Alle emner
2421/705Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/706Lyngby
Kurt Trampedach: "Chilardicoborda". Sign. Trampedach 79. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/707Lyngby
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen 72. Olie på plade. 55 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/708Lyngby
Poul Agger: Komposition med ansigt. Sign. Paul Agger 96. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/709Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Finn Pedersen 73. 60x74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/710Lyngby
Ubekendt kunstner: Usign. Skulptur af udskåret asketræ. H. 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/711Lyngby
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169x41. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/712Lyngby
Niels Helledie: Relief. Usign. Mixed media med applikationer på træ. 54 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/713Lyngby
Niels Macholm: "Selvportræt af kone", 1957. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 120 x 137.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/714Aarhus
Jens H. Quistgaard: Salatskål af massiv stavlimet teak. Dansk Designs Denmark. H. 15,5. Diam. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/715Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/716Lyngby
Henry Heerup: “Aarstiderne”. Sign. Heerup, 916/999. Litografi i farver. Lysmål 49×137.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/717Lyngby
Folmer Bendtsen: Skovparti. Sign. Folmer B. 34. Olie på lærred. 100 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/718Lyngby
Victor Haagen-Müller: Landskab. Sign. V. Haagen-Müller 42. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/719Lyngby
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/720Lyngby
Berit Jensen: "Massernes Pneumatik", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 185 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/721Lyngby
Kirsten Ortwed: "Erik ud af depression", 1981. Sign. Kirsten Ortwed på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/722Lyngby
Ernst Zeuthen: To fiskerbåde. Sign. Ernst Zeuthen 1930. Olie på lærred. 56 x 79.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/723Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/724Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Enigma", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 130 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/725Lyngby
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. R.M. 70. Tusch på papir. 65 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/726Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/727Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Parti fra Wedi, 1917. Sign. J.T.S., Wedi 1913. Olie på lærred. 27 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/728Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/729Aarhus
Verner Panton: "VP Globe 40". Loftslampe med skærme af akryl. Udført hos Frandsen Lighting. Diam. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/730Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/731Lyngby
Leif Rydeng: Fugle i flugt. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred 43x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/733Lyngby
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/734Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/735Lyngby
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. Ciro (Pseudonym for Poul S. Nielsen). Olie på lærred. 55x46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/736Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/737Lyngby
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 16 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/738Lyngby
Børge Mogensen: Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med lilla uld. Model 3171.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/739Lyngby
Jes Schrøder: "Vinter- februar", 2003. Sign. J.S. 03; sign. med titel og datering på bagsiden. 200 x 180.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/740Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 50 x 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/741Aarhus
Jørn Utzon: "Opera". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Lightyear. H. 29. B. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/742Aarhus
Torbjørn Olsen: Studie af en kat, 1979. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 20.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/743Aarhus
Jens Galschiøt: Kvindefigur. Sign. Jens Galschiøt, unika. Delvist patineret bronze. Unika. H. 30.
Vurdering :
2421/744Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/745Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Rare Wood". Cirkulært skærebræt af massiv wengé med indlæg i teak. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/746Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2421/747Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Fugl Føniks". Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2421/748Aarhus
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/749Aarhus
Søren Andersen: "Hytter, tipperne", 2004. Sign. SA samt på blændrammen Søren Andersen. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/750Aarhus
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 33 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/751Aarhus
Bruno Mathsson: "Pernilla 3". Hvilestol/chaiselong af formbøjet bøg, sæde og ryg betrukket med ternet uld. L. 170.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/752Aarhus
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/753Aarhus
Ole Kielberg: Blomster. Begge sign. OK, 1969. To akvareller på papir. Lysmål 31 x 25 og 20,5 x 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/754Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/755Aarhus
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. Jesper Christiansen 2003, 50/325. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/756Aarhus
Francois Martin: "Etat des Lieux". Usign. Mixed media på papir med collageelementer. Lysmål 81 x 121.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/757Aarhus
Jo Hammerborg: "Orient". Pendel af kobber med fatningsskjuler af palisander. Fog & Mørup. H. 37. Diam. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/758Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/759Aarhus
Robert Storm Petersen: Vittighedstegning. 1-6-44. Sign. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 38 x 27,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/760Aarhus
Antonio Saura: "Den grimme ælling". Sign. Saura, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/761Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole betrukket med sømbeslået brunt læder. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/762Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa betrukket med patineret cognacfarvet skind. 1940'erne. L. 210.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/763Aarhus
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/764Aarhus
Dansk snedkermester: Tre-personers sofa med ben af mahogni, betrukket med lyst møbelstof. 1930-40'erne. L. 200.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/765Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/766Aarhus
Robert Storm Petersen: "Cafe Matrosens Lyst". Sign. RS. Tusch på papir. Lysmål 26 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud: