2423/940
Nils Kähler: Vase af stentøj, delvis dekoreret med transparent blå glasur. Sign. Nils, HAK. H. 25. Diam. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2423/941
Vibeke Fischer: Bordskål af stentøj. Dekoreret med mørk- og turkisblå glasur samt med udsparede felter. Sign. monogram 99. Unik. H. 9. Diam. 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2423/934
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK, Danmark. H. 46. Diam. 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2423/937
Helge Holmskov: Hoved af kvinde med tørklæde. Usigneret. Patineret gips monteret på sokkel af træ. H. 38.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2423/935
Eyvind Olesen: Fugle. Sign. Eyv Olesen 57. Olie på lærred. 50 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2423/933
Jens H. Quistgaard: "Flexi Light", m.fl. En samling lysestager af støbejern, messing og palisander. L. 5,5-13. (18)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2423/932
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 49 x 65.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2423/930
Kay Christensen: Uden titel. Sign. Kay C, 1971. Oliekridt på papir. Lysmål 53 x 34.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2423/929
Randi & Katrine: "Tårnmanden" og "Transformertower". To skulpturer. Sign. Bemalet træ og beton. H. 27 og 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2423/928
Helge Holmskov: Konkret skulptur. 1961. Sign. monogram 61. Brændt rødler. H. 22. B. 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2423/927
Jørgen Mogensen: Fem fade af stentøj modelleret med fuglemotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (5) E5
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2423/926
Christian Joachim: Rund vase af stentøj, top modelleret med fire åbninger til placering af blomster. H. 16,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2423/924
Knud Kyhn: Figur af stentøj modelleret som faun. Dekoreret med Sung glasur. H. 33,5. E2
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2423/923
Barbro Sprinchorn: "Liten Kanna". Håndvævet tekstil af uld. Motiv på lys base. H. 45,5. B. 37,5. B4
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2423/916
Shinsaku Hamada: Flaskeformet vase af stentøj, dekoreret med kaki-glasur. Signeret æske medfølger. H. 21,5. B. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2423/921
Arne Hovmand-Olsen: Sofabænk med stel af sortmalet træ, betrukket med rødligt uld. Udført hos Bramin. L. 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2423/920
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg, betrukket med rødt møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2423/910
Per Lütken: Organisk formet vase af mundblæst glas i hvide, grå og brune nuancer. Udført hos Holmegaard. H. 46,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2423/919
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2423/918
Jo Hammerborg: "Nordlys". Et par væglamper af messing. Skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2423/913
Børge Mogensen: "Biblioteksbord". Spisebord af eg med to klapper. P. Lauritsen & Søn. H. 70. L. 124/248. B. 92,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2423/917
Jo Hammerborg: "Nordlys". Et par dobbelt væglamper af messing. Skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2423/915
Alvar Aalto: Daybed af birk. Hynde betrukket med ternet uld. H. uden madras 36. L. 203. B. 93.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2423/890
Børge Mogensen: To-pers. sofa med ben af eg, sider samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2423/912
Bent Jensen: "Familien". Sign. på bagsiden Bent Jessen. Olie på plade. 33,5 x 43.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2423/911
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2423/909
Axel Salto: Rund vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20667. Kgl. P. Udført 1969-1974. H. 20,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2423/899
J.V. Martin: "Associationer". Sign. J. V. Martin samt på bagsiden med titel. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2423/908
Erik A. Frandsen: Uden titel. To kompositioner. 1986. Sign. Radering og mixed media. 28,5 x 22,5 og 29,5 x 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2423/907
Yasin Atia: Unde titel. Sign. Yasin Atia 04. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2423/906
Harald Nielsen, Gundorph Albertus, Johan Rohde, Evald Nielsen: Tre serveringsdele af sterlingsølv samt en teske af sølv. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2423/905
Ubekendt kunstner: Organisk form. Usigneret. Skulptur af træ. H. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2423/904
Trine Boesen: "Hot Potato". Sign. på bagsiden Trine Boesen, 2012. Akryl på lærred. 75 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2423/903
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. Børge Jørgensen 88. Børstet og poleret stål. H. 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2423/902
Peter Voigt: Figurkomposition. Sign. på bagsiden Peter Voigt, stemplet Peter Voigt 2023. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2423/901
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med to skuffer og fire låger med udskæringer. H. 78,5. B. 200. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2423/900
Kähler: Gulvvase af uglaseret lertøj. Sign. HAK, Danmark. H. 48,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2423/894
Valdemar Andersen: Togulykke. Sign. monogram. Olie på plade. 104 x 130.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2423/897
Dansk møbeldeisgn: Et par lænestole med stel af massiv eg, betrukket med grønstribet uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2423/895
Eigil Svendsen: Cirkulært bord med stel af eg, plade af teak med skaktern af palisander og ahorn. H. 52. Diam. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2423/893
Valdemar Andersen: By i brand. Sign. monogram. Olie på plade. 104 x 130.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2423/891
Valdemar Andersen: Trafikuheld. Sign. monogram. Olie på plade. 104 × 130.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2423/889
Sven Wejsfelt: Vase af stentøj, dekoreret med blåspættet glasur. Sign. SWen samt med studiohånd, 82. Unik. H. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2423/881
John Kørner: "Warm glacier" og "Liquids and Lights". Sign. To offsettryk. Bladstørrelse 64 x 50. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2423/888
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 46/75. Serigrafi i farver. Lysmål 62 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2423/886
Teddy Sørensen: "Expo Sevilla", 1992. Sign. Teddy. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 50 x 70.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2423/885
Nanna Ditzel: Spadserestok af teak med indlægninger af lyst træ. Udført hos Kolds Savværk. Formgivet 1958. L. 94.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2423/882
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj, modelleret med bladværk i relief. Sign. H. 13. Diam. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2423/884
Ib Braun: Erotisk par. Sign. IB. Patineret bronze. H. 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2423/880
Mike Ruiz Serra: "Quad". Stort sofa-/loungebord støbt af hvid composit. H. 27. L./B. 125.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2423/875
Nanna Ditzel: Lounge Chair, model 2631. Fredericia Furniture.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2423/879
'HAV' testel af porcelæn, bestående af tekande, 4 termokopper, 4 små tallerkener (diam. 17), 1 lille kande samt et lille fad (diam. 28 cm). Royal Copenhagen.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2423/878
Verner Panton: Spiral Mini pendel. Formgivet 1969. Udført hos Verpan.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2423/877
Poul Kjærholm: "PK-8". Sæt på seks stole med stel af satinbørstet aluminium. Skal af sort plast. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2423/869
Niels O. Møller: Sæt på seks armstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2423/876
Arne Bang: Ottekantet tedåse af stentøj, front modelleret med skibsmotiv i relief. H. inkl. låg 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2423/874
Nanna Ditzel: Lounge stol, model 2631.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2423/873
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. RC 2011. Mixed media collage. Rammemål 66 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2423/872
Hans J. Wegner: "GE 290". Lænestol af eg. Hynder betrukket med lys uld. Udført og mærket hos Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2423/871
Hans J. Wegner: Tre pers. sofa af eg. Hynder betrukket med lys uld. Udført og mærket hos Getama. L. 180.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2423/870
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med udtræk, inkl. to foldbare tillægsplader.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK