2425/907
Luca Nichetto: "Cloud". To pers. sofa med stel af stål. Betrukket med cognacfarvet skind. L. 170.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/909
Paul Leroy: "Spinal Table". Spisebord med plade af hvidt laminat, stel af stål. H. 72. L. 210. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2425/897
Arne Bang: Konisk vase af stentøj indridset med vertikale riller. Dekoreret med blå, grå og grøn glasur.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/905
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2425/904
Allan Schmidt: "Januar", Sign. AS. Olie på lærred. 59 x 45.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/903
Anders Pehrson: "Bumling". Par pendler af forkromet og cremefarvet metal. H. 23. Diam. 40 (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/902
Dansk møbeldesign: Funkis spisebord af elm, plade med skjult udtræk i enderne. 1940'erne. H. 73. L. 140/259. B. 95.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/901
Svend Hammershøi: Bordlampe af lertøj dekoreret med sort/hvid askeglasur. Udført hos Kähler. H. ekskl. montering 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/900
VOLA: Udstillingsvæg af bemalet MDF med diverse dispensere, spejl, greb m.m af stål. Udført hos Vola. H. 160. B. 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/899
Fog & Mørup: "Fakkellampen". Bordlampe af patineret metal, lampestamme af røgfarvet glas. H. 44.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2425/898
Verner Panton: “Fun 1 DM”. Pendel med tre-rings stel af forkromet stål, kædeophængte skaller af perlemor. H. 47. Diam. 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/870
Bodil Manz: Oval skål af tyndt porcelæn. Dekoreret med hhv. lyseblå- og rødglaseret, geometrisk dekor. L. 20,8.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/896
Arne Bang: Konisk vase af stentøj med indridsede vertikale riller. Dekoreret med sandfarvet glasur.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/895
Svend Aage Holm Sørensen: "Silhouette". Standerlampe af sortlakeret stål. Udført hos Warm Nordic. H. 115.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2425/894
Søren Kent: Uden titel. Sign. Søren Kent 00. Olie på masonit. 120 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/893
Henry Heerup: Komposition med figurer. Usign. Litografi. Bladstørrelse 25 x 17.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2425/891
Monica Backström: “Kaleidoscope”. Skulptur af transparent og bemalet glas. Sign. Udført hos Kosta Boda. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2425/892
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/880
Michael Kvium: "Fingerpeg". Sign. Kvium 99, 38/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2425/890
Louis Poulsen: Par udendørslamper af galvaniseret jern med kupler af af plexiglas. H. 46. L. 56. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/888
Dansk møbeldesign: Armstol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med brunt uld. 1960'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2425/887
Christian E. Hansen: "Kanada". Sofabænk med stel af bejdset bejdset bøg. Udført hos Fritz Hansen. L. 163.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2425/886
Illum Wikkelsø: Et par lænestole med stel af palisander og lyst møbelstof. Udført hos Holger Christiansen. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/885
Nanna Ditzel: “Lulu”. Vugge af bøg monteret med hjul. Udført hos Brdr. Krüger. H. 83. L. 95. B. 60.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/883
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/882
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/881
Ryan McGinness: “Black holes”. Sign. To litografier i farver og et monoprint. Bladstørrelse hver 76 x 54. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/879
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af forkromet stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/872
Lars Møller: Sæt på fire stole af massiv eg. Sæde og ryg betrukket med patineret, sømbeslået Nigerskind. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/875
Dansk snedkermester: Bænk af patineret eg. Sæde betrukket med patineret naturskind. H. 89. L. 147. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/876
Niels O. Møller: Sæt på seks stole af palisander. Betrukket med sort skind. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/874
Skønvirke: Sæt på fem armstole af mahogni med ornamentik. Betrukket med sort skind. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/873
Thomas Bernstrand, Stefan Borselius: "BOB". Tre puf betrukket med patineret, brunt skind. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/871
Per Lütken: “Dråben”. Stor vase af transparent blåviolet glas. H. 43. B. ca. 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/865
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys okkerbrun glasur.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/868
Brita Grahn: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Blomstermønster i gule og brune nuancer på grøn bund.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/861
Arne Bang: Konisk vase af stentøj, indridset med vertikale riller. Dekoreret med grøn glasur med mørke elementer. H. 12,2.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/866
Lisa Larson: “Charlotta”. Figur af stentøj, delvis dekoreret med hvid, brun og gul glasur. H. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/863
Maurice Burke: Seks stole af hvid plast på drejesokkel af hvidlakeret stål. Udført hos Arkana. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/862
Hans Engholm, Svend Åge Willumsen: Cirkulært bakkebord af teak. Udført hos Fritz Hansen. H. 42. Diam. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/860
Hans J. Wegner: "J 16". Gyngestol af teak med sæde af flettet papirgarn. Tegnet 1944. Udført for FDB-Møbler.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/858
Aka Høegh: Kompositioner med dyr. Sign. Aka Høegh, 2022. Litografier i farver. Bladmål 29 x 38. Uindrammede. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/857
Thomas Arnel: "Den sovende hundestad". Sign. Litografier. Lysmål 39,5 x 29,5. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/856
J.V. Martin: "Peinture de luxe". Sign. Martin. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/853
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt uden dele af stål ca. 975 g. (35)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/852
Georg Jensen: Cirkulært fad af hammerslået sterlingsølv med perlebort. Dessin 210 C. Diam. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/849
Dansk snedkermester: Kommode af palisander. Front med fire skuffer med messinggreb. H. 81. B. 58. D. 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/848
Per Dahl: Komposition med figurer. Sign. Per Dahl 77. Mixed media på masonit. 61 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2425/847
Martin Kaalund-Jørgensen: Stueinteriør med en potteplante i en vindueskarm. 1932. Sign. Olie på lærred. 85 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/844
Fritz Hansen: Sofa betrukket med grøn velour. Udført 1950érne. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/843
Dansk møbeldesign: Et par lænestole betrukket med ben af bejdset bøg. Betrukket med rød velour. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/842
Ubekendt design: Bordlampe af teak, udskåret med hjorte i relief. Udført 1960érne. H. eksl. fatning 34.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/841
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Figur af blanc de chine. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 108. H. 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/840
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 55/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2425/838
Dansk snedkermester: Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/837
Ingemann Jørgensen: Landskab i månelys. Sign. Ingemann Jørgensen. Olie på lærred. 78 x 101.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2425/836
Maarten Baas: "Smoke". Lænestol af brændt træ, behandlet med epoxyharpiks. Udført hos Moooi.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/835
Niels O. Møller: Spisebord af palisander med hollandsk udtræk. H. 74. L. 150/266. B. 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/833
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands, 72. Akvarel og olie på papir. Bladstørrelse 41 x 38.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/831
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/830
Charles Eames, Ray Eames: "DSX". Skalstol med stel af forkromet stål, sæde og ryg af hvid plastik. Udført hos Vitra.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt