-
2426/1Lyngby
Peder Mønsted: Aftenlandskab med personer i en oase, i baggrunden pyramider. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 33,5 x 50,5.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/2Aarhus
Firlågsskab af bemalet træ, front med fyldningslåger. 18. årh. H. 209. B. 121. D. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/3Lyngby
Stort japansk tripod røgelseskar af bronze støbt med drager og perler. Meiji 1868-1912. Vægt 7469 g. H. 34 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/4Aarhus
Troels Lund: Parti fra Frederiksborg Slot. Sign. T. Lund, 1863. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2426/5Lyngby
Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/6Aarhus
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver og reliefdekoration. Rörstrand. 20. årh. H. 39. Diam. 25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2426/7Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Edfutemplet, Egypten. Usigneret. Olie på lærred. 52 × 67.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2426/8Aarhus
Senempire vitrineskab af birketræ, front med to glasdøre hvorbag hvilke hylder. 19. årh. H. 184. B. 110. D. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/9Lyngby
Skrivesæt af sølv, prydet med figur af Tubalkain. Mester A.E. Eddelien, København 1898. Vægt 2085 g.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2426/10Aarhus
Emilie Mundt: Interiør med en pige og en lille dreng, der læser i en bog. Sign. Olie på lærred. 36 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/11Lyngby
Napoloen III kaminur af forgydlt bronze og marmor med figurfruppe af patineret bronze, skive af hvid emalje. Sign.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/12Aarhus
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Louis XVI form. Cirka 1900. H. 31. B. 20. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/13Lyngby
Jacob Fabris: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2426/14Aarhus
Samling på seks franske Louis XVI salonstole af mørkbejdset bøgetræ. 18. årh.s. slutning. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2426/15Lyngby
“Flora Danica” oval frugtskål af porcelæn. 3536. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/16Aarhus
Peter Tom-Petersen: Vinterdag ved Vor Frue Kirke i København. Sign. Tom-Petersen. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/17Lyngby
Kongeligt nyrokoko kaminur af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 54. B. 45. D. 21.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2426/18Aarhus
En samling monteringer af patineret og forgyldt bronze. Bestående af 14 dele. 19. årh. H. 8-14. B. 6-21. (14)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2426/19Lyngby
L. A. Schou: Portræt af Melanie Wolff. Sign monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 32.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/20Aarhus
Barok chatol af valnød med skriveklap, rigt dekoreret med intarsia. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2426/21Lyngby
“Flora Danica” saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/22Aarhus
Vilhelm Rosenstand: To italienerinder måler højde i en smedie. Sign. VR 72. Olie på lærred. 34 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2426/23Lyngby
Raingo Freres Paris: Fransk kaminur af forbyldt bronze og metal, skive af hvid emalje med sorte romertal. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 45. B. 25. D. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/24Aarhus
Kinesisk tripod censer af forgyldt bronze, støbt i let relief med blomster. Vægt ca. 450 g. 18. årh. H. inkl. hanke 12.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/25Lyngby
Wilhelm Marstrand: "Regnvejr". Ældre kvinde hjælpes ombord i en drosche. Studie. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 37.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/26Aarhus
Fransk etagere af palisander. Cirka 1900. H. 150. B. 77. D. 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2426/27Lyngby
Honore Derazey?: Violin indvendigt mærket H. Derazey samt HDM i cirkel. Gylden brun farve, bagsidens længde 357 mm. 19. årh.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/28Aarhus
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskibe ved Hals. Sign. A. Riis Carstensen Hals 1901. Olie på lærred. 39 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2426/29Lyngby
Engelsk (?) spillebord af mahogni. 18. årh.s midte. H. 72. B. 75. D. 34/68.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/30Aarhus
"Tang" bestik af sølv. Cohr m.fl. Vægt ekskl. dele med stål 1680 g. (74)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/31Lyngby
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2426/32Aarhus
Nyrokoko barbermøbel af nøddetræ med spejl og forgyldte lysarme. 19. årh. H. 147. B. 66. D. 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2426/33Lyngby
Et par nyrokoko stager af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 22 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/34Aarhus
William Henriksen: Interiør med lysindfald fra et vindue. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 32 x 24.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/35Lyngby
Kamingarniture af forgyldt bronze og rød marmor, bestående af et par seksarmede kandelabre og kaminur. Louis XVI form, 20. årh. H. ca. 62. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/36Aarhus
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/37Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2426/38Aarhus
Fransk Empire konsol af mahogni med plade af sortbroget marmor. 19. årh. H. 89,5. B. 96. D. 48,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/39Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, buklet korpus, dekoreret i emaljefarver. I bunden mærket Guangxu (1875-1908) og fra perioden. H. 6,5 cm Diam. 8 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/40Aarhus
Vilhelm Arnesen: Fransk dampskib og Fregatten Jylland i Nordsøen. Sign. Olie på lærred. 95,5 x 142,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/42Aarhus
Par havehurricanes af gennembrudt kunststen, prydet med druer og bladværk. 20. årh.s midte. H. 43. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/44Aarhus
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2426/45Lyngby
Dansk senempire bestik af sølv, mester Andreas Martin Westrup, Københavns bymærke 1827. (56) I kasse af mahogni.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2426/46Aarhus
L. A. Smith: "Et stævnemøde". Sign. L. A. Smith. Olie på lærred. 36 x 29.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/48Aarhus
Par italienske havevaser af kunststen, prydet med maskeroner og akantus. Papinia. 20. årh.s midte. H. 34. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2426/49Lyngby
Ernst Meyer: "Neapolitansk Fisker". Usigneret. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5 x 34.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2426/50Aarhus
Et par kinesiske senge af bejdset træ, prydet med skæringer. 20. årh.s begyndelse. H. 122/76. L. 199. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/51Lyngby
"Flora Danica" lågskål af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3568. Royal Copenhagen. Diam. 23,5 cm. 3568.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/52Aarhus
Frederik Visby: Parti fra Sankt Nicolaus' Kilde, Aarhus. Sign. Fr. V. 1890. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 17.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2426/54Aarhus
Cathrine Helene Zernichow: Stor vase af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Royal Copenhagen. H. 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/55Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Fire dørstykker med musicerende og kurtiserende par. Usignerede. Olie på lærred. Lysmål 56 x 78. Senere rammer. (4).
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2426/56Aarhus
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2426/57Lyngby
"Flora Danica". Fire tallerkner af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 26 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/58Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med træer ved en skrænt. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/60Aarhus
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas med facetslibninger på kumme. Primært 20. årh. H. 8,8-15,4. (37)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2426/61Lyngby
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2426/62Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 300 x 192.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/63Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/64Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2426/66Aarhus
Syv vinglas, heraf fire af "Nøgen Jomfru" type og to rakkerglas. 18.-19. årh. H. 11,5-17. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2426/67Lyngby
Giovanni Martinelli, efter, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 63.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud: