Alle emner
2418/4467
1903. Våben, 8 cents, brun. Single på lille brev fra ST. THOMAS 8.11.1903, via London DE 1 03 til Konstantinople. Ankomststempel DEC 2 03
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2418/4465
1902. Købh. Overtryk, 8/10 cents. Single på brev fra St. Thomas 3.9.1902 til New York. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2418/4464
1902. København overtryk. 11 mærker fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2418/4463
1902. København Overtryk, 2/3 cents. Postfrisk fireblok med pos 50 ISOLERET RET RAMME. Perfect centreret
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2418/4457
1901. 4 cents, 3.tryk. Brevkort sendt fra CHRISTIANSTED 8.2.1906 til Østrig. Sendt VIA AARHUS 24.2.1906. Stor sjældenhed. Signeret Osper BPP
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2418/4461
1901. 4 cents, blå/brun. 3.tryk, pos. 97-98. Luxusstemplet par med stumt 4-ringsstempel
Vurdering :
600 DKK Ikke solgt
2418/4460
1900. Våben, 5 cents, blå. Single på korrekt frankeret brev fra ST. THOMAS 20.10.1902 til Porto Rico. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/4459
1900-1903. Våbentype. Parti bedre mærker og varianter m.v. fra udstillingssamling. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/4454
1876. 5 cents, 5.tryk. LUX-eksemplar med perfekt stempel ST. JAN 5.12.1892. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/4458
1901. 10 cents, 8.tryk. Pos. 1-2/11-12. (tk.12). Perfekt postfrisk fireblok. AFA 6.800++. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2418/4455
1877. 12 cents, 2.tryk. Single på lille klip annulleret ST. THOMAS 15.1.1879. Stor sjældenhed. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2418/4456
1898. 1 cent, 10.tryk, tk.12. Del af udstillingsplanche med bedre mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2418/4452
1873. Tofarvet 1 cents - 50 cents. Udstillingsplanche med 9 stk. ubrugte/postfriske mærker. Bemærk at 7 cents er ISOLERET TYK RAMME MED CARØES SNIT
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2418/4449
1873. 3 cents, 3.tryk, pos. 68. Single på meget smukt brev fra Christiansted til St. Croix med fint stumt stempel. Ex. Klaus Bonde Larsen. Attest Nielsen
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2418/4448
1873. 3 cents, 2.tryk, tyk ramme. Pos. 40 og 41. 2 smukke stemplede mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
210 DKK -
2418/4447
1872. 3 cents, karmin. Linietakket. PRAGTEKSEMPLAR. Ex. Klaus Bonde Larsen. Attest Nielsen
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/4446
1856. 3 cents, karmin. Gul gummi. Luxus-stemplet med stumt 5-ringsstempel
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4440
Grønland. Årsmapper 1977-2013 komplet incl. 3 typer 1977 samt nogle særmapper mv.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2418/4445
1856. 3 cents, karmin, gul gummi. Fint stumt 3-ringsstempel. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2418/4444
1856. 3 cents, karmin, brun gummi. 2 fine ubrugte mærker. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4443
1856-1866. 3 cents, karminrød. Udstillingsplanche. Ex. Klaus Bonde Larsen. En atest medfølger
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2418/4436
Grønland. 1905-2012. Fin samling i 3 Lindner-albums. Indeholder 19 stk. Pakkeporto incl. nr. 1-2 (små tyndheder), Amerikaudgave, Danmark Befriet
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2418/4442
Grønland/Danmark. Lille blandet lot bedre udgaver
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4441
Grønland. Årsmapper. Samling årsmapper komplet 1977-2023! Desuden dubletter af tidligere årgange og diverse specialmapper
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/4434
1945. Danmark Befriet. 1-7 Øre, postfriske 4-blokke med øvre marginal
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2418/4439
Grønland. Parti med komplet sæt årsmapper 1977-2012, en del særmapper, mange UOFFICIELLE ÅRSMAPPER samt alle DAFILA og Faaborg
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2418/4435
Grønland. 2 ringbind med helark fra AFA 31 til 185, flere er i antal. AFA ca. 68.000
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/4437
Grønland. 1915-1998. Godt parti med en del Pakkeporto og Amerikanerudgaver. Bør ses
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/4433
1919. Chr. X. 5 Øre, grøn. Parstykke (yderligt placeret) på postkort, dateret Grønland 16.4.1919 og stemplet KJØBENHAVN 8.5.19
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
2418/4432
1915. 10 øre, 3.tryk. Parstykke på adressekort for pakke til Julianehaab, ann. med violette liniestempler GRØNLANDS STYRELSE
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2418/4431
1905. 10 øre, 2.tryk. Perfekt centreret mærke med utakket Ø-rand. Ubrugt med original gummi. Pragtmærke
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2418/4420
Færøerne. 1919-1940. Fint lot med 2 stk. 2/5 øre, klip med halveret 4 øre og klip med halveret Korsbånd samt komplet postfriskt sæt Provisorier 1940
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/4419
Postkort. Spændende originalt lille parti postkort, bl.a. ét sendt fra Christiansø til Færøerne, også mange med stjernestempler. I alt 35 stk.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2418/4428
Færøerne. Parti i flyttekasse med årsmapper til 2016, en del postfrisk i poser, FDC, julemærker osv.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2418/4426
Færøerne. Komplet sæt årsmapper 1975-2012 + 1975, 1976, 1977 og 1978 i UOFFICIELLE ÅRSMAPPER
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
340 DKK -
2418/4425
Færøerne. Fint blandet parti med 2/5 øre på klip, komplet sæt Prov. 1940 samt en del ældre stempler etc.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2418/4417
KOLLEFJORD. Stjernestempel på fint postkort med sidestempel THORSHAVN 29.6.20. Sendt til Danmark
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2418/4423
Færøerne. 1975. Første serie 1-14 komplet i helark incl. flere dubletter
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2418/4421
Færøerne. 1975-2012. Godt reelt lot med komplet postfrisk samling opsat i 2 fine Lindner-albums. Helt komplet incl. alle hæfter og blokke etc.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2418/4402
Danmark/Island. Lot med 3 rigtig gode ældre udvalgshæfter
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/4418
MYGGENÆS. Udslebet stjernestempel på smukt postkort, via THORSHAVN 20.12.1939 til Horsens. DAKA +2.000
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2418/4415
1945. Censureret REC-brev fra England til Thorshavn, ankomststemplet 11.6.45. Sendt med PAN AM Cæipper Flying Boats
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4390
Danmark. Pæn samling i 2 Leuchtturm-album med mærker frem til 2001. Svagt besat frem til 1930 herefter ganske fint og med mange pragt/LUX-stempler
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2418/4413
1942. Brev fra TRANGISVAAG til USA 24.1.1942. Åbnet af britisk censur. Påstemplet "Poste Restante Reykjavik-Island". Sendt med PAN AM Clipper Boats
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2418/4409
1940-1941. Provisorier. Komplet sæt på brev fra THORSHAVN 25.5.41. 50/5 øre og 60/6 øre er fra 1.oplag. Svag lodret fold gennem 20/15 øre
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
460 DKK -
2418/4412
1924-1925. Lot med 10 smukke ADRESSEKORT med Bogtryksudgaver, alle sendt til Viderejde. Incl. en forsendelse med Gebyrmærke
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2418/4406
Realisation. Originalt parti i 4 store kasser med bl.a. en del ældre breve og mange gamle postkort. Også samling postfrisk Danmark og mange
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2418/4411
Færøerne. 1870-1875. Lot primært danske tofarvede øremærker opsat på plancher. Alt annulleret på Færøerne incl. 5 mærker med nr.stempel 238
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2418/4392
Danmark. Samling marginal 4-blokke i 2 album, med både alm. papir og L-numre helt op til L1256. Meget høj postpris!
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/4410
1940. Provisorier, 1.oplag. Komplet sæt i postfriske fireblokke. 20/1 øre med lille plet i gummien på nedre højre mærke. AFA 29.600+
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/4408
1920. 1.ZONE 10 øre, rød. Helsagskort med dansk Chr.X, 5 øre, grøn. ÆGTE BRUGT BLANDINGSFRANKERING på kort dateret "Barslund 11/7", sendt fra
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2418/4404
Realisation. Originalt parti i 2 flyttekasser med bl.a. flere samlinger, FDC fra Danmark og Færøerne, årsmapper, prestigehæfter og mange nyere marginal 4-bl.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/4407
Realisation. Originalt parti i stor flyttekasse med samling og lgerbøger Danmark, mange breve med Posthorn-stempler, diverse FDC og andet materiale
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/4397
Danmark. Spændende originalt parti mest ældre udgaver opsat i en del album og på plancher. Masser af brugbare udgaver iblandt. Bør ses
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/4405
Realisation. Originalt parti i 2 store kasser med diverse samlinger og lagerbøger m.v. fra forskellige lande
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
340 DKK -
2418/4393
Danmark. Samling postfriske særhæfter. S1-S214 komplet
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2418/4403
Realisation. Blandet originalt parti i 2 store kasser. Incl. komplet sæt danske årbøger 1998-2023 etc.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/4401
Danmark/Grønland. Ca. 1920-1980. 2 kartotekskasser med udelukkende postfrisk materiale fra Danmark og Grønland, opsat på indstikskort bl.a. med mange bedre
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2418/4400
Danmark. Tykt album med frimærkerhæfter, 2 kr, 5 kr, 10, 20 kr. Automathæfter og mange Særhæfter indtil S 107. AFA ca. 27.000
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/4396
Danmark. Spændende lot breve, kort og FDC i en skoæske med lidt Skilling, meget 2-farvet osv.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/4398
Danmark. Stor samling Stålstik i 8 flotte SAFE-album med kassetter med op til 10 stk. af hvert mærke, 4-blokke og enkeltmærker
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK