2426/​2200

Heinrich Fischer

Dobbeltkapsel lommeur af 18 kt. guld. Grande & petite sonnerie og minutrepetition. Ankerkang og kroneoptræk. Tredelt emaljeskive med sorte arabertal og blåanløbne stålvisere. Skyder kl. 6 til indstilling af “grande sonnerie”, “petite sonnerie” og “silence”. Knap kl. 12 til aktivering af repetering. Støvkapsel af 18 kt. guld. Glas over værket. Kæde af 14 kt. guld. Denne vejer ca. 37 g. Uret vejer ca. 134 g. Ø 56,5 mm. 1900–1910'erne.

Værket er en schweisisk ebauche fra slutningen af det nittende århundrede. Heinrich Fischer etablerede sin virksomhed i Kolding i 1904. Han oprettede filial i Norge i 1907. Litt.: Ingvordsen, Jens: Urmagere i Danmark før år 1900.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket i pæn stand, men uret kræver et eftersyn. Skive med enkelte små mærker lang kanten. En 2 mm hårrevne i midten af skiven.

I Lyngby

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

12 bud

1145122 (Autobud) 32.000 DKK
1160252 30.000 DKK
1145122 (Autobud) 29.000 DKK
928797 28.000 DKK
1145122 (Autobud) 27.000 DKK
900678 26.000 DKK
1145122 (Autobud) 25.000 DKK
900678 24.000 DKK
1145122 23.000 DKK
846622 22.000 DKK
900678 21.000 DKK
999018 20.000 DKK