2426/278
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2426/284
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/288
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/286
to krudthorn og 10 krudtmål. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/285
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/282
Kinesisk panel af bejdset træ, udskåret med flagermus og svungne mønstre. Qing. Ca. 1900. 118 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/281
Kinesisk fad af porcelæn, oval form, dekoreret i blåt med longevity tegn. Qing ca. 1800. H. 7 cm L. 29,5 cm B. 21 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/280
Kinesisk skål og fad af porcelæn, dekoreret hhv. med tegn og i underglasur blå. Ming 1368-1644. Diam. 22 og 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/279
Fritstående kinesisk skærm af sort lak, dekoreret med palads og inskription. 20. årh. H. 137. L 142.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/277
Et par franske prismekroner med stel af metal beklædt med glasperler, seks lysarme monteret til el. 20. årh. H. 86. Diam. 71. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/276
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/275
Tremastet modelskib af delvis bemalet træ. I montre af træ og glas. 20. årh.s midte. Montre H. 45. L. 63. B. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/274
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign Marcel Cogniet. Olie på lærred. 27,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/273
Glasbakker, skåle, kurv m.m. af sølv og forsølvet metal. Bl.a. Indonesien. 20. årh. Skåle Diam. 13. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/272
Frederik Rohde: Parti med personer i samtale ved et bondehus. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/271
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med de udødelige guder. Sign. Cai Wenhua. 20. årh. Lysmål 32,5 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/246
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/270
'The Rolling Stones'. Fem kort signeret af hhv. Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman, Brian Jones og Charlie Watts. (7).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2426/269
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/258
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/268
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/267
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2426/266
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/265
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/264
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/263
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/260
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/259
Ubekendt maler, 19. årh.: Nature morte med fugl. Sign. J Dumas, 1898. Olie på malepap. 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/250
Tekande af sølv med stjerthank af træ. 19. årh. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/240
Dansk/Norsk Flintlåsmusket M/1767. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/257
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en fransk soldat siddende med en avis. Usigneret. Olie på malepap. 17,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/256
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/255
Axel Johansen: Parti fra Christiansborg. Sign. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/254
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/251
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/253
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/249
Jernbeslået flintlåspistol omkring 1750. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/248
Dansk sabel for let kavaleri M/1818 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/247
En samling diverse blankvåben. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/245
Edward William Wyon, efter: To portrætrelieffer af marmor. Indrammede. (2)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/244
Vurdering :
2.400 DKK Ikke solgt
2426/216
Harald Slott-Møller: Sovende ung kvinde. Sign. 3 X 1904. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/241
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/242
To spanske lågkrukker af porcelæn, dekorerede i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano Pintado a mano by Nelson. Beg. 20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/239
Europæisk messingbeslået flintpistol omkring 1780 med hussarisk kolbe. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/237
Jernbeslået lang flintpistol omkring 1770 antagelig anvendt i det ottomanske rige. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/236
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/235
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/188
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/234
Dansk ryttersabel M/1894 samt en god sabel M/1873 for grænsetoldpolitikorpset i skede med felttegn. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/232
En samling kinesiske hårnåle, signet mv. 19-20. årh. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/231
Et par skåle af porcelæn, udvendig dekorerede i sang-de-boeuf glasur, mærkede Kangxi, men 20. årh. Diam. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/230
Portrætbuste forestillende lille barn med hætte. Hvid marmor. Sign. A. 1860. H. 18/28 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/229
George III sterlingsølv flødekande og sukkerskål, Solomon Hougham, London 1813. Derudover amerikansk sukkerskål og flødekande, Gorham, 20. årh. Vægt 506 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/204
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde siddende i en skyggefuld loggia i Anticoli. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/228
George III flaskebakke af sterlingsølv, London 1811. Diam. 11,5 cm.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/227
Stor kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver, Jingdezhen 1970'erne. H. 61 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/226
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/225
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med cremefarvede roser og forglemmigej på en karm. Usigneret. Olie på malepap. Lysmål 25,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/224
Valdemar Irminger: Høstlandskab i solskin med en hund og en broget ko. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 32 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2426/222
F. C. Kiærschou: Parti fra Vejle Fjord. 1834. Betegnet på bagsiden. Bly og lavering på papir. Lysmål 23 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK