-
2439/286
To venetianske vinglas med stilke i form af søheste. 20. årh. H. 24,5 og 28,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2439/285
Carl Locher: Ti marineskitser. Delvis sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 11 x 14-35 x 51. Uindrammet. (10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2439/284
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2439/283
Ashanti vedhæng i form af maske samt to figurer af bronze. Ghana. 20. årh. Vedhæng L. 9. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/278
En samling Buddha-hoveder af patineret bronze. 18.-19. årh. H. 3-7,5. (22)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2439/282
Tibetansk teleskophorn, "Rag Dung", af kobber med montering af sølvholdigt metal. 20. årh. L. 40-95.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/252
Et par franske casoletter af rødbroget marmor og forgyldt bronze. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2439/279
To par empire kopper samt “Hetsch” vase af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/277
Kurinuki vase af stentøj, dekoreret med grålig glasur. Signeret. Japan. 20. årh.s midte. H. ca. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/276
Skrivetøj af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster og bladværk. Nordtyskland. 18. årh. H. 6. L. 17. B. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/275
Shigaraki tedåse af stentøj med låg af ben. Signeret. Japan. 20. årh.s midte H. 7,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/274
Skønvirke tedåse af porcelæn, dekoreret med dansende kvinder og imiteret fletværk. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/268
Carl Locher: “Storm, Skagen” samt marine. Tryksign. To raderinger. Lysmål 29 x 35 og 30 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/273
Ovalt skrin af sølv, indvendigt forgyldt. 20. årh. H. 5,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2439/272
Burmesisk beteldåse af sølv, prydet med figurer, fugle og bladværk i relief. Vægt ca. 152 g. Ca. 1900. H. 7,5. L. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/249
Marinus Nielsen: Gårdeksteriør fra Læsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/270
Vinkande af porcelæn, dekoreret med maskeroner og vinranker af biscuit i relief. 19. årh. H. 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/269
Lommelærke af brunt glas, pæreform med tyr og krydsende le og rive. Conradsminde. 19. årh. H. 12.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/264
Græsk æg af delvist forgyldt sølv. H. 14. Udfyldt.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/265
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål og plastik ca. 3590 g. (143)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/263
Valdemar Irminger: Kystparti med får. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/262
Alexander Schmidt: Vinter i skoven. Sign. AS, 89. Olie på lærred monteret på plade. 16 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/261
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/260
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/259
Et par irske lysestager af sterlingsølv. Udført hos Irish Silver Ltd, 1977. Udfyldte. H. 21. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/258
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/257
Poul Friis Nybo: Afteninteriør med en kvinde foran spejlet. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 43 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/256
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/247
Johannes Larsen: "En krabbedykker" mm. Én sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. 9 x 12 - 23 x 29. Uindrammede. (10)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/255
Skønvirke øreskål og strøbøsse, henholdsvis Kbh. 1914 og 1919. Derudover Louis XVI form kaffekande, Kbh. 1899. Vægt 1325 g. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/253
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2439/251
Skål af sølv, gennembrudt kant rigt prydet med blomsterranker, fugle og putti. 20. årh. begyndelse. H. 6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/250
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/248
Lågkrus af lertøj med ligeknækket låg af sølv. Mester Hans Budtz Sommerfeldt, Aalborg. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/245
Hedevig Winther: Skovparti med solstrejf. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/235
"Musselmalet Helblonde med guld". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/244
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/243
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/242
Peter Ilsted: “Udsigt fra Villa d'Este”. Sign. Peter Ilsted, 40/9, orig. radering. Mezzotinte. Lysmål 50 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/241
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/239
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/237
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/236
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2439/234
Ubekendt maler, ca. 1800: Interiør fra en kro. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 24 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2439/233
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/230
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/220
Johannes Larsen: "Gejrfugle". 1921. Sign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 16 x 21,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/229
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/214
Kinesisk brushpot af hardwood, 20. årh. H. 16,5 cm Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/228
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/227
Russisk tøndeformet tekop af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Tilsyneladende umærket. 19. årh. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2439/226
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/225
Tōshi Yoshida (f. 1911, d. 1995): To træsnit i farver. Seglmærkede. Indrammede. Lysmål 23,5 x 36/36,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2439/200
Fire upolerede ravklumper. Vægt 234 g. L. 6-8 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/224
Eugène Marioton: 'Le Lancer'. Sign. E. Marioton. Skulptur af patineret bronze på base af rødbroget marmor. H. 38/40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2439/222
“Tuborg øl - Mineralvand”. Reklameskilt af emalje. H. 70. B. 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/223
To køreplaner af bemalet metal. 20. årh. H. 20 cm. B. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/217
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/216
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/221
Engelsk krus af sterlingsølv. Udført hos Charles Edwards, London. H. 12,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/219
P. S. Krøyer: “To Skagensdrenge”. Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK