Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)
Nordafrikanske vaskekoner i en solbeskinnet gård. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 41,5×59.
Enkelte minimale afskalninger. Minimale krakeleringer. Lærredet er dubleret. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021