2044/​649

Saxbo

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

To skåle af stentøj. Cirkulær skål med vertikale indridsninger på ydersiden. Dekoreret med brun glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark 115. Udført 1950–1968. H. 6,5. Diam. 12,8. Lille skål indvendigt dekoreret med bibelsk motiv i blå og transparent glasur. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais, 23–4-55. Kgl. P. 3,8. Diam. 8,7. (2)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.900 kr.

15 bud

(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.