2108/818
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“DAR”. Et sæt på 10 skalstole med sæde/ryg af formstøbt sort plast, opsat på “Eiffel” stel af forkromet stål. Designet 1950. Udført og mærket hos Vitra, 2007. (10)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En sort plastfod mangler.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag