1813/​542

Dansk møbeldesign

Overpolstret lænestol betrukket i sæde, sider og ryg med rødt uld, ben af bøg. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med let smuds.

Moderne kunst og design, 27. marts 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK