-
2426/278
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2426/284
Lysekrone af forgyldt bronze i form af tre slyngede fisk, lampetskærme af glasperler. 20. årh.s begyndelse. H. 42. B. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/289
To næsten identiske barok lysestager af messing. 17. årh. H. 20 og 21. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/288
Halvrundt spillebord af mahogni på lige tilspidsede ben. 20. årh. H. 76. Diam. 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/287
Et par renaissance-form kandelabre af messing, hver til fire lys. 19. årh. H. 56. B. 35. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/286
to krudthorn og 10 krudtmål. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/285
Torsten Kruse: Marine med finsk skonnert. Sign. Kruse 97. Vandfarve og tusch på papir. Lysmål 29 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/282
Kinesisk panel af bejdset træ, udskåret med flagermus og svungne mønstre. Qing. Ca. 1900. 118 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/281
Kinesisk fad af porcelæn, oval form, dekoreret i blåt med longevity tegn. Qing ca. 1800. H. 7 cm L. 29,5 cm B. 21 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/280
Kinesisk skål og fad af porcelæn, dekoreret hhv. med tegn og i underglasur blå. Ming 1368-1644. Diam. 22 og 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/279
Fritstående kinesisk skærm af sort lak, dekoreret med palads og inskription. 20. årh. H. 137. L 142.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/277
Et par franske prismekroner med stel af metal beklædt med glasperler, seks lysarme monteret til el. 20. årh. H. 86. Diam. 71. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/276
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 74. B. 74. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/275
Tremastet modelskib af delvis bemalet træ. I montre af træ og glas. 20. årh.s midte. Montre H. 45. L. 63. B. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/274
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign Marcel Cogniet. Olie på lærred. 27,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/273
Glasbakker, skåle, kurv m.m. af sølv og forsølvet metal. Bl.a. Indonesien. 20. årh. Skåle Diam. 13. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/272
Frederik Rohde: Parti med personer i samtale ved et bondehus. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/271
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med de udødelige guder. Sign. Cai Wenhua. 20. årh. Lysmål 32,5 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/246
Martaban krukke, sider formstøbt med fire felter hvori fugle og planter. Kina. 18.-19. årh. H. 35 cm. Diam. ca. 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/270
'The Rolling Stones'. Fem kort signeret af hhv. Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman, Brian Jones og Charlie Watts. (7).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2426/269
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenlandskab med en hyrde og geder. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/258
En samling erindringsskeer- og gafler m.m af sølv og forgyldt sølv. Vægt uden dele af stål ca. 410 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/268
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre fiskere ved deres båd på en strand. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/267
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/266
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/265
Herdis Gelardi: Opstilling med æbler og kaffekop. Sign. Herdis Gelardi. Olie på malerpap. 20,5 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/264
Theodor Becher: Opstilling med blomster Sign. Th. Becher. Akvarel på papir. Lysmål 63 x 77.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/263
Hermann Böhme: "Trafo transport v. BHF Sternschanze (...)". Sign. Akvarel på papir. Lysmål 54 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/262
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/261
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/260
A. Michelsen, Georg Jensen: En samling juleskeer- og gafler af delvist forgyldt sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv. 20. årh. (20)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/259
Ubekendt maler, 19. årh.: Nature morte med fugl. Sign. J Dumas, 1898. Olie på malepap. 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/250
Tekande af sølv med stjerthank af træ. 19. årh. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/240
Dansk/Norsk Flintlåsmusket M/1767. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/257
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en fransk soldat siddende med en avis. Usigneret. Olie på malepap. 17,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/256
Victor Qvistorff: Dampskib ved kajen. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på plade. 17 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/255
Axel Johansen: Parti fra Christiansborg. Sign. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/254
Ubekendt maler, ca. 1800: Interiør fra en kro. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 24 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/251
En samling bordsølv bestående af smørskål, strødåse, saltkar samt fire skeer. 19.-20. årh. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/253
H. C. Andersen eventyr bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. 20. årh. (34)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/252
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning.: Klippekyst med en fisker. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/249
Jernbeslået flintlåspistol omkring 1750. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/248
Dansk sabel for let kavaleri M/1818 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/247
En samling diverse blankvåben. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/245
Edward William Wyon, efter: To portrætrelieffer af marmor. Indrammede. (2)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/244
Thorkild Olsen: Stor gulvvase af krakelé porcelæn. Mrk. monogram og 12/2 1936. Royal Copenhagen. H. 66 cm.
Vurdering :
2.400 DKK Ikke solgt
-
2426/216
Harald Slott-Møller: Sovende ung kvinde. Sign. 3 X 1904. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/241
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/243
Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano pintado a mano by Nelson. Spanien 20. årh.s beg.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2426/242
To spanske lågkrukker af porcelæn, dekorerede i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano Pintado a mano by Nelson. Beg. 20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/239
Europæisk messingbeslået flintpistol omkring 1780 med hussarisk kolbe. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/238
En samling krudthorn. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/237
Jernbeslået lang flintpistol omkring 1770 antagelig anvendt i det ottomanske rige. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/236
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/235
Dansk huggert M/1849 samt fransk messingbeslået officerssabel med svingbøjle omkring 1780-1800 i beskadiget skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/188
Antagelig tysk barok plakette af sølvholdigt metal drevet med obelisker, engle samt antagelig frimurerinsignier. Sign. I. Nies. Sc. 18. årh. 26 x 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/234
Dansk ryttersabel M/1894 samt en god sabel M/1873 for grænsetoldpolitikorpset i skede med felttegn. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/233
Messingbeslået civil flintpistol omkring 1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/232
En samling kinesiske hårnåle, signet mv. 19-20. årh. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/231
Et par skåle af porcelæn, udvendig dekorerede i sang-de-boeuf glasur, mærkede Kangxi, men 20. årh. Diam. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/230
Portrætbuste forestillende lille barn med hætte. Hvid marmor. Sign. A. 1860. H. 18/28 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK