Alle emner
2418/4540
Holland. 1852-1985. Gammel lagerbog med diverse mærker
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2418/4539
Holland. 1852-1966. Velbesat samling i Leuchtturm album, dog uden de dyreste. Gennemgående pæn kvalitet
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/4527
Belgien. 1849-2001. Pænt besat grundsamling i 2 ringbind incl. mange bedre mærker og "back of book"
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/4537
Frankrig. 1849-1988. Samling i god kvalitet opsat i 2 flotte YVERT-album. De dyreste mangler, men flere bedre imellem bl.a. Luftpost m.v.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2418/4536
Fiume. 1918-1923. Pænt besat samling på løse albumblade
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
2418/4530
England. 1840-1980. Gammelt lagerparti i Agrippa-album med en del bedre mærker. Blandet kvalitet
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/4535
Estland. 1918-2008. Pænt besat grundsamling på løse sider i et springbind
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2418/4534
England. Planche med diverse "back of book", mest stemplet
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2418/4532
England. 1984-2006. Komplet samling "ROYAL MAIL SPECIAL STAMPS". I alt 23 årbøger og alle med kassetter
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2418/4531
England. 1841-2000. Interessant blandet parti med flere samlinger og mærker på løse sider
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2418/4521
ÅRSMAPPER. Stor flyttekasse stoppet med mapper fra forskellige lande. Skal ses
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/4526
Belgien. 1869. Leopold II. 5 Fr, orangebrun. Stemplet
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4524
Andorra. Spansk Post. 1928-1999. Grundsamling på løse sider i et springbind
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2418/4518
Realisation. Fint originalt parti i 3 store flyttekasser med flere gode velbesatte samlinger med tilhørende lagerbøger, også meget moderne materiale med høj pål
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2418/4523
Andorra. Fransk Post. 1931-2000. Grundsamling på løse sider i et ringbind
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
2418/4522
Postkort. 96 ubrugte svenske kort fra ca. 1900 med berømtheder inden for politik, kunst, videnskab, musik, royale osv. Blandt andet
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2418/4515
Sverige. 1855-2009. Fyldig samling i 2 store Leuchtturm-album med masser af mærker
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2418/4520
Skandinavien. Originalt ældre posekartotek DK, Norge, Sverige, Finland og Island i 24 kassetter (2 store flyttekasser)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/4519
Skandinavien. Blandet parti mest postfrisk i en kasse, bl.a. mange danske marginalblokke osv. med høj pålydende
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/4514
Sverige. 1855-1970. Ældre samling i Stender-album med en del bedre udgaver + lagerbog medf isæt mange Ringtype-udgave
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/4517
Sverige. Fint parti i junior flyttekasse med bl.a. samling i Leuchtturm album frem til 2019, indstiksbog med en del
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2418/4516
Sverige. 1989-2000. Lot med 27 årsmapper (frimærker og hæfter)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/4513
Norge. Stor kasse med lagerparti postfriske frimærkehæfter. Pålydende 10.762
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2418/4512
Norge. Meget spændende og sjældent udbudt parti tidligt enkeltklip primært fra 30´erne og 40´erne. Over 2 kilo, formentlig aldrig gennemgået for stempler og
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4510
Norge. 1856-1983. Ældre postfrisk/ubrugt samling i Leuchtturm-album
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/4511
Norge. FDC 1989-1999 i et album og et bundt 2016-2020. Manmgler i perioden, men alle sæt er komplette
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2418/4505
Island. 1875-1980. Originalt parti med samling, lagerbog og mappe med postfriske helark og arkrester
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2418/4509
Norge. 1855-1963. Gammel samling i Stender-album med en del skillingsmærker etc.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2418/4504
Island. 1875-1962. Gammel samling i Stender-album med flere bedre Ovaludgaver, Konger, Alting Luftpost, 2 værdier HOPFLUG ÍTALA, komplet sæt
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2418/4508
Norge. 1855-1940. Lille samling i indstiksbog med en del skillingsmærker etc.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/4506
Island. 1876-1933. Planche med flere bedre udgaver. Stor katalogværdi. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2418/4499
1902. Sort Í GILDI, 4 aur, grå, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2418/4498
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4497
1902. Sort Í GILDI, 50 aur, blå/rød, tk.12. Flot postfrisk helark med flere klichefejl i grundmærke og overtryk. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4494
1902. Sort Í GILDI, 20 aur, blå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2418/4492
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, rød, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Noget splittet perf. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2418/4491
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, rød, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2418/4490
1902. Rødt Í GILDI, 25 aur, brun/blå. Flot postfriskt helark incl. AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4489
1902. Rødt Í GILDI, 6 aur, grå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2418/4487
1896. Oval, 5 aur, grøn, tk.12. Perfekt postfriskt helark incl. en del AFA-varianter. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2418/4486
1911. Sigurdsson. 4 Aur, blå. FDC-kort stemplet på udgivelsesdagen 17.VI.11
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/4484
1902. I GILDI. 5 Aur, grøn, tk. 12 3/4. Overtryk i BLINDTRYK. Ubrugt. Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2418/4482
Finland. Lagerparti i 5 album med masser af materiale, bl.a. Stortakkede incl. 1 Mk 1866 (med fejl), mange Våben udgaver til 10 Mk, Russisk Type og meget andet
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2418/4481
Finland. 1866-1986. Spændende originalt parti med både stemplet og **/* samling + lagermappe med helark
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/4480
Finland. 1856-1992. God og velbesat ældre samling i ringbind med flere Stortakkede, Våbentype, Københavnertryk, bedre Russisk udgave, mængder
Vurdering :
2.400 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2418/4478
Finland. 2 album med moderne hæfter og blokke/miniark med bl.a. mange 1. og 2. kl. mærker
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2418/4479
Finland. 1856-1980. Ældre samling i Leuchtturm-album med mange bedre mærker
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2418/4477
Dansk Vestindien. Planche med diverse mærker. Incl. 1 cent, tk. 12 med ISOLERET RET RAMME etc.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2418/4476
Dansk Vestindien. 1856-1917. Samling på løse sider. Komplet i hovednumre
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2418/4475
Dansk Vestindien. 1856-1917. God samling opsat i tyk indstiksbog med mange bedre mærker
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/4474
Dansk Vestindien. 1856-1916. Mindre samling på 4 albumblade med både stemplede og ubrugte mærker. AFA ca. 11.000
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2418/4469
1907. Fr.VIII, 5 bit, grøn. Udstillingsplanche med diverse varianter og flot brevkort fra KINGSHILL. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2418/4473
Mærkat "ST. THOMAS HARBOUR". Postfrisk fireblok med arkrand på 3 sider
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2418/4451
1873. 14 cents, lilla/grøn. Pos. 50. Meget smukt og friskt ubrugt mærke med original gummi. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2418/4472
Dansk Vestindien. Interessant lot arkivmateriale med bl.a. kasse med foto af sjældne breve med historiske hammerslag samt andet specialiseret studiemateriale
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/4466
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents. Pos. 51-55/91-95. Perfekt postfrisk 25-BLOK. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2418/4471
1915. Chr.X. Komplet sæt på kuvert annulleret ST. THOMAS 7.1.1917. Sjældent
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2418/4462
1902. København Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. 2 stk. 25-blokke med diverse ovalfejl, kilefejl etc. 6 mærker i nedre blok er let hængslet. Øvrige er fine post
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2418/4470
1907. Fr.VIII, 25 bit, blå og 30 bit, violet/sort på brev af 3.VÆGTKLASSE fra St. Thomas 19.8.1914 til Bergen, Norge. Ex. Klaus Bonde Larsen
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2418/4468
1905. Chr.IX, 5 bit, 10 bit, 20 bit og 25 bit samt Fr.VIII, 5 bit. Pragtfuldt REC-brev fra ST. THOMAS 11.9.1911 til København
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2418/4467
1903. Våben, 8 cents, brun. Single på lille brev fra ST. THOMAS 8.11.1903, via London DE 1 03 til Konstantinople. Ankomststempel DEC 2 03
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK