Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
To skåle af stentøj. Cirkulær skål med vertikale indridsninger på ydersiden. Dekoreret med brun glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark 115. Udført 1950–1968. H. 6,5. Diam. 12,8. Lille skål indvendigt dekoreret med bibelsk motiv i blå og transparent glasur. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais, 23–4-55. Kgl. P. 3,8. Diam. 8,7. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
15 bud