2044/​649

Saxbo

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

To skåle af stentøj. Cirkulær skål med vertikale indridsninger på ydersiden. Dekoreret med brun glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark 115. Udført 1950–1968. H. 6,5. Diam. 12,8. Lille skål indvendigt dekoreret med bibelsk motiv i blå og transparent glasur. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais, 23–4-55. Kgl. P. 3,8. Diam. 8,7. (2)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

15 bud

(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK