Alle emner
2418/47Lyngby
Junghans Ato magnetpendel skelet bordur af messing under glaskuppel, serienr. 523521. Tyskland, ca. 1950/60. H. 22,5. B. 21,5. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/48Lyngby
Et par empire prydvaser af patineret bronze med forgyldte beslag i relief. 19. årh.s begyndelse. H. 42. (2E1
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2418/49Lyngby
Anthonore Christensen: "Humle og Tjørn". Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/50Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2418/51Lyngby
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/52Aarhus
Johannes Larsen: Flyvende gøge. Sign. monogram, Nov 23. Tusch på papir. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/53Lyngby
Fransk chaiselong/ solstol med fodskammel af formbøjet træ og rattan fletværk i farver. Ca. 1930. H. 102. B. 72,5. L. 138/ 187.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/54Lyngby
Regency form tekande af sølv, A. Dragsted, København 1919. Endvidere kaffekande, sukkerskål og flødekande stemplet P. Vægt 1750 g. (4).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/55Lyngby
C. F. Sørensen: Kystparti med udsigt til Sønderborg Slot. Sign. C. Frederik Sørensen 1858. Olie på lærred. 20 x 28,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/56Aarhus
Sidebord af mørkbejdset nøddetræ, rigt dekoreret med forgyldte beslag. Louis XVI form. 20. årh. H. 70. Diam. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/57Lyngby
Kinesisk huanghuai scroll-shaped stand. 18/19th century. Vægt 1327 g. H. 6 cm L. 36 cm B. 23 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/58Aarhus
Johannes Larsen: Studie af vinger fra ænder. Sign. monogram, 7 febr. 1922. Tusch på papir. Lysmål 23 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/59Lyngby
Fransk spejl i ramme af forgyldt træ. Regence form, 19. årh.s midte. H. 130. B. 73.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2418/60Aarhus
Tre kinesiske bogopslag med seks erotiske kompositioner. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. Lysmål 23,5 x 20,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/62Aarhus
Nain tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh. 250 x 164.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/63Lyngby
Kinesisk huanghuali stand, rektangulær form. 18. årh. Vægt 408 g. H. 8 cm L. 33 cm B. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/64Aarhus
Johannes Larsen: Seks motiver. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Bladstørrelse 23 x 31-36 x 50. Uindrammet. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/65Lyngby
Engelsk regency 'library armchair', armstol af fletværk og mahogni, sæde og ryg med hynder af rødt læder. 19. årh.s første halvdel.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/66Aarhus
"Guld Vifte". Jardinere af porcelæn, dekoreret med guld. Nr. 11532. Royal Copenhagen. H. 13. L. 36.
Vurdering :
2418/67Lyngby
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Et par blomsteropstillinger. Usignerede. Olie på lærred. Hver 95 x 71. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2418/68Aarhus
Lille George II lampetspejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. England. Ca. 1760. H. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/69Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2418/70Aarhus
Emanuel A. Petersen: Solnedgang over Godthåbsfjorden, Grønland. Sign. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
2418/71Lyngby
Vurdering :
2418/72Aarhus
Knud Kyhn: Isbjørn i kamp med en sæl. Figurgruppe af porcelæn. Royal Copenhagen. 1108. L. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/73Lyngby
Vilhelm Groth: "Aften ved Aalsgaard". Sign. Vilh. Groth 1889. Olie på lærred. 66 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/74Aarhus
Lysekrone af forgyldt bronze, fire svungne lysarmem støbt med ornamenter. Ciraka 1900. H. cirka 65. Diam. cirka 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/75Lyngby
Kinesisk zitan scale case, paddelformet L. 33 cm, og hongmu inkstone lågæske 13 x 9 cm. 19th century. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/76Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en klippekyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 17 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/77Lyngby
Kommode af mahogni med plade af marmor, afrundede hjørner med skuffer. Louis XVI form, ca. 1900. H. 78. B. 107. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/78Aarhus
Simon Kristoffersen: Kvindebuste af udskåret fedtsten. Sign. Simon K. 88. H. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/79Lyngby
Ole Ring: Vej ved en gård, Vallensbæk. Sign. Ole Ring 36. Olie på lærred. 32 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2418/80Aarhus
Et par engelske armstole af bemalet træ, rigt dekoreret med figurmotiver fra østen, sæder med rørflet. 20. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/81Lyngby
Sutra lågæske af sølvholdigt metal. 19th century. 14,5 x 12,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/82Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/83Lyngby
To danske Louis XVI spejle i rammer af mahogni og guldstafferet træ. 18. årh.s slutning. H. 157. B. 55. og H. 133. B. 49. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/84Aarhus
Serveringsbakke af sterlingsølv med profileret og ligeknækket fane. Svend Toxværd. 20. årh. L. inkl. hanke 55.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2418/85Lyngby
Julius Andersen: En grønlandsk fanger, der bjærger en sæl. Sign. Jul. Andersen. Olie på lærred. 29 x 92.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2418/86Aarhus
Engelsk sideboard af mahogni, front med skuffe, flankeret af to skuffer på hver side. 20. årh. H. 74,5. B. 109. D. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/87Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/88Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra en grøndslandsk bygd ved Diskobugten. Sign. Oliekridt på papir. Lysmål 53 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/89Lyngby
Fransk taburet af frugttræ. Charles X form, ca. 1900.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/90Aarhus
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue med låg af træ. 19. årh. Diam. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/91Lyngby
Theodor Philipsen: "I Campagnen". 1878. Sign. monogram. Olie på lærred. 19 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/92Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlfelt. Rokoko form. 19. årh. H. 102. B. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/93Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2418/94Aarhus
August Fischer: Kanalparti fra Hamburg. Sign. Aug. Fischer. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2418/95Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/96Aarhus
Fad af lys terrakotta, dekoreret i farver med syrener og kaprifolium. P. Ipsens Enke, Kjøbenhavn. 104. Diam. 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/97Lyngby
Albert Gottschalk: "I udkanten af en Skov". Sign. på bagsiden Albert Gottschalk. Olie på malepap. 30 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/98Aarhus
Senempire konsol og spejl af mahogni, spejl flankeret af halvsøjler. 19. årh. H. 202. B. 60. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/99Lyngby
Vase af cloisonné dekoreret med fugl siddende på gren med blomstrende prunus. Kina, 20. årh. H. 31,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/100Aarhus
Michael Ancher: Portræt af Asta Ehlers. Sign. m.a. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2418/101Lyngby
Sydtysk skab fra Tyrol af bemalet fyrretræ, dekoreret med årtal '1806' samt initialer 'V' og 'M', greb og lås af jern. 19. årh. H. 158. B. 118. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/102Aarhus
Samling dørgreb og møbelbeslag af messing. 20. årh. L. 3-33. (32)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2418/103Lyngby
Peter Raadsig: Køer vander ved en sø. Sign. P. Raadsig, 1878. Olie på lærred. 63,5 x 101.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/104Aarhus
Nain tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign med blomster på lys bund. 20. årh. 370 x 268.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/105Lyngby
Qingbai skål indridset med skyformationer og dekoreret i grønlig glasur. Song 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/106Aarhus
Johan Blaeu: "Fanum Dianae". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 55 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/107Lyngby
Nordtysk rokokospejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 97. B. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/108Aarhus
Plakette og bordlampe af muslingeskal, udskåret med mytologiske scener. 19.-20. årh. H. 22 og 19. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: