-
2440/1Lyngby
Anthonore Christensen: Palmer ved Monte Pinco, Rom. Sign. monogram Rom 1871. Olie på lærred. 39 x 55,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/2Aarhus
Engelsk regency standur i kasse af mahogni med spilleværk og strike-silent funktion. 19. årh.s begyndelse.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/3Lyngby
Et par franske Empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 54 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/4Aarhus
P. S. Krøyer: Portræt af en pige fra Granada. Sign. S. Krøyer, Granada, 29. Maj 1878. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/5Lyngby
Lille dansk renæssancekiste af egetræ, med rigt udskåret front. Delvis, 17. årh. H. 67. B. 99. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/6Lyngby
Signeret farvepræsentationsfotografi af kong Olav V af Norge (1903-1989), afbildet i generalsuniform.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/7Lyngby
Christian Zacho: “Forår i Lellinge”. Sign. Chr. Zacho 1907. Olie på lærred. 104 x 137.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2440/8Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire skuffer. 18. årh. H. 122. B. 123. D. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/9Lyngby
“Flora Danica” vinkøler af porcelæn. 3570. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. L. 21 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/10Lyngby
'El Comandante'. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den cubanske revolutionsleder Fidel Castro.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/11Lyngby
Fransk Louis Philippe kaminspejl i ramme af forsølvet og sortmalet træ. 19. årh.s midte. H. 135 cm. B. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/12Aarhus
"Flora Danica". Otte par bouillonkopper af porcelæn, dekorerede med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2440/13Lyngby
Francisco José de Goya: De que mal morira? (Slår sygdommen eller lægen ham ihjel?). 1797-1798. Planche 40 fra “Los Caprichos”.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/14Aarhus
Fladlåget spansk "Cassone" kiste af eg, rigt udskåret med våbenskjold og bladværk. 18. årh. H. 62. L. 150. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/15Lyngby
Et par frugtskåle af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld. 2863 og 2858. Meissen, 19. årh. Proveniens; Efterkommere af Frederik VIII af Danmark. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2440/16Aarhus
P. S. Krøyer: Portræt af P. S. Krøyers plejemor. Sign. monogram 1876. Vandfarve på papir. Lysmål 21 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/17Lyngby
George Henry Walton 1867-1933: Arts & Crafts gateleg bord af mahogni. H. 69 cm. B. 26/91 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/18Aarhus
To dele "Perlestellet" af porcelæn, privat dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. L. 16 og 24. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/19Lyngby
N. A. Abildgaard: En karikaturtegning og to mytologiske motiver. Usignerede. Sepia og bly på papir. Varierende mål.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/20Aarhus
Nyklassicistisk spejl i ramme af mahogni, todelt spejlfelt, udskåret med perlestaf. Cirka 1800. H. 134. B. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/21Lyngby
Kugleformet lampe af porcelæn modelleret med siddende ugle. 1303/425. Royal Copenhagen. H. ekskl. base 27 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/22Aarhus
Michael Ancher: Portræt af en ældre kvinde med hvidt hår fæstnet i en knold. Sign. M. A. Olie på lærred. 28 x 25.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2440/23Lyngby
Rundt senempire piedestalskab af mahogny, profileret top, buet dør bag hvilken hylde. Ca. 1830. H. 157 cm. Diam. 60 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/24Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Fem tallerkener af porcelæn, dekoreret med underglasur blå. Kgl. P. Diam. 23,5. (5)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/25Lyngby
H. A. Brendekilde: En vej skærer gennem et vinterlandskab med en mølle i horisonten. Sign. H.A.B. 32,5 x 40.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/26Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af Berlin Murens opførelse i august 1961.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/27Lyngby
Et par kinesiske skåle af porcelæn. 19. årh. H. 5 cm. Diam. 13 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/28Aarhus
Helga Ancher: Oprørt hav. Verso portræt af Inger Saxild (gift Hagemann). Sign. H. A. 17. Olie på træ. 46 x 37.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/29Lyngby
Rigmor Mydtskov: Signeret farvepræsentationsfotografi af prinsesse Benedikte af Danmark (f. 1944).
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/30Aarhus
Buddha af forgyldt bronze, siddende i bhumisparsha mudra på dobbelt lotustrone. Siam. 19. årh. H. 69.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/31Lyngby
Olga Alexandrovna: Blomster i en solkinsfyldt vindueskarm. Sign. Olga. Olie på malepap. 46 x 54.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/32Aarhus
Et par medaljonstole af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/33Lyngby
Kinesisk emaille sur biscuit figur af Guanyin. Kangxi 1662-1722. H. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/34Aarhus
Christian Zacho: Åløb gennem skoven, sommerdag. Sign. Chr. Zacho 1904. Olie på lærred. 88 x 125.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/35Lyngby
Ovalt senempire piedestalskab af mahogni, profileret top, front med buet dør. Ca. 1840. H. 145. B. 63. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/36Aarhus
Serveringsfad af sterlingsølv, graveret med Den Danske Frimurerordens logebygning i Aarhus. F. Hingelberg. Diam. 42.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/37Lyngby
Vilhelm Petersen: Vinje ved en gård i Alperne. Ca. 1850. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23 x 28.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/38Aarhus
Fire næsten identiske franske armstole af nøddetræ. Louis XV form. 19. årh. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/39Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Syv kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. Diam. 17,5. (7)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/40Lyngby
Usædvanligt stort s/h fotografi af den argentiskfødte revolutionsleder Ernesto 'Che' Guevara (1928-1967).
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/41Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af senere bemalet træ, front med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 124. D. 56.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/42Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: "Orientalsk danserinde" og "Balipige". To figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. H. 21 og 22. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/43Lyngby
Jacob Fabris, tilskrevet: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/44Aarhus
Fritstående diplomat skrivebord af sortlakeret træ. Rokoko form. 20. årh. H. 79. L. D. 90. 156.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/45Lyngby
Holland & Holland kal. 244 H&H Mag repeterriffel. Nr. 2922.
Sælges
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
-
2440/46Aarhus
Johan Erik Lindh, tilskrevet: Et par ovale portrætter. Usignerede. Olie på lærred. Hver 70 x 57. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/47Lyngby
Svensk reol med underskab af bemalet træ. Gustavainsk form, 20. årh. H. 235. B. 112. D. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/48Aarhus
"Musselmalet Helblonde og Halvblonde". Kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (29)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/49Lyngby
Siegwald Dahl: Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147 x 112.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/50Aarhus
Moud tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s slutning. 300 x 201.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/51Lyngby
12 kinesiske Canton billeder af adelige mænd og kvinder. Gouache på rispapir. I hæfte. Ca. 1880-1900. Billedfelt ca. 25,5 x 16 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/52Aarhus
Joakim Skovgaard: Parti fra Knabstrup. Sign. JS 21. Olie papir monteret på malepap. 20 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/53Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/54Aarhus
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten. Sign. Simon K 88. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/55Lyngby
Theodor (Fedor Petrovich) Tchoumakoff: Portræt af en ung kvinde i turkisblå kjole. Sign. Th. Tchoumakoff. Olie på lærred. 59 x 49.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/56Aarhus
Par rokoko spejle i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 42. B. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/57Lyngby
Tre skåle dekoreret i farver med "splash" dekoration. Kangxi 1662-1722. H. 7-7,5 cm. Diam. 15 og 21,5 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/58Aarhus
Hans Brasen: En ung pige og en dreng ved en flodbred. Usignreret. Olie på lærred. 93 x 73.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/59Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ, hver med skuffe og paneldør, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 82. B. 42. D. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2440/60Lyngby
'Fist of God'. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af testsprængning af atombombe på Marshall Øerne i 1952.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/61Lyngby
Carl Johan Sjöstrand: En ung jæger i lang grøn frakke med et gevær i hånden stående ved i en flod. Sign. Carl Joh. Sjöstrand 1836. Olie på lærred. 109 x 86.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: