper af porcelæn med monteringer af forgyldt bronze, 20. årh.s første årtier. H. inkl. montering 66 cm. (2)
Vurdering :
2415/267Lyngby
Thai Buddha af patineret bronze, stående. Monteret på stand. 17.-18. årh. H. 19 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/268Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2415/269Lyngby
Dansk officerssabel ca. 1810-1820 i messingskede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/270Lyngby
Lang dansk ex fransk musket M/1822 med bajonet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2415/271Lyngby
Et par barokform stager af sterlingsølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2415/272Lyngby
Et par kandelabre af sølv, Københavns bymærke 1934. Hver til tre lys. Udfyldte. H. 24 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/273Lyngby
Meissen figurgruppe af porcelæn. Efter Acier. Tyskland, 19. årh.s anden halvdel. H. 19,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/274Lyngby
Tre figurer af porcelæn, Royal Copenhagen og Dahl-Jensen. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2415/275Lyngby
Kinesisk opsats af porcelæn, Tongzhi (1861-1875) seglmærke og fra periode.H. 5,5 cm Diam. 19 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2415/276Lyngby
Tre kinesiske vaser af porcelæn, cylindriske, dekorerede i emaljefarver, to monterede som lamper. 20. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2415/277Lyngby
Et par kinesiske ostindiske famille rose fade af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster. Qianlong 1736-1795.L. 38 cm. (2)
Vurdering :