1813/542
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol betrukket i sæde, sider og ryg med rødt uld, ben af bøg. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med let smuds.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag