Alle emner
2418/134
Clemens Freitag: Norsk fjordparti med et opankret passagerskib. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2418/133
Viggo Langer: Bibi-Heybat Moskeen i Baku, Aserbajdsjan. Sign. Viggo Langer Baku 1911. Olie på malepap. 29,5 x 39,5.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2418/132
Samling kinesiske kopper, skåle og låg. Mærket Tongzhi, Qianlong m.m. 19.-20. årh. Diam. 6,5-13. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/130
Godfred Christensen: Åløb med sollys gennem høje træer. Sign. G.C. Olie på lærred. 45 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2418/129
Koreansk kugleformet tepotte samt fire små kopper af sølv, ciseleret med blomster. 20. årh. Vægt 351 gr. H. eks. hank 13 cm. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2418/128
Italiensk maler, 19. årh.: "Socrate che congeda la famiglia". Usigenret. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 24,5 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2418/127
Frans Schwartz: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 25,5 x 19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2418/126
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med opstilling. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/115
Harald Slott-Møller: En hvid hest stående på en eng. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2418/124
Knud Sinding: Gadeparti med gule huse. Sign. monogram, 1944. Olie på lærred. 53 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/123
To kinesiske vaser, qianjiang, firsidede, dekorerede i emaljefarver. Den ene sign. Zhou Yannan. Qing, 19. årh.s slutning. H. ca. 27 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2418/122
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 18. årh.s. slutning. H. 141,5. B. 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/121
Ole Ring: "Udsigt fra Sct. Jørgensbjerg mod Domkirken". Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 28,5 x 38,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2418/120
To kinesiske viftemalerier med hhv. landskab og egern ved bærgren. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. B. 47 og 53. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/118
Emanuel A. Petersen: Sollys over Diskobugten med en fanger i en kajak. Sign. Olie på lærred. 53 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2418/116
Fransk lysekrone af forgyldt og patineret bronze med seks svungne lysarme. Empire form, 19. årh. H. Diam. 57.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/114
Et par kinesiske sekskantede hatstands af porcelæn. Monterede som bordlamper. 20. årh. H. 27,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/112
Thorvald Niss: "Medaljehullet". Efterårsparti fra Dyrehaven. Usigneret. Olie på lærred. 83 x 122.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/111
Jens Peter Dahl-Jensen: Snefalk. Figur af porcelæn, dekoreret i farver. 1531. B&G. H. 37 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2418/110
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med stående Amor. 19. årh.s. begyndelse. H. 36,5. B. 28,5. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/109
Emil Orth: Landskab ved Trørød. Sign. E. Orth 1861. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/108
Plakette og bordlampe af muslingeskal, udskåret med mytologiske scener. 19.-20. årh. H. 22 og 19. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2418/88
Emanuel A. Petersen: Parti fra en grøndslandsk bygd ved Diskobugten. Sign. Oliekridt på papir. Lysmål 53 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2418/107
Nordtysk rokokospejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 97. B. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/106
Johan Blaeu: "Fanum Dianae". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 55 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2418/105
Qingbai skål indridset med skyformationer og dekoreret i grønlig glasur. Song 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/104
Nain tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign med blomster på lys bund. 20. årh. 370 x 268.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2418/98
Senempire konsol og spejl af mahogni, spejl flankeret af halvsøjler. 19. årh. H. 202. B. 60. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/66
"Guld Vifte". Jardinere af porcelæn, dekoreret med guld. Nr. 11532. Royal Copenhagen. H. 13. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2418/102
Samling dørgreb og møbelbeslag af messing. 20. årh. L. 3-33. (32)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2418/101
Sydtysk skab fra Tyrol af bemalet fyrretræ, dekoreret med årtal '1806' samt initialer 'V' og 'M', greb og lås af jern. 19. årh. H. 158. B. 118. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/100
Michael Ancher: Portræt af Asta Ehlers. Sign. m.a. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2418/99
Vase af cloisonné dekoreret med fugl siddende på gren med blomstrende prunus. Kina, 20. årh. H. 31,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/91
Theodor Philipsen: "I Campagnen". 1878. Sign. monogram. Olie på lærred. 19 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2418/97
Albert Gottschalk: "I udkanten af en Skov". Sign. på bagsiden Albert Gottschalk. Olie på malepap. 30 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/95
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2418/96
Fad af lys terrakotta, dekoreret i farver med syrener og kaprifolium. P. Ipsens Enke, Kjøbenhavn. 104. Diam. 29.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2418/94
August Fischer: Kanalparti fra Hamburg. Sign. Aug. Fischer. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/93
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/92
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, facetslebet spejlfelt. Rokoko form. 19. årh. H. 102. B. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/90
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue med låg af træ. 19. årh. Diam. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/89
Fransk taburet af frugttræ. Charles X form, ca. 1900.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/87
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/86
Engelsk sideboard af mahogni, front med skuffe, flankeret af to skuffer på hver side. 20. årh. H. 74,5. B. 109. D. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/85
Julius Andersen: En grønlandsk fanger, der bjærger en sæl. Sign. Jul. Andersen. Olie på lærred. 29 x 92.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/84
Serveringsbakke af sterlingsølv med profileret og ligeknækket fane. Svend Toxværd. 20. årh. L. inkl. hanke 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/83
To danske Louis XVI spejle i rammer af mahogni og guldstafferet træ. 18. årh.s slutning. H. 157. B. 55. og H. 133. B. 49. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/81
Sutra lågæske af sølvholdigt metal. 19th century. 14,5 x 12,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/80
Et par engelske armstole af bemalet træ, rigt dekoreret med figurmotiver fra østen, sæder med rørflet. 20. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/75
Kinesisk zitan scale case, paddelformet L. 33 cm, og hongmu inkstone lågæske 13 x 9 cm. 19th century. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/79
Ole Ring: Vej ved en gård, Vallensbæk. Sign. Ole Ring 36. Olie på lærred. 32 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/78
Simon Kristoffersen: Kvindebuste af udskåret fedtsten. Sign. Simon K. 88. H. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/77
Kommode af mahogni med plade af marmor, afrundede hjørner med skuffer. Louis XVI form, ca. 1900. H. 78. B. 107. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/76
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en klippekyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 17 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/73
Vilhelm Groth: "Aften ved Aalsgaard". Sign. Vilh. Groth 1889. Olie på lærred. 66 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/72
Knud Kyhn: Isbjørn i kamp med en sæl. Figurgruppe af porcelæn. Royal Copenhagen. 1108. L. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/71
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2418/70
Emanuel A. Petersen: Solnedgang over Godthåbsfjorden, Grønland. Sign. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2418/69
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/68
Lille George II lampetspejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. England. Ca. 1760. H. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/67
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Et par blomsteropstillinger. Usignerede. Olie på lærred. Hver 95 x 71. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK