Alle emner
2417/651
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2417/650
Børge Mogensen: "Øresund". Dobbeltkommode af eg. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 69. B. 135. D. 54.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2417/646
Georges Rouault, Ambroise Vollard: "Ambroise Vollard - Réincarnations du Père Ubu", 1932. Sign. Radering og akvatinte. Bladstørrelse 44 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/648
Dansk møbeldesign: Cirkulært sofabord af massiv eg med udskæringer og krydssprosser. H. 54. Diam. 98.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2417/647
Hans Jørgen Nicolaisen: Uden titel. Usign. Poleret sort marmor. H. 11. L. 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2417/620
Hans J. Wegner: “J 16”. Gyngestol med stel af sortlakeret træ, sæde udspændt med flettet papirgarn.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/645
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Sammenklappelig hvilestol af eg. Betrukket med rosa stof.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/641
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel, 2021. Sign. Christian 2021. Mixed media. Bladstørrelse 74 x 56.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/640
Aka Høegh: Grønlandske landskabskompositioner. Sign. Aka Høegh. To litografier i farver. Lysmål 46 x 34,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2417/639
Carl-Gustav Hiort af Ornäs: "Caravelle". Lænestol med drejestel af mahogni og messing. Betrukket med lys uld.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/622
Uffe Christoffersen: Blå tiger. Sign. Uffe Christoffersen 85. Gouache på papir. Bladstørrelse 160 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/638
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/634
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. VSO. Olie på pap. 40 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/636
Dansk snedkermester: Daybed med stel af bejdset bøg. Sider samt dybthæftet ryg betrukket med lys kanvas, samt skind knapper og keder.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/635
Hans Jørgen Nicolaisen: Uden titel. Usign. Patineret metal. H. 11. L. 24,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2417/633
Jacob Kjær: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Forben med messinghjul. Betrukket med lammeuld. L. 192.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2417/632
Jaime Hayon: “Ro”. Øreklapstol med ben af eg, betrukket rosa møbelstof. Udført hos Fritz Hansen, 2022.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/614
Poul Anker Bech: Landskab, aften. Sign. PAN. Olie på plade. 40 x 93.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2417/631
Mette Hector: Høne. Usign. Granit. 24 x 28 x 47.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2417/630
Ib Kofod-Larsen: Skænk af eg. Front med fire døre og fire skuffer. H. 77. B. 230. D. 49,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2417/629
Dansk snedkermester: Par armstole med stel af mahogni indlagt med lister af metal. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/626
Henry Kjærnulf: Cirkulært spisebord af teak med udtræk. Sorø Møbelfabrik. H. 73. Diam./L. 125/327. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/625
Henri Laurens: Komposition. Sign. H. Laurens, 123/200. Litografi i farver. Lysmål 35,5 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2417/624
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa af bøg med justérbar side. Betrukket med dybthæftet patineret naturskind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2417/623
Arne Hovmand-Olsen: Sæt på seks stole med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/621
Arne Jacobsen: "Munkegaard". Sjældent kateder med stel af stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2417/619
Robert Rauschenberg: "Venice-USA". Usign. Offset plakat i farver. Lysmål 178 x 128.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/618
Kaare Klint: Dækstol af teak med sæde, ryg og forskydelig benstøtte udspændt med fransk rørflet, beslag af messing.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2417/617
Hans J. Wegner: "GE 260". Lænestol af eg, betrukket med grå uld. Udført hos Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/616
Knud Ove Hilkier: To modeller. Sign. K. O. Hilkier 32. Olie på lærred. 121 x 107.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2417/612
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni bestående af to skabe, to vitriner samt to sokler. (6)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2417/615
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par hvilestole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg udspændt med peddigrørsflet. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2417/613
Jet-te L. Ranning: "The Humiliation". Sign. Jet-te L. Ranning 83. Olie på lærred. 130 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/609
Henry Rosengren Hansen: Skænk af palisander, front med to skydelåger og seks skuffer.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2417/602
Henning Damgård-Sørensen: Komposition. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 111 x 170.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2417/606
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Skrivebord af mahogni, "sko" og greb af palisander.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/607
Rolf Gjedsted: Komposition. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på papir. 155 x 104.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2417/605
Inge Hørup: Komposition. 1992. Sign. IngeHørup 92. Olie på plade. 99 x 99.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/604
Elisabeth Karlinsky: Tidlig forårssol ved Haukli, Norge. Sign. EK Haukli 1950. Olie på lærred. 59 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/599
Arne Jacobsen: “Svanen”. Hvilestol med helstøbt, profileret stel af aluminium, betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/603
Berndt Friberg: En samling på otte små cirkulære, ovale og firsidede skåle af stentøj. H. 3,2-6,1. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2417/600
Børge Mogensen: Sjælden kommode af massiv Oregon pine. Front med fem skuffer. Udførtog mærket hos Karl Andersson & Söner. H. 107. B. 68. D. 52.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/594
Ruth Lorentzen: Et stort, cirkulært fad af stentøj dekoreret med blå glasur. Øverste kant dekoreret med gråblå glasur. H. 13,5-14. Diam. 47,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/598
Per Kirkeby: Uden titel. Stempelsign. Per Kirkeby, nr. 611. Recklinghausen 1994. Mursten. H. 7,5. L. 24 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/596
Dansk møbeldesign: Udtræksbord af palisander med to tillægsplader. Skovby Møbler. H. 72. L. 180/280. B. 120. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2417/597
Knud Møller: "Patricia". Bestik af sølv. Udført og stemplet hos W. & S. Sørensen. Vægt eksklusive dele med stål 1853 g. (57)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2417/595
Jens Peter Groth-Jensen: "Ved solnedgang". Sign. Groth-Jensen 1997. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/593
Niels Clausen, tilskrevet: Skrivebord af teak, front med seks skuffer. 1960'erne. H. 74. L. 160. B. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2417/591
Ruth Lorentzen: To skulpturelle krukker af stentøj. Sign. Ruth Lorentzen. H. 16-43. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/590
Gunni Omann: Skænk af palisander, front med fire skydelåger og to skuffer. H. 125. B. 180. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2417/589
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 96, 71/190. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 54. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/588
Ruth Lorentzen: En stor rund krukke af stentøj. Dekoreret med mørk rød glasur, øverste kant dekoreret med brun glasur. H. 41. Diam. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2417/585
Tapio Wirkkala: "Tuonelan virta". Høj vase af klart glas med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. H. 37,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2417/587
Dansk møbeldesign: Kabinetskab af nøddetræ, front med to låger indlagt med fisk og tangplanter. 1940'erne. H. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2417/562
Jon Gislason: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden. Jon Gislason. 98. 40 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2417/586
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/584
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af kirsebær, betrukket med rødbrunt skind. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2417/583
Ernst Rasmussen: Opstilling på et bord. Sign. Ernst Rasmussen. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/582
Christian Poulsen: En høj, firsidet vase af stentøj. Dekoreret med turkisblå glasur. Sign. CHR-P., H1921. Unik. H. 23,3.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2417/580
Lars Ahlstrand: Komposition. Sign. Lars Ahlstrand på bagsiden. Olie på lærred. 113 x 83.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2417/579
Alev Ebüzziya Siesbye: Lille cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med udsparet, uglaseret dekor og hvid glasur med orange elementer. H. 4-4,3. Diam. 17,1.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK