Alle emner
2418/190Lyngby
Norsk rokoko hovedvandsæg af sølv. Mester Steen Wirtmani Brygman, Bergen 1780. Guardein Dithmar Kahrs. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/191Lyngby
Kinesisk krakelé vase, dekoreret i blåt og sepia. Chenghua mærket men Qing 19. årh. H. 62 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/192Lyngby
Fransk tastevin af sølv. Mester antagelig Charles-Joseph Fontaine, Paris ca. 1770. Vægt 134 g. L. 11,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/193Lyngby
Sæt på seks danske barok middagsskeer af sølv. L. 20 cm. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/194Lyngby
Kinesisk stand af huali, Qing 19. årh. H. 8 cm L. 36 cm B. 19 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/195Lyngby
Axel M. Lassen: "Udsigt fra min bolig Nyhavn 65". Sign. monogram 1941. Olie på lærred. 44 x 54,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/196Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med roser i en vase af klart glas. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/197Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2418/198Lyngby
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Næste bud:
2418/199Lyngby
Lille kirkekrone af messing. Barokstil, 19. årh. H. inkl. ophæng 100. H. ekskl. ophæng 35. Diam. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/200Lyngby
Walter Herbert Roe: Portræt af en ung pige med en buket vilde blomster. Sign. W. Herbert Roe 1915. Olie på lærred. 60 x 92.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/202Lyngby
Kinesisk bakke af hongmu, riflede sider. 19. årh.
Vurdering :
2418/203Lyngby
Poul Friis Nybo: Sollys over en brænding. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 60 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/204Lyngby
Valdemar Magaard: "Ved Gadekæret i Rørvig". Sign. V. Magaard 1908. Olie på lærred. 78 x 117.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/205Lyngby
Kinesisk huanghuali æske med låg og separat skydelåg. 18/19. årh. H. 8 cm L. 13 cm B. 9,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/206Lyngby
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2418/207Lyngby
"Rosenborg" bestik af sterlingsølv. A. Michelsen. Vægt ekskl. dele med stål 374 g. (22)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/208Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/209Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.s midte: Opstilling med lyserøde og hvide roser. Usigneret. Olie på lærred. 19 x 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/210Lyngby
Barok bæger af sølv. Mester Knud Rasmussen Brandt i Horsens, borgerskab 1737-1778. Vægt 197 g. H. 10,4 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/211Lyngby
Kinesisk komposition. Tusch og vandfarve på silke. Sign. Long Zhi Qian Fu. Indrammet. Billede 25 x 32 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/212Lyngby
Et par ottomanske skåle af sølv. Omkr. 1900. Vægt 1311 g. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/213Lyngby
Barok bæger af sølv. Mester Christen Jensen, København 1698. Vægt 251 g. H. 10,5 cm.
Vurdering :
2418/214Lyngby
Kandisbakke af sølv. Fod stemplet Andreas Jacob Rudolph, København 1754, senere bakke. H. 6 cm. L. 14 cm.
Vurdering :
2418/215Lyngby
"Musselmalet" et par lysestager af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med løvehoveder. 15. Royal Copenhagen. H. 22,5 cm. (2)
Vurdering :
2418/216Lyngby
"Musselmalet Helbonde" frugtskål på fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1052 og 1098. Royal Copenhagen. Diam. 24 og 26 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2418/217Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Brede. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2418/218Lyngby
Et par barokform lysestager af sølv. Hugo Grün & Co, Københavns bymærke 1948. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2418/219Lyngby
Et par franske Napoleon III stager af patineret og forgyldt bronze, base af rødbroget marmor. 19. årh. H. 37 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2418/220Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Kystparti med skibe. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 42,5.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2418/221Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Figur af porcelæn i form af indisk flamme danserinde. 1226. Dahl-Jensen. H. 33 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/222Lyngby
Et par barok form lysestager af sterlingsølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
2418/223Lyngby
Carl Fischer: En buket solsikker på et bord. Sign. Carl Fischer 49. Vandfarve og bly på papir. Bladstørrelse 36,5 x 48,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2418/224Lyngby
Kinesisk Qingbai skål af glaseret keramik. Song 960-1279. Diam. 17,5 cm. H. 6 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/225Lyngby
Kinesisk bærestol af sølv en miniature samt en junke. Ca. 1900. Vægt 51 g. (2)
Vurdering :
2418/226Lyngby
Nyere såkaldt 'Jakke kyras" for reenactment. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/227Lyngby
Et par franske franske lågvaser af marmor og forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 29. B. 15. (2) E2
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2418/228Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Kærlighedens aldre". Relief af delvist bemalet gips. Mrk. Eneret, H.C. BRIX. H. 19. L. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2418/229Lyngby
Samling emaljedekoreret glas. Nederlandende, 19. årh. H. 6-16 cm. (20)
Vurdering :
2418/230Lyngby
To par samt to enkelte hurricanes af messing med shades af slebet glas. 19.-20. årh. H. 49-63 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2418/231Lyngby
Andreas Flint (efter Stanley): “Forestilling af Branden i Kiöbenhavn som den viiste sig den 5 Juni 1795 [...]”. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 27 × 42.
Vurdering :
2418/232Aarhus
Johannes Larsen: Studie af en skeand. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 22.
Vurdering :
2418/233Lyngby
Christian Blache: Sejlbåde udfor molen i Snekkersten. Sign. Chr. Blache Snekkersten 90. Olie på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
2418/234Lyngby
Paul Lothar Müller: En kvinde i traditionel nordafrikansk klædedragt og smykker. Sign. Paul Lothar Müller. Olie på malepap. 46 x 28.
Vurdering :
2418/235Lyngby
Georg Matthäus Seutter: "Britanniae Sive Angliae Regnum". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 62,5 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2418/236Lyngby
Usigneret dobbeltløbet haglgevær omkring 1850 i luksusudførelse med belgiske piber i kasse. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2418/237Lyngby
Dansk militær flintlåsmusket omkring 1750 stemplet V Marr på piben. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2418/238Lyngby
To engelske sergents spontoons M/1800-03. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/239Lyngby
Tysk messingmonteret civil flintlåsriffel omkring 1800 omlavet til perkussion. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/240Lyngby
Engelsk fremstillet Colt navy model 1851 revolver i kasse med tilbehør nr. 18517. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2418/241Lyngby
En samling diverse krudthorn. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/242Lyngby
To kinesiske opiumsvægte af hardwood, 19. årh. L. 17 og 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2418/243Lyngby
Tre dele af hardwood, penneæske, stand samt æske med låg. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2418/244Lyngby
Tre kinesiske vifter af bambus, 20. årh. L. 31-34 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/245Lyngby
To par hurricanes af messing, shades af glas. 19. årh. H. 39 og 53 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2418/246Lyngby
Otte scroll vægte af metal. Den ene dateret 1934. Sen Qing/Republik. (8)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2418/247Lyngby
13 kinesiske liang vægtlodder. 19/20. årh. (13)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2418/248Lyngby
Stephan Ussing: Parti fra San Rufino. Sign. St. Ussing 1937. Olie på lærred. 53 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2418/249Lyngby
Indisk nyere sølvtaucheret kamelhoveddolk og antik fransk foldekniv af Jean Beauvoir (1842-1915) for det spanske marked. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2418/250Lyngby
10 kinesiske metalæsker med inskriptioner, 19/20. årh. (10)
Vurdering :
2418/251Lyngby
To danske stormpiker M/1808 samt to liljer for underofficerer. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: