-
2438/990
Henning Koppel: "Hvid Koppel". Middags- og kaffeservice af blanc de chine. B&G og Royal Copenhagen. (93)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/988
Dansk snedkermester: Sofa/bænk med stel af eg. Betrukket med blomstret stof. L. 154
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/993
Louis Poulsen: Et par justérbare væglamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. L. 42. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/992
Joan Miró: "Derriere le miroir". Usign. To tidsskriftsmapper med litografiske kompositioner. Bladstørrelse 38,5 x 28. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/935
Gunnel Nyman: Vase af klart glas ilagt luftbobler. Sign. G. Nyman, Nuutajärvi, Notsjö, -53. H. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/991
Axel Salto: "Klingen". 2. Aargang. Kbhvn. 1942. Sign Salto i kolofonen. Nummer 364. 34 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/989
Arne Jacobsen: "AJ 50". Et par udendørs væglamper af sortlakeret aluminium. Udført hos Louis Poulsen. H. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/987
Dansk snedkermester: Bord af eg med massiv top. Front med to skuffer, greb af palisander. H. 74. L. 84. B. 59.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/980
Verner Birksholm: Sofabord af teak, fold- og drejbar top. H. 36/37. L. 70/96. B. 50/70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/986
Dansk design: Fire hynder betrukket med sort skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2438/985
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ med profilerede kanter, skuffer og ben. H. 76. B. 119. D. 58.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2438/983
Arne Jacobsen: "AJ 50". Et par udendørs væglamper af sortlakeret aluminium. H. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/982
Grete Jalk: Skammel med stel af stål. Cirkulært sæde betrukket med sort skind. H. 38. Diam. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/981
Henry W. Klein: Skænk af palisander. H. 104. B. 130. D. 44.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2438/979
Arne Vodder: Fritstående skrivebord af riopalisander. Top med kehlede ender, front med fem skuffer
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/962
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Armstol af patineret eg med sæde af flettet papirgarnsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/978
Dansk snedkermester: Tre skamler af mahogni og bejdset bøg. Sæde betrukket med brunt skind. Udført 1930–1940'erne. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/976
Mogens Koch: Højdejustérbart sofabord af mahogni. H. 35/47. L. 71,5. B. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/975
Kaare Klint: Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 75. Diam. 125.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/973
Henry Kjærnulf: Et sæt på 14 stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 58. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (14)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/972
Hans Vangsø: To firsidede vaser, dekoreret med lys glasur med rødlige og blålige elementer. H. 11,5 og 14. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2438/970
Børge Mogensen: Lænestol og skammel med ben af teak og mahogni, brunt skind. Fredericia Stolefabrik. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/969
Finn Lynggaard: Skål og mangesidet krukke af stentøj, dekoreret med blå glasur. H. 7,5 og 16. Diam. 16,3 og 19. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/968
Johannes Hofmeister: Landskab med huse og figur. Sign. JH. Olie på lærred. 67 x 79.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/967
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af mahogni, rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/966
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med rødbrun glasur med mørke elementer. H. 13,5 og 19. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/965
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/964
Hans J. Wegner: "PP 209". Armstol med stel af ask og eg, sæde med papirgarn. Udført hos PP Møbler, 2004.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/963
Christian Lemmerz: Krage. Sign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/961
Børge Mogensen: "Tremmesofa". To-personers sofa af bøg. Udført hos Fritz Hansen. L. 160.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2438/960
Ubekendt møbeldesign: Armstol af bambus. Løse hynder med lyst møbelstof. 1990'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/959
Ubekendt møbeldesign: Rullebord af patineret messing med plader af glas. H. 65. L. 76. B. 41.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/957
Lauritz Hjorth, m.fl.: Fem dele stentøj, bestående af fire vaser samt bæger. Dekoreret med brune og rødlige glasurer. H. 8-16,5. (5)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/952
Odd Moe: Uden titel. To kompositioner. Sign. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse hver 58 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2438/950
Dansk møbeldesign: Et sæt på fire stole af teak med massive kopstykker. Sæder betrukket med skai. 1960'erne. (4)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/949
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2438/948
Kaare Klint: "Kirkestolen". Seks stole af eg med sæder af flettet papirgarn. Udført hos Fritz Hansen. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/947
Bente Brosbøl Hansen: Tre miniaturevaser af stentøj, dekoreret med geometrisk dekor. Sign. H. 4-8,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/940
Mogens Valeur: En siddende kvinde. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/945
Børge Mogensen: "Shaker". Spisebord af massiv eg. H. 72. L. 140. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/944
Bode Willumsen: Vase af stentøj, dekoreret med brungrå glasur. Sign. monogram. H. 12,5. Diam. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/943
Børge Mogensen: “Kupé”. Tre-personers sofa med ben af valnød og rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 216.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2438/942
Arne Bang: Firsidet skål af stentøj modelleret med små hanke. Sign. monogram. H. 5,5. B. 10,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/941
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F.N. 2020, 152/350. Akvarel på papir. 32 x 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2438/922
Poul M. Volther: “Corona”. Skammel stel af stål, monteret på firpas fod, sæde betrukket med sort skind. H. 47. L. 75. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2438/939
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 50 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2438/938
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2438/933
Børge Mogensen: Daybed med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med ternet uld. Model 4312. L. 195.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/937
Jens Ølsgaard: To dekorationsudkast. Sign. J Ølsgaard. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 46 x 61. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2438/934
Gunnar Westman: “Spætten”. Dørhammer af jern. Usign. Udført på Morsø Jernstøberi. H. 22. B. 7,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/936
Arne Bang: Figur af stentøj i form af flodhest, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram. L. 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/932
Nanna Ditzel: "Trinidad". Sæt på fire stole med ben af stål. Sæde og ryg af af blålakeret træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/930
Dansk møbeldesign: Øreklapstol overpolstret med gulligt uld, svungne armlæn, ben af bejdset eg. 1940-50'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/929
Arne Vodder: Spisebord af palisander med to halvrunde klapper. H. 72. L. 72/290. B. 106.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/927
Dansk møbeldesign: To-personers sofa, betrukket med lyserødt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. L. 145.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/926
Dansk møbeldesign: Nyreformet skrivebord af teak, samt ben af palisander. Stol med stel af bøg, sæde betrukket med patineret sind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/925
Helge Sibast: Et sæt på seks stole med stel af eg og kopstykke af teak. Sæde betrukket med møbelstof. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/921
Kai Kristiansen: Et par små kommoder af palisander. Front med to skuffer med halvcirkulære, udskårne greb. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2438/924
Arne Vodder: Cirkulært spisebord af teak med udtræk og tre tillægsplader med sarg. Opsat på tilspidsende ben. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/919
Viktor IV: "Tog". Usigneret; etiket på bagsiden. Bemalet drivtømmer. H. 19. L. 76.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/923
Thomas Arnel: Fem surrealistiske komposition. Sign. To blyant på papir, ætsning og to zinkografier. Uindrammede (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK