922/196
Et sæt på elleve franske bægre af sølv. Christofle & Cie., Paris 1840-1879. Vægt 2.375 g. H. 12 cm. (11)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
922/195
"Musselmalet" stor rektangulær bakke af porcelæn. 1116. Royal Copenhagen, 1969. L. 64 cm. B. 51 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/194
Fanny Garde: Lågkrukke af porcelæn. Sign. F. Garde, 1529/16. Bing & Grøndahl 1915-1928. H. 20 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/193
Arnold Krog: “Musselmalet Helbonde" todelt opsats af porcelæn. 1011–1012. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1894–1900. H. 38 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/192
"Sandeman Pokalen" af sterlingsølv i oldnordisk stil. A. Michelsen, København 1925. Vægt 4.427 g. H. 64 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/191
Kongelig globeformet vase af porcelæn med montering af sølv. Royal Copenhagen. A. Michelsen 1917. H. 20 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
922/190
"Lystfartøjer i Øresund" - kongelig vase af porcelæn. Sign. Chr. Benjamin Olsen 32. H. 22 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
922/189
Tidligt Ningxia dragetæppe, Kina. central design med fem dragerundeller på kejserlig gul bund. 18. årh. 225 x 355.
Vurdering :
90.000 DKK Ikke solgt
922/188
Art Deco tæppe, Kina. Dekorativt design med enkle blomstergrene, vase og landskabsmotiv. 20. årh.s første havdel. 521 x 300.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/187
Dansk serveringsbakke i skønvirkestil af sterlingsølv. Svend Toxværd. København, 1970'erne. Vægt 2.664 g. L. 60 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/186
Et par danske Louis XVI stager af sølv. Mester John Gisler, København 1786. Vægt 605 g. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
922/185
Et par danske stager af sølv i glat Louis XVI. Mester Johan Bang, København 1784. Vægt 842 g. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
922/184
Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847-1880. H. 11,5 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Ikke solgt
922/183
Heriz tæppe, nordvestlige Persien. Klassisk medaljondesign. Ca. 1940. 491 x 345.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/182
Tabriz tæppe, Persien. Udført i 1600-tals Isfahan Polonaise design udført i Petag stil. 20. årh.s midte. 379 x 282.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
922/181
Signeret Seeyed Mohamad Sanaye Isfahan tæppe, Persien. Sjældent design . Knyttet på silkekæde med korkuld. 231 x 146.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/180
A Vienna style cobalt-blue and gold ground porcelain colossal vase, c. 1900. Signed C. Forster. H. 130 cm.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
922/179
Fransk skab af mahogni med beslag og lister af forgyldt bronze, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 100. B. 153. D. 53.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
922/178
Et par store franske Charles X bordlamper af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s midte, senere omlavet til el. H. 60 med fatninger. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/177
Et par store fransk prydvaser af grøn marmor med montering af forgyldt bronze. 19. årh.s anden halvdel. 60. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
922/176
Et par sjældne Keshan Mohtasham figuraltæppe, Persien. Ca. 1910. 200 x 130.(2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
922/175
Signeret keshan figuraltæppe, Persien. Design med siddende shah. Partier med silkeluv. Signeret: Reza Sabaghian Kashan. 20. årh.s midte. 205 x 132.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
922/174
Signeret Isfahan figural tæppe, Persien. Nader shah. Plakette med påskriften: Surate Nader Shah Afshar. 19. årh.s slutning. 210 x 135
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
922/173
Antikt Kirman Lavar figuraltæppe, Persien. Afbildning af kong Houshang Shah. Signeret: Amale Ostad Asghare Kermani. 235 x 139 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
922/172
Dansk renæssance-sølv; øreskål og kerubske. 17. årh.s første halvdel. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/171
Sjælden kaukasisk vin-drikkekar af sølv med niello-arbejde. Georgien, 18. årh. Vægt 274 g. L. 34,5 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
922/170
Chelaberd karabagh tæppe, Caucasus. Design med dobbelt "Sunburst"/"Eagle" design omgivet af hovedbort med taranteller. 19. årh. 132 x 163 cm.
Vurdering :
45.000 DKK Ikke solgt
922/169
Dateret Kazak bedetæppe, Kaukasus. Centralt med bedeniche omgivet af hovedbort med liggende vinglas og egeløv. Sandsynligvis dateret 1300=1882. 142 x 93.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/168
Antikt Kuba tæppe, Kaukasus. Sjældent gentagelsesmønster med Lesghi stjerner i forskellige farvekombinationer. Ca. 1900. 259 x 168.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/167
Buste af "Romersk hærfører" af hvid marmor, drapering og rund base af rødbroget marmor, 20. årh. H. inkl. base 67 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/166
Buste af hvid marmor, romersk kejser i stil med Caracalla, cuirass af rødbroget marmor, på rund base af sort marmor. 20. årh. H. 69 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/165
Antikt Akstafa tæppe, Kaukasus. Design med fire geometriske medaljoner, karakteristiske Akstafa påfugle lignende fuglemotiver. 19. årh. 294 x 110 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
922/164
Samuel Bomansson: Et par signerede svenske rokoko spejle af forgyldt træ. Begge stemplet 'SB' og med Stockholm hallstempel 177*. H. 111. B. 44.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
922/163
Svensk stenbord med plade af Ølandsgranit, underdel af egetræ, front med skuffe. 19. årh.s midte. H. 85. L. 135. B. 67.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
922/162
"Det Warmingske stel" Ti tallerkener af ostindisk porcelæn. 1790'erne. Diam. 25 cm. (10)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/160
Barok dåse af sølv, bund graveret med adeligt våbenskjold. 17. årh.s slutning. Vægt 233 g. H. 6,4 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
922/159
Et par danske rokoko stager af sølv. Mester Andreas Brøndlund, København 1761. Vægt 655 g. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
922/158
Et par danske barok stager af sølv. Mester Philip Lorenz Weghorst, København 1723. Vægt 487 g. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
922/157
Et par danske barok stager af sølv. Mester Jens Jensen Klitgaard, København 1724. Vægt 579 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
922/155
Sønderjysk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. Ca. 1780. H. 140. B. 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/154
Stralsund faience plaque painted in yellow, blue and manganese, inserted in a Gustavian mahogany table with brass mounts and castors. 18th century.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
922/152
Et par signeret Hereke silke og metaltråde tæpper, Tyrkiet. Medaljondesign på lys bund. 20. årh.s anden halvdel. 291 x 196. (2)
Vurdering :
275.000 DKK Ikke solgt
922/151
"Flora Danica" 12 middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (12)
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
922/150
"Flora Danica" sæt på fem mokkakopper af porcelæn. 3618. Royal Copenhagen. (5+1 underkop)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
922/149
Et par store fransk empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 64. (2)
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Ikke solgt
922/148
Et par Fransk kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 18. årh.s slutning. H. 75. (2)
Vurdering :
200.000 DKK Ikke solgt
922/147
Fransk bureau plat af mahogny. 18. årh.s slutning eller 19. årh.s første havldel. H. 75. L. 142. B. 70.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
922/146
Et par store empire konsoller af mahogni med beslag af forgyldt bronze og plader af grå marmor. 19. årh.s begyndelse. H. 93. B. 156. D. 52. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
922/145
Et par franske Louis XVI kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med putto holdende lysarme i form af fakler. Paris, 18. årh.s slutning. H. 41. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
922/144
Et par franske empire stager af forgyldt bronze. 19. årh.sbegyndelse. H. 30 cm. Diam. 14 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
922/143
Et par franske empire stager af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 33. Diam. 14. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/142
Joseph Chinard, efter (France, 1756-1813): "Madame Récamier", fransk buste af hvid marmor. 19. årh.s anden halvdel. H. 64.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/141
Ephraim Ståhl: Et sæt på 18 svenske sengustavianske stole af hvidmalet træ. 18. årh.s slutning. (18)
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
922/140
Hertugelig pennebakke af sølv. Mestermærke I.S., lødighed 12. 19. årh.s første halvdel. Vægt 218 g. L. 23,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
922/139
Et par hertugelige danske stager af sølv i glat Louis XVI. Mester Jens Jensen Viol, København 1794. Udfyldte. H. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK