Alle emner
2419/1100Lyngby
Etui af 14 kt. guld prydet med mønster og cabochonslebet safir. Vægt ca. 117 g. Ca. 5,7 x 8,7 cm.
Vurdering :
35.000 DKK Næste bud:
2419/970
Henrik Busk Andersen: Figurer. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 50 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/958
Ubekendt design: Bordlampe af messing. 1930-40'erne. H. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2419/971
Ubekendt keramiker: Vase af lertøj, dekoreret i farver med Moses ved Det Røde Hav. Sign. monogram 1929. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2419/966
Jens H. Quistgaard, Richard Nissen: To salatskåle af massiv stavlimet teak. Diam. 40-42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/969
Ubekendt møbeldesign: Entrémøbel af sortlakeret træ, betrukket med mønstret møbelstof. H. 61. B. 95,5. D. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2419/968
Tysk møbeldesign: Sidebord/magasinholder af mørkbejdset bøg på hjul. 1950'erne. H. 55. L. 59,5. B. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/967
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To serveringsfade og to smørebrædder af stavlimet teak. L. 21,5-39. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2419/959
Ubekendt design: Fritstående arkivskab af eg, front med jalousilåge. 1920-30'erne. H. 122. B. 93. D. 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/965
Ole Wanscher: Tidlig gyngestol med stel af bøg. Betrukket med skind. Udført hos France & Daverkosen.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/964
Dansk møbeldesign: Spisebord af palisander, plade med udtræk. 1960'erne. H. 72. Diam. 110. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/963
Niels O. Møller: Sæt på seks stole af palisander, sæde og ryg betrukket med grønt velour. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/962
Niels O. Møller: Et par armstole med stel af palisander. Model 65. Udført og mærket hos J. L. Møller. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/955
Arne Bang: To vaser af stentøj dekoreret med turkis glasur. Sign. monogram samt den ene 21. H. 10,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/961
Arne Hovmand-Olsen: Sofabænk med stel af sortmalet træ, betrukket med rødligt uld. Udført hos Bramin. L. 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/957
Guillaume Lo A Njoe: Figurer. Sign. Guillaume Lo A Njoe, 1966. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/960
Arne Bang: To krukker af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram H. 6 og 16,5. Diam 13 og 14. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/954
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram. Olie på plade. 33 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/956
Japanske keramikere: To chawan teskåle af rakubrændt keramik. Stemplede. H. 7,5. Diam. 11 og 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/953
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa samt sofabord med stel af massiv eg. 1950'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/932
Arne Bang: Elefantfigur af stentøj, dekoreret med grøn/brun glasur, modelleret med motiv i relief. Sign. H. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/952
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med fire skuffer med synlige tapsamlinger. H. 95. L. 190. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/939
Alban-Sebastién Gilles: “Good morning“. Par sideborde af forkromet stål. Udført hos Ligne Roset. H. 55. Diam. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/951
Dansk møbeldesign: Par lænestole med stel af eg, sæde og ryg betrukket med flerfarvet møbelstof. 1950'erne. (2)
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/950
Arne Bang: Ottekantet tedåse af stentøj, front modelleret med skibsmotiv i relief. H. inkl. låg 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2419/949
Grete Jalk: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk samt to tillægsplader med sarg. H. 72. Diam. 135. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/947
Illum Wikkelsø: To lænestole med stel af eg, betrukket med grå uld. Model ML 91. Udført hos Mikael Laursen. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/948
Arne Vodder: Justérbar lænestol og skammel med stel af bøg, betrukket med ternet møbelstof. 1950'erne. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/942
Axel Salto: Lille cylindrisk vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med bjørneglasur. H. 5. Diam. 6,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/946
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/936
Jacob Gadd: "Tintin beundrer Walther". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/945
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B; Sign. Birkemose B 2006 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/941
Harald Nielsen, Aage Weimar: "Pyramide". To æggebægre samt peberkværn af sterlingsølv. H. 3,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/944
Inge Trautner: Bordskål af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med grågrøn glasur. Usign. H. 10,3. Diam. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/943
Kaare Klint: Bordlampe af massiv, drejet mahogni. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. H. 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/940
Arne Bang: To cirkulære fade af stentøj. Sign. H. 2,6 og 2,7. Diam. 15,7 og 17. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/938
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/937
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/919
Lis Zwick: "Dvakabyggarnas vårdans I". LZ 69. Olie på plade. 21 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/935
Ubekendt maler, 20. årh.: Konkret komposition. Sign. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 24 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/934
Bernhard Lipsøe: Figurkomposition. Sign. B. Lipsøe 81. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/927
Kaare Klint: "Nørrevold". Armstol af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/933
Arne Bang: Skål af stentøj modelleret med bladværk i relief. Dekoreret med blå glasur med lyse elementer. Sign. monogram 27. H. 5. Diam. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/931
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af palisander. Haslev Møbelsnedkeri. H. 50 og 50,5. L. 58,5. B. 35,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/930
Dansk sølvsmed: Skønvirke bonboniere af sølv prydet med chrysopras og amazonit. Dansk arbejde 1915. H. 11,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/929
Italiensk fad af sølv. 20. årh. Diam. ca. 36 cm. Samt to stager af sølv. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/928
Dansk møbeldesign: Sæt på seks bøjler af bøg, inkl. vægbeslag. Bøjlelængde: 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/926
Charles Fazzino: "From Hot Pastrami to Cold Salami". 2000. Sign. Tredimensionel serigrafi i farver. Lysmål 16 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/925
David Marshall: To skulpturelle bordure af poleret aluminium og messing. H. 59 og 14. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/924
Leon Møller: Motiv fra Færøerne. Sign. LM. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/923
Inge Hørup: To kompositioner. Begge sign. Inge Hørup. Olie på plade. 122 x 24. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/922
Martin Bigum: "Havet". Sign. Martin Bigum, 200/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 49.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/921
Mette Kornbeck: Parti fra Parma, Italien, 1957. Sign. MK 57. Olie på lærred. 64 x 94. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2419/920
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på lærred. 39 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2419/918
Ville Jais Nielsen: Opstilling med tulipaner. Sign. VO. Olie på lærred. 46 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/917
Arne Johannessen: Parti fra en park. Sign. AJ. Olie på lærred. 39 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/916
Johannes Hofmeister: Landskab ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/915
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling. Sign. E.W. Olie på lærred monteret på malepap. 32 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/914
A. Dragsted: Opsats af hammerslået sølv, drevet med bladornamentik. H. 12,5. Diam. 22.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/913
Børge Mogensen: “BM 61”. Sæt på fire spisebordsstole af mahogni. Sæde og ryg med sjeneflet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/912
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af mahogni. Sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK