-
2439/921
Poul Henningsen: "PH 3/2". Et par pendler med fatningshus af sortforkromet metal, skærme af flerlags opalglas. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/924
Myre Vasegaard: Rund skål af stentøj. Dekoreret med transparent gråhvid samt rødlig okkerbrun glasur. H. 10,9-11,4. Diam. 15-15,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2439/917
Tage Poulsen: Et par armstole af massiv fyr, sæder med papirgarn. Udført hos gm møbler. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/923
Vilhelm Wohlert: Standerlampe af teak med justérbar arm. Model 325. Udført hos Le Klint. H. 150.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/922
Skandinavisk design: Lysekrone med stel af patineret messing, skærme af opalglas. 1950'erne. H. 80. Diam. 62.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/920
Poul Henningsen: "PH 3/2". Et par pendler med fatningshus af sortforkromet metal, skærme af flerlags opalglas. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/919
Nanna Ditzel: Service af fajance, dekoreret med æggeskalsfavet glasur. Udført hos Søholm, Bornholm. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/918
Poul Henningsen: "PH-3,5/2,5". Bordlampe med stel af bruneret messing. Skærme af ravfarvet glas.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2439/915
Dansk møbeldesign: Safaristol med stel af bøg, sæde, ryg og armlæn med brunt skind. 1970'erne.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/916
Ole Wanscher: “Rungstedlund”. Dækketøjsskab af mahogni med hylder og udtræksbakke. H. 140. B. 120. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/913
Hans J. Wegner: "CH 50". Armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2439/914
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/912
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af eg med udskæringer og svungen kehlet kant. 1940'erne. H. 59. L. 112. B. 57.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2439/911
Ole Wanscher, tilskrevet: Kommode af mahogni, front med ni skuffer med messinggreb. H. 141. B. 90. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/910
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 72. B. 183. D. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/906
Niels Helledie: Adam, Eva og Slangen i Edens have. Relief af delvis matglaseret keramik indfattet i træplade. 44 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/909
Et par bogstøtter af patineret zink i form af Amor med buen. Udført 1930'erne. H. 20. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/908
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40'erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/907
Børge Mogensen: Et par sofaborde af valnød. Model 5363. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/905
Mogens Koch: Reolvæg af massiv eg, bestående af fem bogkasser og to sokler. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/904
Paul Erland: Siddende kvinde. Sign. PE 1/1, 84. Patineret bronze og granit. H. 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/903
Ingmar Relling: "Siesta". Høj- og lavrygget lænestol med stel af bøg, betrukket med alcantara. Westnofa. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/902
Georg Jensen: Lille oval kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. H. 6,2. B. 9,7. L. 13.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/901
Nanna Ditzel: Et sæt på fem stole, rundt bord samt skammel af sort glasfiber. (7)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/899
Bruno Mathsson: "Berlin". Daybed med stel af birk, løs hynde betrukket med grå uld. H. 49. L. 200. B. 102.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/898
Renate Müller: Terapi gås af hessian og blåt og rødt skind. H. Josef Leven KG/Sonneberg. H. 59. L. 50. B. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/897
Børge Mogensen: Skænk af eg, front med låge, bag hvilken hylder. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 80. B. 119. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/895
Jeremy Borsos: "Our Freind the Atom". Sign. på bagsiden. Olie på plade. 50,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2439/896
Bernard Buffet: "Lion" og "Rhinoceros". To dybe tallerkener af sterlingsølv. Tryksign. Diam. 20,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/893
Ludvig Jacobsen: Gårdeksteriør med legende børn. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 41 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/892
Frank Hammershøj: Kystparti, antageligt ved Nordfyn. Sign. FH. Olie på lærred. 38 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/891
Vibeke Klint: To tæpper af uld. Lys, geometrisk dekor på blågrå bund. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/886
Rimme Design: "Rimme". Tre bogkasser af amerikansk kirsebærtræ. H./L. 72. D. 29. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/885
Ubekendt design: Daybed i orangemalet træ med skuffe samt opbevaring. Monteret på hjul. Betrukket med stribet/farvet uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/890
Ib Kofod-Larsen: Skænk af riopalisander. Front med fire døre samt fire skuffer, indvendigt med justérbare hylder samt udtræksbakker.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2439/889
Verner Panton: “1–2–3”. Et par stole med stel af børstet aluminium, sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2439/888
Engelsk art déco opsats af sterlingsølv. Walker & Hall, Sheffield 1945. H. 5. Diam. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/887
Arne Jacobsen: “Grand Prix” Et sæt på fire spisestole med ben af forkromet stål. Ryg og sæde af formbøjet bøg. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/884
Struer Kajak: Kajak af mahogni og wengé. Udført og stemplet hos Struer Kajak. L. 523. B. 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2439/883
Michael Bundesen: "En tanketorsk". Sign. MB 2015. Akryl på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2439/882
Jens H. Quistgaard: Fire glasbakker samt fire tændstikæskeholdere af teak indlagt med sølv. Udført hos Dansk designs. (8)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2439/881
Kirsten Thellefsen: "Forårsol og hingstevrinsk på hoppebakken". Sign. Ki Th. Relief af glaseret keramik. 39 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/880
Jens H. Quistgaard m.fl.: Isspand af massiv stavlimet teak og to bakker af teak. Bakker L. 60 og 26 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/879
Ejler Bille: To kompositioner. Sign. Ejler Bille 78, 121 og 125/150. To litografier. Lysmål hver 40 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/876
Einer Mathiesen: Havneudsigt. Sign. EM. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
320 DKK -
2439/878
Dansk snedkermester: Dækketøjsskab af bøg og teak. Front med to døre, Indvendig med hylder. H. 140. B. 121. D.41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2439/867
Ole Wanscher: "Ægypterskammel". Foldeskammel af sortlakeret ask. Udspændt med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/877
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål, udtræk samt tillægsplade. Top af hvid laminat. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/872
Poul Henningsen: "PH-4/4". Fatningshus af forniklet metal. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/875
Erik A. Frandsen: Uden titel. Signeret og dateret. Mixed media på papir. Bladstørrelse 32 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/874
Gerd Bøgelund, Jørgen Mogensen: Bordskål og fad af stentøj med reliefdekor. Kgl. P. Diam. 21 og L. 22 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/869
Poul Henningsen: "PH-4/4". Fatningshus af forniklet metal. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2439/868
Vilhelm Lauritzen: Tre væglampetter af hvidlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. L. 45. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/871
Verner Panton: “Fun 1 DM”. Pendel med tre-rings stel af forkromet stål, kædeophængte skaller af perlemor. H. 47. Diam. 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2439/870
Poul Henningsen: Reversedele til "PH-langlyslampe". Udført hos Louis Poulsen. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/839
Erik Bille Christiansen: "Heartbreaker", 2017. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2439/866
Kirsten Sloth: To cylinderformede krukker af stentøj, dekoreret med mørkgrønne glasurer. Stemplet. H. 9,5 og 13,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/865
Dansk møbeldesign: Rektangulært sofabord af riopalisander med to underliggende udtræksbakker 1960'erne. H. 58. L. 125. B. 61.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/864
Knud Jans: Komposition med figurer. Sign. Kund Jans 1981. Oliekridt på papir. Lysmål 23 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2439/863
Lis Ehrenreich: To krukker af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med hvid og grønlig askeglasur. H. 17 og 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/862
Inger Rokkjær: Skål af stentøj, dekoreret med brun og mørk glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 8,5. Diam. 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK