Alle emner
2414/230Lyngby
3 arabiske dolke. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2414/231Lyngby
En god engelsk pinfirerevolver nr. 76558 i kaliber 12 mm. mærket CSA. (1)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2414/232Lyngby
Franz Xavier Pieler: Opstilling med en farverig buket blomster i en vase. Sign. F. X. Pieler. Olie på plade. 29 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2414/233Lyngby
C. A. Kølle: Udsigt over et italiensk landskab. Sign. C. A. Kølle. Olie på papir monteret på pap. 18,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/234Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Sen Qing ca. 1900. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 28,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2414/235Lyngby
Tre koldbemalte wienerbronzer. Omkr. 1900. H. 6-15 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/236Lyngby
Kinesisk Canton emalje tedåse, Qianlong 1736-1795. H. 10,5 cm.
Vurdering :
2414/237Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Parti med et stråtækt bondehus. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
2414/238Lyngby
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 490 g. (11)
Vurdering :
2414/239Lyngby
Samling juleskeer af sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. Vægt 600 g. (13)
Vurdering :
2414/240Lyngby
Ostindisk lågskål af porcelæn, europæisk sølvform, dekoreret i blåt. To hanke. Qianlong 1736-1795. Diam. 16,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/241Lyngby
Franz Iffland: Smed. Figur af patineret bronze. Sign. Iffland. Stående på sokkel. H. i alt 27 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2414/242Lyngby
Ostindisk terrin af porcelæn, dekoreret i blåt. Jiaqing 1796-1820. L. 29/34 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2414/243Lyngby
Leica M5 kamera Nr. 1351241, i tilhørende etui. 1972. Tysk manual medfølger.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/244Lyngby
Dansk potte af tin graveret SEH for Søetatens Hospital samt St, No. 18. Mester Carl Magnus Svanberg, jun. København, optaget i lauget 1842. H. 14,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2414/245Lyngby
Fire dansk lågkrus af tin, 19. årh. samt en flaske med skruelåg. Derudover en engelsk tin tallerken. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2414/246Lyngby
To flasker af fajance fra Heering. 499/465. Aluminia. H. 26 cm. B. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/247Lyngby
Et par figurer af fajance forestillende knælende japanske kvinder. 583/521. Aluminia. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
2414/248Lyngby
Morter af marmor, prydet med udhugget dekoration i relief. Arkaisk stil, sydeuropa 19. årh. H. 12 cm.
Vurdering :
2414/249Aarhus
Anthony van Dyck, efter, 19. årh.: Portræt af Cornelis van der Geest. Sign. Lively, Brussel. Olie malepap. 46 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2414/250Lyngby
Samling børnehjælpsdagfigurer m.v. dekoreret i farver. Aluminia. H. 13-17 cm. (10)
Vurdering :
2414/251Lyngby
Kinesisk mandarin skål, ostindisk frugtkurv med underfad samt en lille tekande. Qing 19. årh. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2414/252Aarhus
Michael Ancher: Tre fiskere. Opus 1. Tryksign. M. A. 98. Radering. Lysmål 30 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/253Lyngby
Joakim Skovgaard: Fasan. Sign. I. F. S., Dec. 1874. Olie på lærred. 22,5 x 36,5.
Vurdering :
2414/254Lyngby
Knud Sinding: Interiør fra kunstforlægger Carl Stenders (1862-1902) stue. Sign. monogram. Olie på lærred. 28,5 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2414/255Lyngby
Tre russiskepåskeæg af porcelæn, dekoreret med blomster. Ca. 1900. Hertil medfølger senere påskeæg af glas. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2414/256Aarhus
G. L. Lahde (efter C. W. Eckersberg): “Vor Frue Taarns Brand [...]". Trykbetegnet. Kobberstik. Lysmål 43 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/257Aarhus
Louis Léopold Boilly: "Les antiquaires" og "La Félicité Parfaite". To litografier. Lysmål 30 x 23. Bladstørrelse 27 x 21. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/258Lyngby
Bordlampe med stamme af Imari porcelæn, forgyldt metal montering. 19. årh. H. inkl. montering 70 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2414/259Lyngby
Fajance tallerken med fane i relief, mangan dekoreret. Sign. Slesvig. 18. årh. Derudover en tedåse. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/260Lyngby
Stort Aluminia fad af fajance, malet med fabrikkens navn og logo. 747/300. Aluminia. Diam. 45 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/261Aarhus
Fire originale autografer af Pink Floyd. Fra koncert i Boom Dancing Center i Aarhus, 1967. Anmeldelse medfølge. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/262Lyngby
To figurer af bemalt terracotta i form af hunde. Antagelig England 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
2414/263Lyngby
Thai skål af sølvholdigt metal, rigt drevet med figurer. 20. årh.s første halvdel. Vægt 447 g. Diam. 19 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2414/264Aarhus
Et par garden seats af porcelæn, rigt gennembrudt med gitterværk. Kina. 20. årh. H. 48. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/265Lyngby
Skål af sølvholdigt metal, drevet med buddhistiske figurer og blomster i paneler. Tahiland 20. årh. Vægt 524 g. Diam. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2414/266Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Morgenstemning over Kullen". Sign. Vilh. Arnesen 1913. Olie på lærred. 62 x 94.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2414/267Aarhus
Ole Pedersen: Overskyet landskab med udsigt over marker. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 60 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2414/268Lyngby
Indian 18/19th centory copper alloy figure of Vishnu with Lakshimi. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2414/269Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur af blylegering i form af en nøgen dreng. Usigneret. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2414/270Lyngby
Fem drikkekander af saltglaseret stentøj, heraf tre prydede med 'skægmand' i relief. Tyskland 17/18. årh. H. 19-46 cm. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/271Lyngby
Charles William Norton: "Betty". Portræt af en pige i lyserød kyse. Sign. Chas Norton. Olie på malepap. 25,5 x 20,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2414/272Aarhus
Helge Helme: En stående balletpige med et spejl. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 28,5 x 19,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/273Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.'s slutning: Parti fra Stockholms Havn. Usigneret. Olie på lærred. 40,5 x 26.
Vurdering :
2414/274Lyngby
"Musselmalet" blækhus af porcelæn. 475. Royal Copenhagen. L. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/275Lyngby
Syv julestager af fajance, dekoreret i farver. Aluminia og Royal Copenhagen. H. 12-13 cm. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/276Lyngby
Thor Bøgelund-Jensen: Wiibroe øl, reklameskilt af emalje. Glud og Marstrand. 70x50 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/277Lyngby
Otte mindeplaketter af porcdelæn, dekorerede i farver og guld med silhouetter. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
2414/278Lyngby
Samling sparebøsser af glaseret lertøj, 19-20. årh. (11)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2414/279Lyngby
"Blå Blomst" samling porcelæn. Omkr. 1800. Den Kongelige Porcelainsfabrik. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/280Aarhus
Bestik af sølv, bestående af 93 dele. Heimburger, 20. årh. Vægt ca. 2725 g. (93)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/281Lyngby
"The Indepence Bowl" af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld. Nr. 2370. Royal Copenhagen. Diam. 34 cm. I original emballage.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/282Lyngby
En samling miniature møbler af træ. 19.-20. årh. H. 18-61 cm. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2414/283Lyngby
"Musselmalet" porcelæn dekoreret i blåt. Ca. 1800. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2414/284Lyngby
Syv hollandske snustobaksdåser af messing, en af kobber og messing, primært 18. årh. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/285Lyngby
Samling lysesakse af messing, primært 18. årh. Derudover to barokform, 20. årh. (6+2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2414/286Lyngby
Tysk renæssance ovnkakkel af grønglaseret brændt ler. 16. årh. 23,5 x 21,5 cm.
Vurdering :
2414/287Lyngby
Fem par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. (10)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2414/288Lyngby
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i blåt, Kangxi mærket, 20. årh. Hank af bronze. H. ekskl. hank 11,5 cm Diam. 12,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2414/289Lyngby
Tre butiksskilte af messing og udskåret og bemalet træ. 20. årh. L. 47 og 52 cm. (3)
Vurdering :
2414/290Lyngby
To hellebarder - den ene antagelig dansk omkring 1720 og den anden tysk fra samme periode. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: