2422/315
Kinesisk bordlanterne af porcelæn, sekssidet, gennembrudte sider, jernrød grund. Sen Qing. H. 31,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2422/314
Kinesisk cachepot af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 14 cm L/B. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/313
Kinesisk madspand af porcelæn. Sen Qing, ca. 1880-1910. H. 11 cm. Diam. 19,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2422/312
Kaffe- og teservice af sølv med håndtag af ibenholt og bemalet træ. Lagriffoul & Laval, Frankrig 19. årh. H. 8,5-16,5. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/311
To ikoner. Tempara på træ, det ene med oklad og glorie af messing. 19. og 20. årh. 31 x 26 og 21,5 x 18. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/303
Rokoko kandisbakke af sølv på tre ben. Mester antagelig Christian Pedersen Høvring, Hobro, 1754–1782. H. 5. L. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2422/310
Russisk ikon forestillende Gudsmoderen med Barnet. Tempera på træ med oklad af messing. Cirka 1900. 30 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/309
Lille samling fossiler bestående af trilobitter, orthoceras blæksprutter, forstenet fisk mm. L. 4 - 13. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2422/308
Snekniv af udskåret rentak samt to ulu af jern, træ og sten 20. årh. L. 13 - 25,5 (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/306
Elektrisk tevandsmaskine af pletsølv, Regency form. 20. årh. H. 39,5 cm. B4
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/307
Et par barok klokkestager af messingmalm, 18. årh. H. 26 cm. (2) B4
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2422/305
Engelsk strøbøsse af sølv, saltkar samt nålehus. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2422/304
Louis XVI tekande af sølv med stjerthåndtag og lågknop af drejet træ. Mester Nicolai Hauschildt. H. 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2422/302
Thangka med Ushnishavijaya. Indrammet i silkebrokade. 20. årh. Billede 70 x 50 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2422/298
A. Michelsen: Kande af sterlingsølv drevet med blomster og bladværk. H. 25,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/301
Stor tibetansk plakette af kobber med dekoration i relief. 20. årh. Diam. 47 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/300
En samling nipsenåle, hovedparten af kulørt glas, i form af smølf, Snehvide, dyr, instrumenter m.m. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2422/299
Tremastet modelskib af delvis bemalet træ. I montre af træ og glas. 20. årh.s midte. Montre H. 45. L. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/297
Kaffekande med stjerthåndtag og knop af ibenholt samt kaffekande af sølv. 19. og 20. årh. H. 19 og 18. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/296
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndels: Portræt af en italiener. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/295
Kinesiske kunstnere, ca. 1900: Rytter samt portræt af Wang Xizhi. Tusch på papir. Lysmål 17,5 x 20,5 og 23 x 13. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/293
Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Mrk. Mao Ji Sheng. Sen Qing/tidlig republik. H. 25 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/294
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2422/292
To par samt to enkelte hurricanes af messing med shades af slebet glas. 19.-20. årh. H. 49-63 cm. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/291
Kinesisk smykkeskrin af træ med lås af patineret bronze i form af strengeinstrument. 19. årh. H. 10. L. 20. B. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/290
Ubekendt maler, ca. 1900: Parti fra Møns Klint med Sommerspiret. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/289
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/288
"Agfa Foto". Reklameskilt af orange emalje med indbygget termometer. 100 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2422/287
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret med fisk. Monteret som bordlampe. Sign. Sen Qing/Republik. H. 28.
Vurdering :
2.400 DKK Ikke solgt
2422/286
Kinesisk seglsæt, snusflasker, figurer og meditationskulger af fedsten, glas, bronze m.m. 20. årh. H. 2,5-9,5. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2422/285
Prydvase af blanc de chine med aftagelig inderkurv. KPM, Berlin. Cirka 1900. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/284
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2422/283
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/282
Møblement af forgyldt træ bestående af sofa, to stole samt to armstole. Louis XVI form. 19. årh. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2422/281
Fem Tuborg reklameskilte af hvid emalje med tekst. Udført hos Brandts Emaljeskilte Fabrik. 21,5 x 9,5. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/275
Ren Yiping: Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med kvinder. Sign. 20. årh. Lysmål 75 x 21. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
2422/280
Ubekendt kunstner: Botaniske plancher. Usigneret. Bladstørrelse ca. 29 x 22. Lysmål 34 x 23. Uindrammet. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/279
Basilius (Basil) Besler: "Alcea Syriaca". Usigneret. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/278
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/277
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på malepap. 46 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2422/276
Burmesisk buddha af lakforgyldt træ dekoreret med flusser. Ca. 1900. H. 71 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/274
Russisk lågkrus af delvis forgyldt sølv. Mester Pavel Ovchinnikov, Moskva 1866. H. 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2422/273
Bouquetiere af porcelæn, dekoreret i purpur. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2422/272
Emil Rosenstand: Gadeparti med et par unge kvinder i forgrunden. Usign. Olie på plade. 40 x 31.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2422/271
To kinesiske figurer af udskåret og lakeret træ i form af embedsmænd. 18.-19. årh. H. 20 og 22. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/270
Samling kinesisk porcelæn, bestående af bordlampe, cikade-bure, flakon m.m. 19.-20. årh. H. 4,5-26. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/265
To engelske sergents spontoons M/1800-03. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2422/269
Anthonore Christensen: Bakket landskab med store sten. Sign. monogram. Olie på malepap. 26 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2422/268
Aage Bertelsen: Ved en skovsø. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/267
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2422/259
To hellebarder - den ene antagelig dansk omkring 1720 og den anden tysk fra samme periode. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/266
Nyere såkaldt 'Jakke kyras" for reenactment. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2422/264
En samling diverse krudthorn. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/263
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/262
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2422/261
Five bamboo armrests. 19/20th century. L. 15-24 cm. (5)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/260
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/258
Et par danske sølvbeslåede såkaldte kammerherrepistoler af L. E. Marr tilbageført fra perkussion. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2422/257
Italiensk? fuldskæftet luksuspistol med flintlås omkring 1770 monteret i forgyldt messing. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2422/256
Tysk perkussioneret jagtriffel af Pistor samt norsk perkussioneret gevær. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/255
En samling diverse blankvåben. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt