-
2440/500Aarhus
Asger Jorn: "Entrée de Secours", 1971. Alle sign. Seks raderinger i farver. Lysmål hhv. 34 x 30, 42 x 32 og 43 x 32. (6)
Sælges
Vurdering :
150.000 DKK Næste bud:
-
2440/501Lyngby
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt lertøj. Yderside med vertikale indridsninger i relief. Stemplet monogram, 2001. Unik. H. 12,9-13,3. B. 20. L. 23,5.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/502Lyngby
Andy Warhol: “Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Stemplet med certifikat. Serigrafi i farver. 96,5 x 96,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/503Aarhus
Peter Brandes: Hyrde. Sign. Peter Brandes, 2/6. Patineret bronze på granitsokkel. H. inkl. sokkel 56.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2440/504Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ og macassar. Front med dør, indvendigt med hylder og opbevaring.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/505Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/506Aarhus
Josef Frank: Lænestol og skammel med ben af bøg, betrukket med blåt møbelstof. Svenskt Tenn. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2440/507Lyngby
Kirsten Sloth: Oval skål af stentøj. Dekoreret udvendigt med vertiakal stregdekor i okkerbrunt, sandfarvet og mørkebrunt. L. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/508Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Pyramide. Usign. Bronze på base af hvid marmor. H. 25. B. 40,5. D. 40,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/509Aarhus
Finn Juhl: “Pelikanen”. Lænestol med ben af sortlasseret eg, betrukket med orange og sort uld. House of Finn Juhl.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/510Lyngby
Arje Griegst: “Hvid konkylie”. Serveringsfad af porcelæn med transparent glasur. Stemplet monogram, 14191. Kgl. P. L. 39.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/511Lyngby
Poul Anker Bech: "Fra en platform over havet". Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech 2008 med titel. Olie på lærred. 92 x 132.
Sælges
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/512Aarhus
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. 1968. Sign. AHS 68. Olie på lærred. 47 x 34.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/513Lyngby
Ray Eames, Charles Eames: “Lounge chair”. Hvilestol og skammel af valnøddetræ, betrukket med beige skind. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/514Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/515Aarhus
Finn Juhl: “Pelikanen”. Lænestol med ben af sortlasseret eg, betrukket med orange og sort uld. House of Finn Juhl.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/516Lyngby
Le Corbusier: “LC 4”. Chaiselong med stel af forkromet stål, base af sortlakeret metal. Betrukket med ponyskind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/517Lyngby
Sergei Sviatchenko: "The day the sun come out II". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 90.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/518Aarhus
Harald Nielsen: "Pyramide". Ovalt fad af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 600 B. Vægt 785 gr.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/519Lyngby
Josef Frank: Daybed med ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret stof. Model 775. L. 200.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2440/520Lyngby
Peter Bonde: "Pop Eye", 2004. Sign. på bagsiden. Mixed media og olie på lærred. 130 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/521Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af kirsebær, rødbrunt skind. Fredericia Furniture, 2000. L. 221.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2440/522Lyngby
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. Diam. 85,5.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2440/523Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/524Aarhus
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med vertikale riller i relief. Sign. monogram, 122. H. 9. Diam. 23.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/525Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/526Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/527Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af kirsebær, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Furniture. L. 158.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/528Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/529Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 11. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/530Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og fod af aluminium, sort skind. Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2440/531Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte stole af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Sælges
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
-
2440/532Lyngby
Corneille: Komposition fra serien “Les Adventure de Pinochhio”. Sign. Bemalet serigrafi på papir på lærred. 70 x 99.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/533Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/534Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 33”. Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/535Lyngby
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 116 x 200.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/536Aarhus
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden T. Lausten. Olie på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/538Lyngby
Ken Zier: "Lun weekend i august...", 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/539Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 98 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/541Lyngby
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 97 x 125.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/542Aarhus
Peter Brandes: Fad af lertøj, dekoreret med polykrom glasur. Sign. Brandes V, 93. L. 43,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/544Lyngby
Henry Heerup: Portræt af J. Walter. Sign. Heerup, 1936. Olie på lærred. 92 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/545Aarhus
Børge Mogensen: "Kupé". To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Model 2192. L. 154.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/547Lyngby
Jais Nielsen: Landskab med vildt. Sign. Jais-46. Olie på lærred. 77x95.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/548Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Rygefantom”. Sign. Ovartaci.... Figur af bemalet metal og papmaché, udformet som cigaretrør/pibe. L. 40.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/550Lyngby
Anne Vilsbøll: "Dream Bridge", 2000. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 133x96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/551Aarhus
Illum Wikkelsø: Tre-personers sofa med ben af palisander, betrukket med brunt skind. Model V. 11. L. 225.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2440/553Lyngby
Kristian von Hornsleth: "F.Y.A.L." 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/554Aarhus
Keld Moseholm: Figurgruppe. Sign. KMJ 16-25. Patineret bronze. H. 14. L. 13,5.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/556Lyngby
Corneille: “Eté Baroque I”. Sign. Corneille, 2002, HC V/X. Relief af polykromt bemalet træ. H. 36. B. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/557Aarhus
Bruno Mathsson: "Jetson". Et par lænestole af forkromet stål, betrukket med brunt skind. Udført hos DUX. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/559Lyngby
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw 37-38. Olie på lærred. 120 x 134.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/560Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh., kopi efter Olaf Rude: Kubistisk opstilling. Usign. Olie på lærred monteret på masonit. 68 x 58.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/562Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/563Aarhus
Arne Vodder: Lænestol med ben af palisander, betrukket med brunt skind. Udført hos Ivan Schlechter. 1960-70'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/565Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/566Aarhus
Yan Zortichak: Uden titel. Utydelig sign. 1994. Polykromt indfarvet prismeglas og granit. H. 28. L. 38.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/568Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/569Aarhus
Stanislaw Wysocki: Figur. Sign. Stan Wys, 1/2 AP, 2002. Skulptur af delvist poleret bronze. H. 96.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/571Lyngby
Henrik Bloch: "Dekorations udkast til Aladdin". Sign. Henrik Bloch. Gouache på papir. Lysmål 52 x 68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/572Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 280". Modul/hjørnesofa af bøg, hynder med lyst. Udført hos Getama. L. 220. (5)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud: