2438/305
Stort spansk fad af delvist glaseret lertøj, lebrillo de Fajalauza. Granada. 19. årh. H. 18. Diam. 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/323
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/326
Simony Jensen: Lystig scene fra en vinkælder. Sign. Simony Jensen 1901. Olie på lærred. 95 x 77.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/325
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2438/324
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2438/316
Større og mindre parykæske af bemalet spåntræ. Tyskland. 19. årh. L. 40 og 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/321
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2438/320
Ubekendt maler, 19. årh.: Skøjteløbere på et åløb. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/319
Emanuel A. Petersen: Parti fra Fredrikshaab Skærgård. Sign. Em. A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/318
Peter Ølsted: Aftenlandskab med en gård ved en søbred. Sign. P. Ølsted 59. Olie på lærred. 32 x 47.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/315
En samling glas, bl.a. vandkaraffel med glas, kandisskål og æggefad. Fyens Glasværk og Holmegaard. 19.-20. årh. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/312
Kinesisk fad af cloisonné, dekoreret med drager jagtende den brændende perle. 20. årh. Diam. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/310
Willem Schmitt: Parti med geder og kid. Sign. W. Schmitt 1863. Olie på lærred. 20 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/309
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/306
Engelsk kammerstage af sterlingsølv. H. 8.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2438/303
Kristusfigur af udskåret frugttræ, stående med bundne hænder. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/302
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas med halvfacetslebet eller glat kumme. 19.-20. årh. H. 8-16,5. (40)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/301
To saucekander af sølv. Udført hos Cohr 20. årh. midte. H. max. 14. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/300
En samling bordsølv bestående af en flaskebakke samt 16 glasbakker. Diam. 8,2-11 cm. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2438/299
Kinesisk famille rose bordlampe af porcelæn med fransk montering af forgyldt bronze. 18. og 19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/290
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i jernrødt og guld med Føniks og pæoner. Daoquang 1821-1850. Diam. 20.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2438/298
Seks hyacintglas, blomsterglas samt jagtflaske af glas. Bl.a. Conransminde og Holmegaard. 19.-20. årh. Hyacintglas H. 20,5-22. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/295
Napolitansk maler, ca. 1900: Skibsportræt af Maren af Marstal. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 44 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/293
G. F. Clement: Læsende pige i blå en kjole. Sign. Clement. Olie på lærred. 37 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/287
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 42 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/292
Louis Moe: "To skovdjævle forsøger at løbe en hare op". Sign. Louis Moe, 35. Olie på malepap. 33 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/291
Kinesisk panel af rød lak, delvist forgyldt og dekoreret med paladsscene og ornamentik. 19.-20. årh. H. 98. B. 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/282
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/289
"Flora Danica". Skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3503. Royal Copenhagen. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/288
To skåle af sølv med glasindsatse. H. 5,5-7. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/285
Vilhelm Arnesen: Skibsportræt af “Asta, København". Sign. Vilh. Arnesen 1911. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/283
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlbåde ud for en havn. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på malepap. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/284
Sophus Jürgensen: Portræt af en hest. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 37 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/281
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål ca. 2629 g. (89)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2438/280
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/279
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/253
Aage Lippert: Kystparti fra Skagen. Sign. Aa. Lippert. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2438/275
Chr. Benjamin Olsen: Marine i regnvejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/274
Chr. Benjamin Olsen: Marine fra Middelhavet med solnedgang. Sign. Olie på malepap. 23 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2438/270
Dansk maler, 20. årh.: Kvinde laver håndarbejde i det fri. Utydelig signeret 37 med dedikation. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/268
A. Jacobsen: Dollerup Bakker med Hald Sø. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/251
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/266
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/265
En grønlandsk etnografisk samling. Ca. 40 dele.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/264
Et par bordlamper af messing. H. ekskl. montering 63 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/263
Johan Neumann: Parti fra Asserbo strand. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 32 x 50.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Ikke solgt
2438/262
Poul Friis Nybo: Interiør med en rygvendt kvinde siddende ved et bord. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/257
Kinesisk eksport pletsølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/260
Herman Alfred Wahlberg: Aftenparti med en spadserende person ved en skovvej. Sign. Olie på træ. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/259
Christian Eckardt: Parti fra Spalato Bugten ved Dalmatien, Kroatien. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 32 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/258
Charlotte Frimodt: En blomstrende fuchsiagren. Sign. Ch. F. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/256
Harald Schumacher: Parti fra Capri med udsigt til Vesuv. Sign. H. S. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/254
Harald Schumacher: Udsigt fra en pergola med udsigt til Vesuv. Sign. HS. Olie på malepap. 18 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/250
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2438/249
Helge Helme: Portræt af en pige. Sign. H. Helme 44. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/248
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en vase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/244
Kinesisk skæring af forgyldt træ. Sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2438/246
Anton Thorenfeld: "Strandbillede fra Hellebæk med Kronborg". Sign. Olie på lærred. 29 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/247
Samling af seks diverse glas. Tyskland, Holland/England og antagelig Danmark. 18.-19. årh. H. 11,3-16,2 cm. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/224
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/243
Kinesisk skæring af forgyldt træ, sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK