Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)
Nature morte med kinesisk bojan med pensler samt krukker med frugt. Sign. på bagsiden EW. Betegnet på blændrammen E. Weie og katalog Nr. 279 og nr. 431. Olie på lærred. 45×61.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021