Alle emner
2419/929Aarhus
Italiensk fad af sølv. 20. årh. Diam. ca. 36 cm. Samt to stager af sølv. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/930Aarhus
Dansk sølvsmed: Skønvirke bonboniere af sølv prydet med chrysopras og amazonit. Dansk arbejde 1915. H. 11,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/931Aarhus
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af palisander. Haslev Møbelsnedkeri. H. 50 og 50,5. L. 58,5. B. 35,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/932Aarhus
Arne Bang: Elefantfigur af stentøj, dekoreret med grøn/brun glasur, modelleret med motiv i relief. Sign. H. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/933Aarhus
Arne Bang: Skål af stentøj modelleret med bladværk i relief. Dekoreret med blå glasur med lyse elementer. Sign. monogram 27. H. 5. Diam. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/934Aarhus
Bernhard Lipsøe: Figurkomposition. Sign. B. Lipsøe 81. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2419/935Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Konkret komposition. Sign. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 24 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/936Aarhus
Jacob Gadd: "Tintin beundrer Walther". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/937Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/938Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/939Aarhus
Alban-Sebastién Gilles: “Good morning“. Par sideborde af forkromet stål. Udført hos Ligne Roset. H. 55. Diam. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/940Aarhus
Arne Bang: To cirkulære fade af stentøj. Sign. H. 2,6 og 2,7. Diam. 15,7 og 17. (2)
Vurdering :
2419/941Aarhus
Harald Nielsen, Aage Weimar: "Pyramide". To æggebægre samt peberkværn af sterlingsølv. H. 3,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/942Aarhus
Axel Salto: Lille cylindrisk vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med bjørneglasur. H. 5. Diam. 6,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/943Aarhus
Kaare Klint: Bordlampe af massiv, drejet mahogni. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. H. 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/944Aarhus
Inge Trautner: Bordskål af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med grågrøn glasur. Usign. H. 10,3. Diam. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/945Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B; Sign. Birkemose B 2006 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/946Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/947Aarhus
Illum Wikkelsø: To lænestole med stel af eg, betrukket med grå uld. Model ML 91. Udført hos Mikael Laursen. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2419/948Aarhus
Arne Vodder: Justérbar lænestol og skammel med stel af bøg, betrukket med ternet møbelstof. 1950'erne. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2419/949Aarhus
Grete Jalk: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk samt to tillægsplader med sarg. H. 72. Diam. 135. (3)
Vurdering :
2419/950Aarhus
Arne Bang: Ottekantet tedåse af stentøj, front modelleret med skibsmotiv i relief. H. inkl. låg 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/951Aarhus
Dansk møbeldesign: Par lænestole med stel af eg, sæde og ryg betrukket med flerfarvet møbelstof. 1950'erne. (2)
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud:
2419/952Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med fire skuffer med synlige tapsamlinger. H. 95. L. 190. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/953Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa samt sofabord med stel af massiv eg. 1950'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/954Aarhus
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram. Olie på plade. 33 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/955Aarhus
Arne Bang: To vaser af stentøj dekoreret med turkis glasur. Sign. monogram samt den ene 21. H. 10,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/956Aarhus
Japanske keramikere: To chawan teskåle af rakubrændt keramik. Stemplede. H. 7,5. Diam. 11 og 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/957Aarhus
Guillaume Lo A Njoe: Figurer. Sign. Guillaume Lo A Njoe, 1966. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/958Aarhus
Ubekendt design: Bordlampe af messing. 1930-40'erne. H. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/959Aarhus
Ubekendt design: Fritstående arkivskab af eg, front med jalousilåge. 1920-30'erne. H. 122. B. 93. D. 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2419/960Aarhus
Arne Bang: To krukker af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram H. 6 og 16,5. Diam 13 og 14. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/961Aarhus
Arne Hovmand-Olsen: Sofabænk med stel af sortmalet træ, betrukket med rødligt uld. Udført hos Bramin. L. 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2419/962Aarhus
Niels O. Møller: Et par armstole med stel af palisander. Model 65. Udført og mærket hos J. L. Møller. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/963Aarhus
Niels O. Møller: Sæt på seks stole af palisander, sæde og ryg betrukket med grønt velour. (6)
Vurdering :
2419/964Aarhus
Dansk møbeldesign: Spisebord af palisander, plade med udtræk. 1960'erne. H. 72. Diam. 110. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/965Aarhus
Ole Wanscher: Tidlig gyngestol med stel af bøg. Betrukket med skind. Udført hos France & Daverkosen.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/966Aarhus
Jens H. Quistgaard, Richard Nissen: To salatskåle af massiv stavlimet teak. Diam. 40-42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2419/967Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To serveringsfade og to smørebrædder af stavlimet teak. L. 21,5-39. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/968Aarhus
Tysk møbeldesign: Sidebord/magasinholder af mørkbejdset bøg på hjul. 1950'erne. H. 55. L. 59,5. B. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/969Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Entrémøbel af sortlakeret træ, betrukket med mønstret møbelstof. H. 61. B. 95,5. D. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2419/970Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figurer. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 50 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/971Aarhus
Ubekendt keramiker: Vase af lertøj, dekoreret i farver med Moses ved Det Røde Hav. Sign. monogram 1929. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2419/1100Lyngby
Etui af 14 kt. guld prydet med mønster og cabochonslebet safir. Vægt ca. 117 g. Ca. 5,7 x 8,7 cm.
Vurdering :
35.000 DKK Næste bud:
2419/1101Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld og hvidguld rydet med old-cut diamant på ca. 1.15 ct. K/SI. Str. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/1102Lyngby
Cordelhalskæde af 18 kt. guld prydet med vedhæng monteret med 50 Pesos mønt af 21,6 kt. guld. L. 80 cm. Mexico, 50 pesos 1947.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/1103Lyngby
Diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 4.85 ct. L. 18,7 cm.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2419/1104Lyngby
Bulgari: "Fedi" diamantring af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter. Str. 45.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2419/1105Lyngby
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med diamant på ca. 0.60 ct. omkranset af talrige diamanter. Str. 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2419/1106Lyngby
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med tre brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.60 ct. H-J/VS. Str. 59.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/1107Lyngby
Smykkesamling af sølv bestående af tre brocher hver prydet med talrige kulturperler. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2419/1108Lyngby
Et par ørestikker af 18 kt. guld hver prydet med aftagelig diamantvedhæng prydet med talrige diamanter. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/1109Lyngby
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2419/1110Lyngby
Diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.00 ct. L. 41 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2419/1111Aarhus
Diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med brillantslebne diamanter. Str. 58. 1992.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2419/1112Lyngby
Diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 5.00 ct. L. 18 cm.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2419/1113Aarhus
F. Hingelberg: Safir- og diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med safir og diamanter. Str. 52.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2419/1114Lyngby
Diamantarmbånd af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 6.50 ct. H-I/VS. L. 17,9 cm.
Vurdering :
55.000–60.000 DKK Næste bud:
2419/1115Lyngby
Et par smaragd- og diamantørestikker af platin hver prydet med smaragd omkranset af diamanter. L. 10 mm. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/1116Lyngby
Et par diamantørestikker af 14 kt. guld prydet hver med brillantslebet diamant på i alt ca. 0.30 ct. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2419/1117Aarhus
Diamantring af 18 kt. guld prydet med brillant- og talrige baguetteslebne diamanter på i alt 2,83 ct. Str. 52. 1999.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: