Alle emner
2418/286
Lang dansk ex fransk musket M/1822 med bajonet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/258
Fem kinesisk lågæsker af metal med inskription. Sen Qing/Republik. (5)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2418/285
Rasmus Christiansen: Græssende får ved Vallø strand. Sign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 23 x 33.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2418/282
Kinesisk kunstner ca. 1900: Aneportræt. Gouache på silke. Billedstr. 179 x 125 cm. Scroll.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/284
Erik Henningsen: Parti fra Skagen Sønderstrand. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 15 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/283
Ludvig Jacobsen: Scene efter en komedie af Ludvig Holberg. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 90 x 113.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/281
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff. Olie på lærred. 44 x 65.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/279
kalligrafi af memorandumet for afsendelsestropper (Chushi Biao), Zhuge Liang. 19. årh. Indrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/278
Wu Pengshou 1887-1972: Vifte dekoreret med kalligrafi. B. 51 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2418/277
To kinesiske reoler af hardwood. 20. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/276
I. L. Jensen, skole, 19.årh.: Opstilling med blomster på en stenkarm. Sign. Olie på mahogni. 12,5 x 18,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/275
Kinesisk gittervindue af hardwood. Ca. 1900. 110 x 89 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2418/274
Tre kinesiske kompositioner med eksteriør og kalligrafi. Sign. Yuan Sou, Zi Shan samt Yuan Zuchun. Indrammede. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/273
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/272
Tre kinesiske rammer af hongmu. 20. årh.s begyndelse. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2418/269
God Whitney navy revolver nr. 20465 i kasse. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/259
Wilhelm Xylander: "Mosen ved Murnau". Hjortevildt krydser en flod ved daggry. Verso sign. W. Xylander 1864. Olie på mahogni. 18 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/270
Kinesisk "nine peaches" vase af porcelæn. I bunden Daoguang seglmærke (1820-1850) og fra perioden. H. 29 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2418/251
To danske stormpiker M/1808 samt to liljer for underofficerer. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2418/268
Dansk muskerterkårde M/1748 med monogram på klingen. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/267
Dansk ringhanepistol M/1848 Liege. (1)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2418/265
To sorte dolke ca. 1870 og senere. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2418/264
Dansk såkaldt maskedolk i skede. (1)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2418/262
Harald Foss: Udsigt over kuperet landskab med en kvinde på en sti. Sign. H. Foss, 1869. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/261
Niels Truslew: “En dansk Søemand i engelsk fangenskab”. Tryksign. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 27 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/260
Kasamatsu Shiro (1898-1991): "Misty Evening on the Shore of Shinobazu Pond". 1931-1941. Ca. 39 x 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2418/256
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende på trone. Ming stil og senere. Vægt 2232 g. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/255
Louise Ravn-Hansen: "Aften. Langebæk Mølle". Sign. L. R. H. Olie på lærred. 29 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/254
Erik Henningsen: En passiar i aftensolen. Sign. Erik Henningsen. Olie på lærred. 43 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/253
3 arabiske dolke. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2418/252
Johan Neumann: Udsigt over Helsingborgs kyst med Kronborg i horisonten. Sign. Johann J. Neumann. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2418/250
10 kinesiske metalæsker med inskriptioner, 19/20. årh. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/248
Stephan Ussing: Parti fra San Rufino. Sign. St. Ussing 1937. Olie på lærred. 53 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/247
13 kinesiske liang vægtlodder. 19/20. årh. (13)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/246
Otte scroll vægte af metal. Den ene dateret 1934. Sen Qing/Republik. (8)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/245
To par hurricanes af messing, shades af glas. 19. årh. H. 39 og 53 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2418/229
Samling emaljedekoreret glas. Nederlandende, 19. årh. H. 6-16 cm. (20)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2418/244
Tre kinesiske vifter af bambus, 20. årh. L. 31-34 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/243
Tre dele af hardwood, penneæske, stand samt æske med låg. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/240
Engelsk fremstillet Colt navy model 1851 revolver i kasse med tilbehør nr. 18517. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2418/232
Johannes Larsen: Studie af en skeand. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2418/242
To kinesiske opiumsvægte af hardwood, 19. årh. L. 17 og 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/239
Tysk messingmonteret civil flintlåsriffel omkring 1800 omlavet til perkussion. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/237
Dansk militær flintlåsmusket omkring 1750 stemplet V Marr på piben. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2418/236
Usigneret dobbeltløbet haglgevær omkring 1850 i luksusudførelse med belgiske piber i kasse. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2418/234
Paul Lothar Müller: En kvinde i traditionel nordafrikansk klædedragt og smykker. Sign. Paul Lothar Müller. Olie på malepap. 46 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2418/233
Christian Blache: Sejlbåde udfor molen i Snekkersten. Sign. Chr. Blache Snekkersten 90. Olie på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/231
Andreas Flint (efter Stanley): “Forestilling af Branden i Kiöbenhavn som den viiste sig den 5 Juni 1795 [...]”. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 27 × 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/228
Bertel Thorvaldsen, efter: "Kærlighedens aldre". Relief af delvist bemalet gips. Mrk. Eneret, H.C. BRIX. H. 19. L. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2418/227
Et par franske franske lågvaser af marmor og forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 29. B. 15. (2) E2
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/221
Jens Peter Dahl-Jensen: Figur af porcelæn i form af indisk flamme danserinde. 1226. Dahl-Jensen. H. 33 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2418/226
Nyere såkaldt 'Jakke kyras" for reenactment. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/213
Barok bæger af sølv. Mester Christen Jensen, København 1698. Vægt 251 g. H. 10,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2418/225
Kinesisk bærestol af sølv en miniature samt en junke. Ca. 1900. Vægt 51 g. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/218
Et par barokform lysestager af sølv. Hugo Grün & Co, Københavns bymærke 1948. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2418/224
Kinesisk Qingbai skål af glaseret keramik. Song 960-1279. Diam. 17,5 cm. H. 6 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2418/223
Carl Fischer: En buket solsikker på et bord. Sign. Carl Fischer 49. Vandfarve og bly på papir. Bladstørrelse 36,5 x 48,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2418/222
Et par barok form lysestager af sterlingsølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/220
Nederlandsk maler, 18. årh.: Kystparti med skibe. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 42,5.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/219
Et par franske Napoleon III stager af patineret og forgyldt bronze, base af rødbroget marmor. 19. årh. H. 37 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/217
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Brede. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK