2421/500Aarhus
Asger Jorn: Kvinde i profil. Sign. A.J. 34. Olie på lærred. 29 x 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/501Lyngby
Børge Mogensen: Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med grønt skai. Model 3171.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/502Lyngby
Marc Chagall: "Le bouquet rouge et jaune", 1974. Sign. Marc Chagall, 44/50. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/503Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskaber ved havet. Suite på 15 kompositioner. Sign. JH. Olie på masonit. Ca. 21 x 29. (15)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2421/504Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/505Lyngby
Michael Kvium: "Fools No. 3", 2003. Sign. Kvium 03, 7/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 38.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2421/506Aarhus
Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark: Skib ved Kvæsthusbroen, 1945. Usign. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/507Lyngby
Per Weiss: Et stort cirkulært fad med indridsninger i relief. Dekoreret med sort og grøn glasur samt enklete lyse islæt. Diam. 53-53,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/508Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Dansende par, 2000/01. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2421/509Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". Bordlampe med stel og fatningshus af bruneret messing mrk. "Pat. Appl.". 1927-28.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/510Lyngby
Beate Andersen: Et stort cirkulært fad af stentøj. Sign. Beate 1994. Diam. 45,7-46,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/511Lyngby
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Sandsten. 38 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/512Aarhus
Jens Søndergaard: Parti fra Rådhuspladsen, København. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 103. U.r.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/513Lyngby
Arne Jacobsen: Et par armstole med stel af bøg. Sæde samt ryg med vippefunktion betrukket med lilla stof. Model 4700. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/514Lyngby
Hans Scherfig: "Tiger". Sign. Scherfig 1977, 67/300. Litografi i farver. Lysmål 44 x 63.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/515Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Sister Ovartaci". Rygefantom af bemalet metal og papmaché. L. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/516Lyngby
Frits Henningsen: Cirkulært lampebord af massiv mahogni. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 56. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/517Lyngby
Nicholas Koshkosh: Uden titel, 2021. Sign. på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 198 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2421/518Aarhus
Nanna Ditzel: To-personers sofa med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND82. Snedkergaarden. L. 139.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/519Lyngby
Mogens Koch: Sæt på fem skabe af massiv mahogni, inkl. fem sokler. H./B. 76. D. 36. (10)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/520Lyngby
Mathias Malling Mortensen: "Window", 2020. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på udskårne, overlejrende lærreder. 100 x 70.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/521Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/522Lyngby
Kaare Klint: Skrivebord af mahogni med profilerede kanter. Front med tre skuffe samt to udtræksplader, greb af messing.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/523Lyngby
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/524Aarhus
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2421/525Lyngby
Bodil Kjær: Daybed med ben af forkromet stål. Betrukket med brunt skind. Udgået hos Illums Bolighus.
Vurdering :
2421/526Lyngby
Jens Birkemose: Komposition, 1982. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 162 x 116.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2421/527Aarhus
Jens Søndergaard: Kunstnerens moder. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 89 x 55.
Vurdering :
2421/528Lyngby
Bjarne Weimar, Evald Nielsen: Et par to-armede lysestager af sølv. Udført hos Evald Nielsen. (2)
Vurdering :
2421/529Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/530Aarhus
Janusz Walentynowicz: Kunstnerens selvportræt. Sign. Janusz Walentynowicz 1998. Mixed media. H. 96. B. 84.
Vurdering :
2421/531Lyngby
Bjørn Wiinblad: "De fire årstider". Fire kvindefigurer af lertøj. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå base. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/532Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/533Aarhus
Albert Bertelsen: "Lav tåge, Færøerne". Sign. Albert Bertelsen; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/534Lyngby
Kaare Klint: Armstol med profileret stel mahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret nigerskind, hæftet med messingsøm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/535Lyngby
Tal R: Uden titel. Sign. monogram. Olie på offset tryk. 27 x 20.
Vurdering :
2421/536Aarhus
Nanna Ditzel: Lænestol med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND83. Snedkergaarden.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/537Lyngby
Inge Trautner: Tekande af lertøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 20,5. L. 17.
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/538Lyngby
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. monogram 96. Børstet og poleret stål på en base af granit. H. inkl. base 43.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/539Aarhus
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål, plade af grå-brun broget marmor. H. 69. Diam. 140.
Vurdering :
2421/540Lyngby
Finn Juhl: "Poeten". To pers. sofa med ben af eg. Betrukket med grå Hallingdal uld. L. 132.
Vurdering :
2421/541Lyngby
Albert Bertelsen: "Støjfri natur - Færøerner", 2012-13. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 85 x 120.
Vurdering :
2421/542Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/543Lyngby
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Et sæt på fire armstole med stel af eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/544Lyngby
Jens Søndergaard: "Hedelandskab", 1954. Sign. Søndergaard 54. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2421/545Aarhus
Hans J. Wegner: "Swivel Chair". Kontorstol med kopstykke af ask, sæde med lyst skind. Udført hos PP Møbler.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/546Lyngby
Fritz Hansen: Højrygget lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn uld.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/547Lyngby
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, Særtryk 2/13. Litografi i farver. Lysmål 43 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/548Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2421/549Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, inkl. tre sokler. H. 50. B. 76. D. 27,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/550Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2421/551Aarhus
Sven Dalsgaard: "Fugleprædiken", 1944. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard med datering. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/552Lyngby
Kaare Klint: Fritstående to-personers sofa opsat på seksbenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med naturskind.
Vurdering :
2421/553Lyngby
Sven Dalsgaard: "Trio". Sign. Sven Dalsgaard, 1980 samt på bagsiden. Olie, akryl og plexiglas på krydsfinér. 119 x 78.
Vurdering :
2421/554Aarhus
Dansk møbeldesign: Øreklapstol betrukket med rødligt velour, ben af sortmalet træ. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/555Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: "LCW". Sæt på seks spisebordsstole af ask. Udført og mærket hos Vitra. (6)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2421/556Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Vurdering :
2421/557Aarhus
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Et par lænestole med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen, 2002. (2)
Vurdering :
2421/558Lyngby
Børge Mogensen: "Jagtstolen". Lænestol af eg. Sæde og ryg betrukket med patineret kernelæder.
Vurdering :
2421/559Lyngby
Hans Scherfig: “Elefanter på vej”. Sign. Scherfig 1978, 182/295. Litografi i farver. Lysmål 28 x 46.
Vurdering :
2421/560Aarhus
Johnny Madsen: Figur. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 60 x 80.
Vurdering :