Alle emner
2417/749
Louise Hindsgavl: Uden titel. Sign. monogram 06. Glaseret porcelæn. H 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/752
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2417/751
Ib Spang Olsen: Illustrationer til H.C. Andersen. Sign. In Spang Olsen. Bly på transparent papir. Bladstørrelse 26 x 18. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/750
Michael Kvium: "Freestyle Body", 2004. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 24.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2417/747
Ubekendt kunstner: Buste. Usign. Stemplet med bronzestøber mærke L. Rasmussen. Bronze. H. inkl base 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2417/746
Anna Witter: Tre kompositioner. Alle sign. Mørkpatineret bronze. Fra H. 23 til H. 13. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2417/744
Ib Braun: Et par siddende fløjtespillere. Sign. Braun 86, 4/6. Mørkpatineret bronze. 23 x 22 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2417/739
Michael Geertsen: Uden titel. Sign. M.G. 07. Glaseret lertøj. 12 x 22 x 19.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2417/742
Kai Nielsen: Stående herre. Sign. Kai Nielsen 1910. Mørkpatineret bronze. 30 x 13 x 10.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/741
Helge Holmskov: Model. Sign. monogram 58. Mørkpatineret bronze. 29 x 10 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/740
Andreas Schulenburg: Komposition. Sign. Andreas Schulenburg 2017. Polykromt glaseret lertøj. 45 x 14 x 12.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2417/737
Gitte Jungersen: Uden titel. Sign. Gitte. Glaseret stentøj. 13 x 8 x 8.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/734
Andreas Schulenburg: "Smeltet Isbjørn", 2012. Sign. Andreas Schulenburg. Glaseret stentøj. 13 x 23 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2417/736
Peter Hesk Møller: Uden titel. Sign. monogram. Bronze. 22 x 11 x 11.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/701
Ib Eisner: "Skov med skygger og lysning". Sign. Ib Eisner; sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2417/735
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten 2006. Glaseret lertøj. 12 x 25 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2417/730
Robert Storm Petersen: Komposition. Sign. R. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 24 x 31.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2417/733
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 20-1-65. Gouache på papir. Bladstørrelse 39x30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2417/732
Corneille: Landskab og kvinde. Sign. Corneille, E/A og Corneille, 279/300. To litografier. Lysmål 17 x 25 og 21 x 12. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2417/731
Louise Hindsgavl: Uden titel. Sign. monogram 06. Glaseret porcelæn. H. 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2417/729
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Kanneleret korpus og kantet fodstykke. H. eksl. fatning 21.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/728
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med kugleformet, kanneleret korpus. Stemplet. H. eksl. fatning 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/727
Jørgen Haugen Sørensen: Keramisk vægrelief. Sign. monogram '60. Uglaseret lertøj på metalplade. H. 137. B. 37. D. 33.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2417/724
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 18-8-64. Tusch på papir. Lysmål 31x23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2417/726
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/725
Jeppe Vontillius: To landskaber. Begeg sign. I.V. Olie på lærred og plade. 22 x 24 og 18 x 24. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2417/723
Herdis Gelardi: Opstilling på et bord. Sign. Herdis Gelardi. Oile på masonite. 50x41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2417/722
Mogens Bøggild: Vægrelief af stentøj modelleret med høns. Delvis dekoreret med brune, grå og grønne glasurer.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2417/721
Asger Jorn: “Nuit dechirée”. Sign. Asger Jorn 69, 22/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 48x63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2417/720
Inge Hørup: Uden titel. To kompositioner. Sign. Inge Hørup. Olie på masonit. 122x24,5. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2417/716
Henry Heerup: "Asger Jorn på Vej til Paris”, 1974. Sign. Heerup, Asger Jorn Memorian. Litografi. Lysmål 74x60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/719
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2417/718
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2417/717
Al Hansen: Uden titel. Sign. Al Hansen. Olie og collage på papir. Bladstørrelse 32 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/714
Marc Chagall: Udstillingsplakat. Charlottenborg, København. Litografisk plakat. Bladstørrelse 60x42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/712
Lauritz Hartz: Landskab. Usign. Utydlig skrift. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 20,5 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2417/711
Karin Nathorst Westfelt: Bjerglandskab. Sign. KNW 47. Olie på lærred. 58 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/710
Karin Nathorst Westfelt: Uden titel. Sign. KNW 51. Oliekridt på papir. Lysmål 21,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/707
Egon Mathiesen: "Cyklister". Sign. EM, 10/4 75. Litografi. Lysmål 65 x 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2417/706
Gudmund Olsen: Ved cirkusteltet. Sign. Gudmund Olsen 49. Olie på lærred. 74 x 95.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2417/705
Agnete Jensen: Vej igennem en skov. Sign. AJ. Olie på lærred. 97 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2417/689
Henry Heerup: "Bøn i ensomheden [...]". Sign. Heerup, 27. juni 1952. Bly på papir. Bladstørrelse 9 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2417/703
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2417/700
Holger Jacobsen: Opstilling. Sign. Holger Jacobsen 48. Olie på lærred. 80 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2417/688
Saxbo: Vase af stentøj, dekoreret med lys beige glasur med brune elementer. Udført hos Saxbo. H. 17. Diam. 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/699
Axel Lind: "Orleans Eye-Spanish Sea". Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 56 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2417/698
Ejnar Nielsen: Fra Rødegaard, Odsherred. Sign. monogram 1940. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/697
Per Kirkeby: Komposition. Sign. P. Kirkeby 80, E. A. Litografi i farver. Lysmål 62 x 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2417/694
Kay Christensen: Interiør med pige. Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2417/690
Corneille: Komposition fra suiten “Femme et oiseaux II”. Sign. Corneille 86, 23/200. Litografi i farver. Lysmål 34 x 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/693
Hasse Juul: Opstilling. Sign. HJ-60. Olie på lærred. 78 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2417/692
Ib Spang Olsen: To figurkompositioner. Begge sign. Ib Spang Olsen. Bly på papir. Variable mål. (2).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2417/691
Nobuyoshi Araki: Uden titel. Sign. Araki på bagsiden. Polaroid. Bladstørrelse 10,5 x 9. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2417/669
Holger Jacobsen: Uden titel. Opstilling. Sign. Holger Jacobsen 48. Olie på lærred. 60x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/683
Karl Hansen Reistrup: "Men der han kom over Riber bro, da red den herre alene". Vægrelief af lertøj. H. 32. B. 51,5.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2417/676
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kvindelig nøgenmodel. Sign. Hagedorn-Olsen 48. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2417/686
Jane Reumert: Et par koniske pendler af porcelæn, modelleret med dekor i form af æbler og træer. H. 17. Diam. 23,7. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2417/657
Erik Hoppe: Parti fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 30 x 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2417/685
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2417/684
Niels Bjerre: Gård i solskin. Sign. N. B. 37. Olie på lærred. 54,5 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2417/680
Holger Jacobsen: Komposition. Sign. Holger Jacobsen 48. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK