Alle emner
2419/5559Glostrup
Island, samling sedler inkl. 500 kr (1968), 1000 kr (1965), kr 5000 kr (1971), i alt 14 stk. (14)
Vurdering :
900 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5560Glostrup
Island, 1000 krónur u. år (1963), graderet Choice Uncirculated 64 EPQ af PMG; 100 krónur u. år (1965) (4); 10 krónur u. år (1981) (5). (10)
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2419/5561Glostrup
Dansk Vestindien, 2 Vestindiske Dalere 1898, nr. 9357, blanket med tre underskrifter, Sieg 14r, Pick 8b.
Vurdering :
1.800 DKK Næste bud:
2419/5562Glostrup
Sverige, Samling sedler, 5 kr 1972 BY-1979 BZ (7), 10 kr 1976 N-1983 FG (10), i alt 18 stk. (18)
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2419/5563Glostrup
Thailand, samling af nyere 10, 100, 500 og 1000 Baht sedler, i alt 15 stk.
Vurdering :
2.200 DKK Næste bud:
2419/5564Glostrup
Tyskland og Østrig, samling pengesedler med reklamer o.l. påtrykt, hvoraf hovedparten er fra danske firmaer. I alt 14 stk.
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5565Glostrup
Kassette med større samling pengesedler fra hele verden, i alt 135 stk. i hovedsagelig ucirkuleret stand
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/5566Glostrup
3 album med pengesedler fra hele verden inkl. nødpengesedler fra Sønderjylland og breve med sedler i, i alt 181 stk.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/5567Glostrup
Samling af pengesedler fra Barbados, Bermuda, Cuba, Dominikanske Republik, Haiti, Jamaica og Hollandske Antiller, i alt 19 stk. i ucirkuleret stand
Vurdering :
1.400 DKK Næste bud:
2419/5568Glostrup
Samling pengesedler fra Bahrain, Kuwait, Oman og Yemen, i alt 25 stk. i ucirkuleret stand
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5569Glostrup
Samling pengesedler fra Italien, Spanien og Portugal, i alt 135 stk.
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5570Glostrup
Frankrig, samling pengesedler, i alt 73 stk.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5571Glostrup
Østrig, samling pengesedler, inkl. 500 Schilling 1965, Pick 139, 100 Schilling 1945, Pick 119, i alt 108 stk.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5572Glostrup
'Verden', samling pengesedler i album inkl. Grønland, 5 kr u. år (1945), Sieg 64, Pick 15b. I alt 51 stk.
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/5573Glostrup
Lille lågkrus med 16 skilling 1715 CW indfattet i låget. 11,5 cm i højden, Ag, 190,55 g 925/1000
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/1Lyngby
Carl Bloch: "Et Munkehoved". Sign. Carl Bloch 1872. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2420/2Aarhus
Senrenaissance bord med stel af eg, plade af rødlig Ølandssten. 17./18. årh. H. 83. L. 94. B. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2420/3Lyngby
Samling kinesiske skåle af porcelæn "Birthday bowls". Sen Qing/Republic. Diam. 12,5 og 19 cm. (13)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/4Aarhus
C. F. Aagaard: Sommerdag med udsigt over sundet. Sign. C. F. Aagaard 1891. Olie på lærred. 97 x 142.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2420/5Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus i form af katedral i gotisk stil, base af træ med spillemaskine. Ca. 1820. H. 64. B. 27. D. 15.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/6Aarhus
Mammut stødtand fra Sibirien. Ca. 20.-40.000 år gl. Ca. 9,5 kg. L. 115.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/7Lyngby
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsmand iført rustning og hermelinkåbe. Usigneret. Olie på lærred. 110 x 96.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2420/8Aarhus
Et par armstole af mahogni, dekoreret med intarsia, sæder med blomstret møbelstof. Empire form. Cirka 1900. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/9Lyngby
To kinesiske cylinderformet vaser af porcelæn. Republic 1912-1949. H. 13,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/10Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af pave Gregor XVI. Usigneret. Olie på kobberplade. 24 x 18.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/11Lyngby
Kinesisk gennembrudt skab af Hungmu og toppen indlagt med paneler af Yingmu, beslag og lås af messing. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/12Aarhus
"Musselmalet Helblonde". 11 kagetallerkener af porcelæn med bred blondekant. Royal Copenhagen. Nr. 1144. (11)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/13Lyngby
Jacob d'Agar: Portræt af dronning Louise af Mecklenburg-Güstrow. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 44 x 35.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2420/14Lyngby
Leica CL kamera nr. 1402559. I taske af sort læder.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/15Lyngby
Narhvalstand- monodon monoceros. Vægt 5437 g. L. 218 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2420/16Aarhus
Vilhelm Kyhn: Marklandskab med udsigt til en gård i aftenbelysning. Sign. V. Kyhn 1870. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2420/17Lyngby
Dansk piedestal af bemalet jern med vase af jern. 19. årh.s midte. Piedestal H. 138. B. 50. D. 48. Vase H. 50. B. 45. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2420/18Aarhus
Tysk prydvase af porcelæn, rigt dekoreret med Europa ridende på tyren. Sächsische Porzellanfabrik. Ca. 1900. H. 82.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/19Lyngby
Wilhelm Marstrand: Parti fra Italien med en ung abate, som antastes af to kvinder. Usigneret. Olie på papir. 22 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/20Aarhus
Et par foldebare bakkeborde af delvist forgyldt og grønmalet metal. Cirka 1900. H. 57. L. 64 og 65. B. 49. (2)
Vurdering :
2420/21Lyngby
Et par tyske rokoko lysestager af sølv. Heinrich Julius Walerding, Braunschweig 1740-1772. Vægt 700 g. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/22Aarhus
Helge Helme: En arbejdende skomager. Sign. H. Helme 22. Olie på lærred. 83 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/23Lyngby
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/24Aarhus
“Saksisk Blomst”. Opsats af porcelæn. Den kongelige Porcelainsfabrik, 1889–1922. H. 24. L. 30 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/25Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2420/26Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/27Lyngby
Kinesisk kunstner 19/20. årh. : Procession med 'a hundred boys'. Gouache på silke. 35 x 209 cm. Indrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/28Aarhus
Emanuel A. Petersen: Skibets ankomst ventes. Sign. Em. A. Petersen. Olie på lærred. 47 x 67.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2420/29Lyngby
Engelsk George III lygteur i kasse af magogni. Plakette sign. W. Smith, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 29. D. 18.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2420/30Aarhus
Otte hyacintglas og to løgglas af mørkviolet, blåt og ravfarvet glasmasse. 19. årh. H. 10,8-23. (10)
Vurdering :
2420/31Lyngby
Vilhelm Kyhn: Parti fra udkanten af en skov. Sign. monogram, Hjulebjerg 16/6 74. Olie på lærred. 33 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2420/32Aarhus
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/33Lyngby
Herregård bestik af sølv, Cohr. Vægt ekskl. dele med stål 2919 g. (108)
Vurdering :
2420/34Aarhus
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2420/35Lyngby
Charles Georges Ferville-Suan (1847 -1925): Fransk bordur af forgyldt bronze. Første halvdel af det 20. årh. H. 39 cm. W. 34 cm. D. 18 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/36Aarhus
Skulptur af patineret bronze i form af bokser. Ej stemplet. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/37Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s begyndelse: "En Faun". 1825. Usigneret. Olie på lærred. 125 x 104. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2420/38Aarhus
Altona spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ, facet slebet spejlglas. 18. årh.s anden halvdel. H. 76. B. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/39Lyngby
Lille terrin af ostindisk porcelæn, Qianlong 1736-1795. L. inkl hanke 18 cm.
Vurdering :
2420/40Aarhus
Fritz Syberg: Kystparti fra Fyns Hoved. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 41 x 62.
Vurdering :
2420/41Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/42Aarhus
"Musselmalet Helblonde". 12 par kaffekopper af porcelæn. Royal Copenhagen. Nr. 1036. (12)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/43Lyngby
Holger Drachmann: Skibe ud for en kyst. Sign. Holger Drachmann Juli 92. Olie på træ. 19 x 24.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/44Aarhus
Russisk ikon med den sørgende Mary og døde Jesus. Tempera på træpanel. 19. årh.s begyndelse. 35,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/45Lyngby
"Medusa D'or" Versace glasbesætning, dekoreret med guld. Rosenthal. H. 22-30 cm. (40)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2420/46Aarhus
Aksel Jørgensen: Mytologisk scene. Sign. Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 105 x 164.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: