Alle emner
2418/705Lyngby
'Star Wars'. Signeret farvepromoveringsfotografi af den amerikanske skuespiller Samuel L. Jackson (f. 1948).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/706Aarhus
Jo Hammerborg: "Orient". Et par bordlamper af poleret kobber. Udført hos Fog & Mørup. H. inkl. fatning. 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/707Aarhus
Adam Fischer: Stående kvinde. Sign. AF 42. Figur af stentøj. H. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/708Aarhus
Lillian Binderup Jensen, Saxbo: To vaser og en kande af stentøj. H. 14-18. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/709Lyngby
Lars Swane: Opstilling. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 75 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/710Lyngby
'Grease'. Signeret farvestillfotografi af den australske skuespillerinde Olivia Newton-John (1948-2022).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/711Aarhus
Jens Birkemose: Seks kompositioner i grønne og blå nuancer. Alle sign. Litografier i farver. I original mappe.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/712Aarhus
Per Kirkeby: "Den lille Havfrue". Mappe med fem kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 29 x 22. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/713Aarhus
Ejler Bille: Seks kompositioner, 1990. Alle sign. og nummereret. Koldnålsradering. Bladstørrelse 38 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/714Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af Times Square, New York nytårsaften 1972.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/715Lyngby
LP ("Cocker", 1986) med den engelske musiker Joe Cockers (1944-2014) signatur.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/716Aarhus
Aka Høegh: Motiver fra Grønland. Mappe med seks kompositioner. Sign. Koldnålsraderinger. Bladstørrelse 35 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/717Aarhus
Ejler Bille: Mappe med seks litografier. Sign. Ejler Bille 91, e/a. Litografier i farver. Bladstørrelse 36 x 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/718Aarhus
Robert Jacobsen: “Ud af intet kommer du blødt gående”. Forum 1979. Sign. Bladstørrelse 57 x 38. I original mappe.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/719Aarhus
Mogens Andersen: “Moya - Syv japanske sange, opus 57”. Litografiske tryk i original kassette. Bladstørrelse 57 × 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/720Lyngby
Signeret farvefotografi af den italienske skuespillerinde Sophia Loren (f. 1934).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/721Lyngby
René Burri: Originalt s/h portrætfotografi af den argentinskfødte revolutionsleder Ernesto 'Che' Guevara (1928–1967).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/722Aarhus
Svend Engelund: Landskab med udsigt til grønne marker. Sign. SE 79. Olie på lærred. 38 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/723Aarhus
Svend Engelund: Landskab med å. Usign. Olie på malepap. Lysmål 25 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/724Lyngby
Ubekendt design: Sæt på fire pendler af messing og sortlakeret messing. 24. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/725Lyngby
Hans J. Wegner: “The pendant-100 Year”. Hejsependel af hvidlakeret og guldbelagt metal. H. 37. Diam. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/726Lyngby
Niels Rasmussen Thykier: "T3 Minor". Bordlampe af bruneret messing. Senere skærm af akryl. H. 48. Diam. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/727Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den argentinske visesangerinde og præsidentfrue Eva Perón (1919-1952).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/728Lyngby
Fog & Mørup: “Kongelys”. Bordlampe med stel af bruneret messing, skærm af patineret, brunligt pap.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/729Lyngby
Bjørn Wiinblad: Seks figurer samt en lille lysestage af lertøj. Modelleret hhv. i form af kvindeskikkelser og en engel. (7)
Vurdering :
2418/730Lyngby
'Coming to America'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Eddie Murphy (f. 1961).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/731Lyngby
Axel Salto: Rund vase af stentøj med smal munding. Nederste del modelleret med reliefdekor. H. 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/732Lyngby
Finn Lynggaard: Vase af stentøj modelleret i oval form med flade sider og cirkulær munding. Dekoreret med blåviolet glasur med okkerbrune elementer. H. 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/733Lyngby
Myre Vasegaard: Vase af stentøj modelleret i kantet form og med cirkulær munding. Dekoreret med olivinglasur. H. 16,5. B. 16,5. D. 12,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/734Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/735Lyngby
Myre Vasegaard: Skål af stentøj, udvendigt dekoreret med motiv af guldsmed i mørkebrun og gråhvid glasur. H. 9,2-9,5. Diam. 10,7-11.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/736Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Seks figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 25,5 x 19,5. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/737Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache på ppair. Bladstørrelse 48 x 62. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/738Lyngby
Christian Poulsen: Cirkulær skål af stentøj modelleret med fodstykke. Delvis dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. CHR-P. Unik. H. 8,3. Diam. 19,6.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/739Lyngby
Bent Karlby: "Kvadrille". Kvadratisk væglampe af plastik med polykrome metalskærme. L./B. 25. D. 8,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/740Lyngby
'The Godfather Part II'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Robert De Niro (f. 1943).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/741Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/742Lyngby
Børge Mogensen: Skrivebord med stel af stål. Teak top, tillægsplade samt skuffesektion med to skuffer.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2418/743Lyngby
Arne Jacobsen: “AJ”. Et par væglamper af sortlakeret metal med justérbar skærm. H. 20. L. 33. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/744Lyngby
Bent Karlby: Pendel med skærm af mat opalglas, skærmholdere af messing med bund af matt glas. H. inkl. montering 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/745Lyngby
Børge Mogensen: Skab af teak og bøg. Front med fire låger bag hvilke hylder, samt to udtræksbakker.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/746Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. Akryl på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/747Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske general Douglas MacArthur (1880-1964).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/748Aarhus
Henning Koppel: Vægur af hvidlakeret metal med sorte romertal. Udført hos Gefa. 1960'erne. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/749Lyngby
Torben Skov: Kassestol af ask. Sign. med bly Torben Skov, 1/6. 2005. H. 90. B. 31. D. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/750Lyngby
'Gladiator '. Signeret farvestillfotografi af den newzealandske skuespiller Russell Crowe (f. 1964).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/751Aarhus
Poul Henningsen: "PH-80". Et par standerlamper med skærme af akryl, stel af forkromet metal. H. 131. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/752Aarhus
Kay Christensen: "Krass leger med sin dukkestue". Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/753Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/754Aarhus
Mario Barbaglia, Marco Colombo: "Tabla". Bordlampe af sort polykarbonat. Udført hos Italiana Luce. H. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/755Lyngby
'Forrest Gump '. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Tom Hanks (f. 1956).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/756Aarhus
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Fred Sieger. Olie på lærred. 73 x 84.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/757Aarhus
Erik Magnussen: "Yoga". Hvilestol med tilhørende skammel med stel af stål. betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/758Aarhus
Sigurd Swane: Landskab med figurer. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/759Aarhus
Dansk design: Justérbar standerlampe af wengé og messing. 1950'erne. H. 130-170.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/760Lyngby
'James Bond'. Signeret farvepromoveringsfotografi af den engelske skuespiller Daniel Craig (f. 1968).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/761Aarhus
Reinhard Heinemann: Uden titel. Attesteret på bagsiden af kunstnerens hustru. Olie på plade. 28 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/762Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/763Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/764Lyngby
Peder Rasmussen: Oval skål af stentøj dekoreret med lys grå glasur. Sign. Peder Rasmussen -59. Unik. H. 10,7. B. 26,8. L. 27,8.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2418/765Aarhus
Per Arnoldi: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden Arnoldi med datering. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: